تحلیل بازار

دلار رکورد سال را شکست/ حباب سکه کاهش یافت

در ادامه روند صعودی بازار ارز، امروز دلار رکورد بالاترین قیمت سال جاری را شکست.

به گزارش گلدنیوز ، درحالیکه دلار پیش از این در بالاترین قیمت به ۲۸۴۵۰تومان صعود کرده بود، با افزایش انتظارات تورمی و نگرانی‌ها نسبت به آینده برجام، در بازار امروز به سطح ۲۸۵۵۰تومان رسید. صبح امروز قیمت دلار تا 28 هزار و 610 تومان نیز بالا رفت.

واکنش قیمت سکه به رشد قیمت دلار

به گزارش اقتصاد نیوز، اونس طلا در بازار امروز اندکی بالا رفت و  با ۱۸۶۵ دلار خرید و فروش شد. این فلز گران بها در بازار داخلی ایران امروز مانند روز پنجشنبه گذشته پیشروی کرد و با 10 هزار و 100 تومان افزایش بر روی 1 میلیون و 273 هزار و 900 تومان قرار گرفت.

قیمت سکه در روز پنج‌شنبه یک جهش داشت و حوالی ظهر روی 12 میلیون و 540 هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه معاملات امروز را نیز صعودی آغاز کرد و روی 12 میلیون و 590 هزار تومان ایستاد.

اندازه حباب قیمتی سکه با احتساب قیمت 28 هزار و 500 تومان برای دلار زیر یک درصد (0.6 درصد) به دست می‌آمد. در نتیجه قیمت سکه نزدیک به ارزش ذاتی‌اش حرکت می‌کرد و تغییرات احساسی به ثبت نرسانده بود. قیمت سکه صبح امروز تا 12 میلیون و 700 هزار تومان نیز بالا رفت.

چرا قیمت ارز افزایشی شد ؟

آن طور که سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار ارز به تجارت‌نیوز گفت: تمامی شواهد در داخل کشور نشان می‌دهد وضعیت اقتصادی خوب نیست.

اگر منابع ارزی هم آزاد شود تاثیری در قیمت دلار ندارد زیرا رئیس پیشین بانک مرکزی گفته بود از منابع بلوکه شده ارزی کشور، برای پوشش کسری بودجه استفاده شده است.

یعنی دولت منابع ارزی بلوکه شده را پیش خور کرده است و اگر این منابع آزاد هم شود تاثیری در افت قیمت دلار ندارد زیرا در جایی که از قبل هزینه آن شده است استفاده می‌شود.

این کارشناس بازار ارز در بخش دیگری توضیح داد: ناهماهنگی که در سیاست‌گذاری‌های دولتی به چشم می‌خورد عامل اساسی است که چشم‌انداز مثبت را از بازارها گرفته است.

وی درخصوص پیش‌بینی قیمت دلار در چند ماه آینده گفت: با توجه به مسائل کلان اقتصادی در کشور و وضعیت سیاست‌گذاری دولت تا پایان سال، دلار محدوده ۳۰ هزار تومان را خواهد دید و در همین محدوده‌ها تثبیت می‌شود. مگر اینکه اتفاق خاصی در فضای اقتصادی و سیاسی رخ دهد و انتظارات تورمی را تعدیل کند.

اما  خبری که احتمالا با رشد ادامه‌دار قیمت دلار ارتباط داشت به اعلام بایدن به وزارت خارجه آمریکا در مورد خرید نفت از ایران مربوط می‌شد، بر این اساس جوبایدن رئیس جمهوری ایالات متحده دیروز ۱۲ نوامبر در یادداشتی به وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد عرضه نفت خام به میزان کافی وجود دارد، پس مشتریان نفتی ایران می‌توانند خریدشان را کاهش بدهند.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا