تحلیل بازار

صعود طلای جهانی / عبور دلار از کانال 28 هزار تومان

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی به روند صعودی خود ادامه داد و به بالاترین حد دو ماه اخیر رسید. بازار ارز و طلای تهران نیز در سومین روز هفته جاری شاهد صعود قیمت دلار آمریکا به کانال 28 هزار تومان بود.

به گزارش گلدنیوز ؛ بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۱۸ دلار و ۹۹ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۸۲۰ دلار و ۱۰ سنت رسید.

به گزارش ایسنا ؛ بانک مرکزی آمریکا پس از این که هفته گذشته نشست سیاست پولی خود را برگزار کرد، بر این دیدگاه که تورم موقتی خواهد بود و احتمالا نیازی به افزایش نرخهای بهره ندارد، پا بر جا ماند. بانک مرکزی انگلیس هم برخلاف انتظارات نرخهای بهره را بدون تغییر نگه داشت. سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا روز جمعه اعلام کردند تورم در سال آینده فروکش خواهد کرد و شرایط برای افزایش نرخهای بهره در سال ۲۰۲۲ فراهم می شود در حالی که بازارها انتظار داشتند افزایش نرخها در اکتبر انجام شود.

تحلیلگران اظهار کردند آمار اشتغال ماهانه بهتر از حد مطلوب آمریکا که روز جمعه منتشر شد، بعید است موضع موافق پایین ماندن نرخهای بهره بانک مرکزی آمریکا را تغییر دهد و بازارها اکنون منتظر انتشار شاخص قیمت مصرفی در روز چهارشنبه هستند.

دلار متاثر از اخبار داخلی و خارجی

قیمت دلار در ساعات ابتدایی معاملات امروز بر روی 28 هزار و 10 تومان قرار گرفت.قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول امروز 28 هزار و 70 تومان بود. 

به گزارش گلدنیوز ؛ پیرو اخباری که طی روزهای اخیر در رابطه با تغییر قیمت یا حذف ارز ترجیحی و واریز یارانه نقدی به حساب مردم پخش شده عده ای به خریداری ارز (نقدی و حواله) و سکه و طلای آبشده روی آورده اند و همین موضوع یکی از دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر بوده است. از طرف دیگر اخبار مرتبط با برجام نیز در صعودی شدن بازار ارز نقش داشته اند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ از جمله اخباری که توجه فعالان بازار را جلب کرده و احتمالا در روند صعودی قیمت دلار موثر بود، می‌توان به اظهارات سخنگوی وزیر خارجه اشاره کرد، در حالی که رفته رفته به شروع دور جدید مذاکرات نزدیک می‌شویم، خطیب‌زاده در اظهارات خود برای بازگشت آمریکا به برجام سه شرط عنوان کرد، آمریکا باید مقصر بودن خود را بپذیرد، تحریم‌ها باید یکجا لغو شود و آمریکا تضمین دهد که هیچ دولت دیگری اقدام ترامپ در خروج از برجام را تکرار نکند.

به طور خاص شرط سوم قبلا نیز مطرح شده بود و گویی ارائه چنین تضمینی با قوانین کشور آمریکا در تضاد است. در نتیجه به نظر می‌رسد با وجود اینکه احتمال احیای سریع برجام توسط برخی پژوهشکده‌های شورای امنیت ملی آمریکا مطرح شده بود، هنوز چالش‌های زیادی پیش روی احیای برجام است.

افزایش قیمت سکه

امروز همزمان با افزایش قیمت دلار  و قیمت اونس طلا، قیمت سکه امامی دوباره بر مدار صعود قرار گرفت.قیمت سکه  روز قبل 170 هزار تومان بر ارزش خود افزود و با 12 میلیون و 150 هزار تومان معامله شد. 

قیمت سکه در پایان معاملات نیمه اول امروز روی 12 میلیون و 245 هزار تومان قرار گرفت. با احتساب قیمت 28 هزار و 10 تومان برای دلار، اندازه قیمت واقعی سکه 12 میلیون و 33 هزار تومان به دست می آمد. و حباب سکه نیز 1.75 درصد بود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۲۴ دلار و ۲۲ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۰۳۵ دلار و ۹۵ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، ۲۰۴۴ دلار و ۸۹ سنت معامله شد.

جدول قیمت انواع سکه
قیمتبروزرسانی
سکه امامی12,230,000.00 تومان11:30
نیم سکه6,230,000.00 تومان11:32
ربع سکه3,750,000.00 تومان11:32
سکه گرمی2,290,000.00 تومان11:33

انتهای پیام

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا