بین الملل

پالایشگاه های طلا در امارات زیر نظر بازرسی

گروه بین الملل گلدنیوز: امارات متحده عربی در تلاش برای مبارزه با تجارت غیرقانونی، همه پالایشگاه‌ های طلا را ملزم می‌ کند تا سالانه مورد بازرسی قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که تامین‌کنندگان آنها در این مورد مسئول هستند.

به گزارش گلدنیوز به نقل از رویترز، ارقام صنعتی می گویند که این اقدام باید استانداردها را در امارات متحده عربی، یکی از بزرگترین قطب های تجارت شمش در جهان افزایش دهد، اما همچنین ممکن است جریان طلای مرتبط با جنایت یا نقض حقوق بشر را به کشورهای دیگر منتقل کند، به عنوان مثال در آفریقا، جایی که تعداد پالایشگاه های طلا در آنجا رشد سریعی دارد.

تحقیقات رویترز در سال 2019 نشان داد که امارات متحده عربی طلای قاچاق شده از آفریقا را به ارزش میلیاردها دلار خریداری کرده است که بخشی از آن در شرایط بد و آلاینده و کشورهای درگیر استخراج شده است.

سازمان‌هایی از جمله گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، یک ناظر بین‌دولتی مبارزه با پول‌شویی، این کشور را برای تشدید قوانین و اجرای آن تحت فشار قرار می‌دهند. امارات متحده عربی گفته است که انجام این کار یک اولویت ملی است.

وزارت اقتصاد امارات متحده عربی به رویترز گفته است که «استاندارد تحویل خوب امارات» از پالایشگاه‌ها می‌خواهد تا تامین‌کنندگان را به‌درستی بررسی کنند و به حسابرسان خارجی ثابت کنند که این کار را انجام داده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «تمام پالایشگاه‌های طلا ملزم به پایبندی به تعهدات منابع مسئول هستند…استاندارد تحویل خوب امارات متحده عربی همچنین به تبعیت از انجام حسابرسی سالانه نیاز دارد.»

این وزارتخانه گفت که هدفش این است که کل صنعت را با استانداردهای تامین منابع مسئول مطابقت دهد. این نهاد قبل از اعلام این خبر در کنفرانس صنعت فلزات گرانبها در دبی اواخر این ماه، از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

هسته اصلی اقتصاد

میلیون ‌ها نفر در معادن طلای مقیاس کوچک کار می‌ کنند که می‌ تواند برای کارگران وحشتناک باشد و مواد شیمیایی سمی نشت کند. فلز زرد اغلب برای تامین مالی جنایات، درگیری ها و تروریسم استفاده می شود.

FATF ماه گذشته ترکیه را تا حدی به دلیل «مسائل جدی نظارتی» در تجارت طلا در فهرست خاکستری خود قرار داد که احتمالاً سرمایه گذاری خارجی را کاهش می دهد.

سال گذشته، انجمن بازار شمش لندن (LBMA)، که بزرگترین طرح اعتباربخشی منابع مسئول برای پالایشگاه‌ها را اجرا می‌کند، گفت که ممکن است اعطای گواهی به پالایشگاه هایی را متوقف کند که از کشورهای دارای کنترل ناکافی طلا خریداری می کنند.

امارات متحده عربی اعلام کرد که اقدامات متعددی را برای مبارزه با تجارت غیرقانونی انجام داده است، از جمله الزامات برای شرکت ها برای ثبت نام در نهادهای مبارزه با پولشویی و اعلام تراکنش های نقدی بزرگ.

ثانی الزیودی، وزیر امور تجارت خارجی امارات، که ریاست کمیته ای برای نظارت بر تجارت طلا را بر عهده دارد، در بیانیه ای به رویترز گفت: صنعت طلا و فلزات گرانبها هسته اصلی اقتصاد ما است.

الزیودی گفت که استاندارد تحویل خوب چارچوب مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم در امارات متحده عربی را که یک اولویت ملی حیاتی و تمرکز اصلی رهبری امارات است، تقویت خواهد کرد.

فشار دادن یک بادکنک

امارات متحده عربی گفت استاندارد آن نسخه توسعه یافته «استاندارد تحویل خوب دبی» است که یک طرح اعتباربخشی داوطلبانه که توسط مرکز چند کالایی دبی (DMCC)به عنوان یک منطقه آزاد تجاری امارات متحده عربی اجرا می شود.

DMCC  دو پالایشگاه از بیش از 10 پالایشگاه امارات متحده عربی را تأیید می کند که ملزم به رعایت سیاست های منبع یابی و حسابرسی مسئول نیاز دارند. اکثر پالایشگاه‌ ها و فروشندگان طلای امارات فاقد اعتبار یا نظارت خارجی در مورد چگونگی و مکان دریافت طلای خود هستند.

تایلر گیلارد، که در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) به دولت‌ها و شرکت‌ها در زمینه تامین منابع مسئول مشاوره می دهد، گفت: «این مهم‌ترین کاری است که دولت امارات (برای توقف تجارت غیراخلاقی) انجام داده است.»

اما او گفت تجارت غیرقانونی از بین نخواهد رفت. او ادامه داد: «مثل فشار دادن یک بادکنک است… هنوز شکاف ها و فرصت های کافی در کشورهای دیگر برای ورود طلا به بازار وجود دارد.»

اکثر کشورها الزامات منبع یابی و حسابرسی ندارند. ده‌ ها پالایشگاه در جنوب صحرای آفریقا در حال فعالیت یا در حال ساخت هستند و هند، واردکننده بزرگ طلا از معادن کوچک، پالایشگاه‌های زیادی دارد که مورد بررسی قرار نمی‌گیرند.

منبع: mining.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا