تحلیل بازار

عوامل تاثیر گذار در صعود اونس طلا / تحلیل گلدنیوز

طلا در هفته ای که گذشت بازار صعودی خوبی را تجربه کرد و موفق شد از چند مقاومت خود عبور کند.

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس و تحلیلگر بازارهای مالی به گلد نیوز گفت: اونس طلا در هفته ای که گذشت بازار صعودی خوبی را تجربه کرد و موفق شد از چند مقاومت خود عبور کند.

جروم پاول رییس فدرال رزرو آمریکا در کنفرانس اواسط هفته خود چنین صحبتهایی را در مورد نرخ بهره و میزان تورم بیان کرد :

«برای افزایش نرخ بهره زود است. آمارتورم بالاتر از حد انتظار بوده است. تورمی که در حال حاضر تجربه می کنیم بیشتر به دلیل تنگناهای عرضه و تقاضای بالا است تا کسادی بازار کار.
ما فکر می کنیم امروز زمان مناسبی برای افزایش نرخ بهره نیست، زیرا می خواهیم شاهد بهبود بیشتر فضای کسب و کار  باشیم. رشد تولید ناخالص داخلی به طور قابل توجهی کند شده است. نرخ رشد اشتغال کند شده است.
زمان بازنگری فرا رسیده است، زیرا اقتصاد پیشرفت های چشمگیری داشته است، اما هنوز از نظر افزایش مشاغل راه درازی در پیش دارد. زمان کاهش تورم مشخص نیست، شاید در سه ماهه دوم یا سوم سال آینده این کاهش رخ دهد.
انتظار ما این است که مشکلات مربوط به زنجیره تامین تا سال آینده ادامه یابد. به طور کلی نیاز به محرک بیشتر در حال حاضر بسیار کمتر از سال 2013 است، زمانیکه آخرین تیپرینگ اجرا شد.»

سلطانی در ادامه، صحبت های پاول را اینگونه تحلیل کرد: او در واقع با این صحبتها بیان کرد تورم فعلی حداقل تا سال آینده ادامه دارد و هم چنین از شروع تیپرینگ در آینده نزدیک خبر داد.

کووید 19و نرخ تورم

همچنین گزارش فدرال رزرو بریتانیا نیز نرخ تورم این کشور را متاثر از کووید 19 حدود 3.1 درصد اعلام کرد که 1.1 درصد بالاتر از پیش بینی ها بود و همچنین اعلام شد که نرخ تورم در بهار به 5 درصد خواهد رسید .
البته مسئولان برای بعد از بهار، کاهش تورم به دلیل کاهش نرخ نفت و گاز را پیشبینی کرده اند و اعلام کردند که  تورم تا 2 سال آینده به نرخ مدنظر فدرال رزرو بریتانیا خواهد رسید . مجموع این عوامل و صحبتها مسبب حرکت صعودی خوب اونس طلای جهانی بود.

روند صعودی از دید تکنیکال

سلطانی در ادامه گفت: از دید تکنیکال نیز با شکست مقاومت 1808 دلار و تبدیل آن به حمایت ، احتمال رشد قیمت طلا تا 1833 دلار وجود دارد و با توجه به توضیحات گفته شده انتظارات صعودی در بازار بسیار بیشتر از نزولی است.

بازار داخلی

وی افزود در بازار داخلی نیز در هفته گذشته اثرات رشد قیمت اونس جهانی با رشد قیمت دلار ادغام شد تا حرکت صعودی نسبتا شدیدی در بازار طلا شکل بگیرد. طلای 18 عیار تا مرز 1.190.000 تومان رشد کرد و سکه طرح جدید نیز به 11.950.000 تومان رسید.

افت و خیز دلار

این کارشناس در تحلیل قیمت دلار گفت: دلار در هفته گذشته یک حرکت صعودی را تجربه کرد ولی توانایی شکست مقاومت 28000 تومان را نداشت و مجدد تا محدوده 27600 افت کرد. مشخصا دلار در یک کانال صعودی قرار دارد و خط میانی کانال و عدد 28000 تومان مقاومتهای آن هستند که در تصویر زیر به خوبی واضح است.

طلای 18 عیار

طلای 18 عیار نیز با شکستن قدرتمند مقاومتهای خود چیزی تا سقف 1.207.000 تومانی در هر گرم فاصله ندارد.

قیمت سکه

مهرناز سلطانی در پایان گفت: سکه طرح جدید هم با توجه به عوامل گفته شده توان رشد تا سقف 12.256.000 تومانی را دارد.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا