بین الملل

ادغام بزرگ در شرکت های تولیدکننده طلا

گروه بین الملل گلدنیوز: شرکت نیوکرست (Newcrest Mining) به عنوان بزرگترین تولیدکننده طلای استرالیا موافقت کرد که کمپانی پرتیوم ریسورسز (Pretium Resources) را در یک معامله به صورت نقدی و سهام بخرد که ارزش تولیدکننده طلای کانادایی را در حدود 2.8 میلیارد دلار برآورد کرد و به موج ادغام شرکتها در این بخش افزود.

به گزارش گلدنیوز به نقل از بلومبرگ، نیوکرست که مستقر در ملبورن است به دارندگان سهام پریتیوم18.5 دلار کانادا (14.87 دلار) به ازای هر سهم پیشنهاد کرده است که 23 درصد افزایش قیمت (پریمیوم) نسبت به قیمت بسته شده هدف روز دوشنبه در تورنتو، پیشنهاد می‌کند. هیئت مدیره پرتیوم به اتفاق آرا این معامله را توصیه کرده است، اگرچه هنوز به تایید دو سوم سهامداران شرکت نیاز دارد.

سندیپ بیسواس، مدیر عامل و مدیر اجرایی نیوکرست در یک تماس رسانه ای گفت: «استراتژی ما این است که در معادن طلای کم هزینه، با عمر طولانی و در مقیاس بزرگ تخصص داشته باشیم و قطعاً هم همین است.»

به گفته این شرکت، افزودن پریتیوم، که مالک عملیات بروسجک در نزدیکی معدن رد کریس نیوکرست در بریتیش کلمبیا است، فوراً بیش از 300 هزار اونس در سال به تولید طلا اضافه می کند و تولید سالانه را به بیش از 2 میلیون اونس می رساند.

بیسواس گفت که این خرید، جایگاه نیوکرست را در منطقه بسیار آینده دار گلدن تراینگل در بریتیش کلمبیا گسترش می دهد و این شرکت را به بزرگترین تولید کننده طلا در استان کانادایی تبدیل می کند. او ادامه داد: «چیز واقعا هیجان انگیز در این مورد پتانسیل توسعه است. ما معتقدیم که طلای بسیار بیشتری در آنجا وجود دارد.»

نیوکرست که در حال حاضر 4.8 درصد از سهام پریتیوم را در اختیار دارد، سال گذشته یک فهرست جدید در بورس اوراق بهادار تورنتو اضافه کرد تا از تلاش‌هایش برای افزایش دسترسی به پروژه‌های خود در قاره آمریکا حمایت کند و قبلاً برنامه‌های خود را برای دنبال کردن خریدهای بیشتر – از جمله در کانادا نشان می‌داد.

بر اساس این پیشنهاد، دارندگان پریتیوم همچنین می توانند 0.8084 سهم نیوکرست به ازای هر سهم پرتیوم یا ترکیبی از پول نقد و سهام را دریافت کنند.

ادغام و تملک در بخش طلا در ماه های اخیر افزایش یافته است. در ماه سپتامبر، دو شرکت آگنیکو ایگل ماینز (Agnico Eagle Mines) و کیرکلند لیک گلد (Kirkland Lake Gold) یک «ادغام برابر»را به ارزش حدود 13.4 میلیارد دلار کانادا اعلام کردند، در حالی که آنگلوگلد آشانی (Anglogold Ashani)، شرکت معدنی شماره 3 طلا در جهان، با خرید 80.5 درصد از سهام کوروس گلد (Corvus Gold) موافقت کرد.

کریس گریفیث، مدیرعامل شرکت گلد فیلدز (Gold Fields) در مصاحبه ای در ماه اوت گفت که این شرکت به دنبال خرید دارایی برای جایگزینی معادن در حال اتمام خود است.

بیسواس گفت: «این معامله به معنای ورود به حوزه قضایی سطح یک با اکتشاف بالا و آوردن تخصص فنی ما برای پیوستن به پریتیوم برای ایجاد ارزش متفاوت است – این همان لنزی است که ما از طریق آن به خرید شرکتها نگاه می کنیم.»

پس از این اعلامیه که پس از بسته شدن معاملات روز دوشنبه در تورنتو منتشر شد، سهام نیوکرست در سیدنی تا 5.1 درصد کاهش یافت. این شرکت که در ماه آگوست رکورد سود سالانه خود را گزارش کرد، در سال جاری تاکنون شاهد افت 3.3 درصدی سهام خود بوده است که نسبت به کاهش نزدیک به 4 درصدی طلای نقدی عملکرد بهتری داشته است.

منبع: Bloomberg.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا