بین الملل

فیک فروشی به جای طلا در بریتانیا

تولیدکنندگانی که می خواهند در هزینه خود صرفه جویی کنند، گاهی اوقات فلزات ارزان تری را در قطعاتی قرار می دهند که چندان قابل مشاهده نیستند.

گروه بین الملل گلدنیوز: فروش قطعاتی با عنوان طلا اما در حقیقت بدلیجات یا دارای خلوص پایین طلا در دوره همه گیری کرونا در بریتانیا داغ شده است و گزارش می شود که تعداد موارد خرید طلای بدل به جای طلای واقعی به شدت بالا رفته است که شاید عامل اصلی آن خرید بیشتر فلز زرد از طریق وب سایت ها باشد.

برخی از این وب سایت ها اقدام به فروش قطعاتی با قیمت بسیار ارزان می کنند که خریدار را متقاعد می کند طلا است. با این حال، فقط در صورت بررسی کامل ویژگی های آلیاژی آن در وب سایت ممکن است به خلوص واقعی آنها پی برد. در ادامه گزارش وب سایت This is Money بریتانیا در این مورد را مرور می کنیم که خبرنگار آن، این موضوع را صحت سنجی کرده است.

نویسنده این گزارش می گوید؛ آویز در دست من شبیه طلا است، احساس سردی و سنگینی مانند طلا دارد و زمانی که آن را خریدم گفته شده بود طلا است. اما آیا این واقعیت دارد؟

امروز من این گردنبند رادلی لندن را که از سایت آمازون به قیمت 29.99 پوند خریدم، به دفتر سنجش لندن (London Assay Office) بردم تا بررسی کنم که واقعاً چقدر طلا در آن وجود دارد.

کارشناسان اینجا گمان می کنند که این ممکن است یکی از هزاران قطعه جواهرات طلای بدلی باشد که در حال حاضر به صورت آنلاین در بریتانیا به فروش می رسد – بازاری که ارزش آن بیش از یک میلیون پوند تخمین زده می شود.

بر اساس قانون مشخصه گذاری 1973، توصیف هر چیزی که به طور رسمی طلا نیست به جای چیز واقعی غیرقانونی است. این شامل گمراه کردن خریداران آنلاین با مشخص نکردن صریح در عنوان محصول یا تبلیغ می‌شود که آیا کالایی از فلز ارزان‌تری که رنگ یا روکش شده است ساخته شده است.

اما از زمان شروع همه‌گیری، جواهرات ارزان‌قیمتی که به‌ دروغ به‌عنوان «طلا» به فروش می‌رسند، انفجاری رخ داده است، و مطالعه‌ای که برای شورای مشخصه گذاری بریتانیا انجام شد، افزایش ۱۷ برابری ثبت موارد مشکوک در بازارهای آنلاین را بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ نشان داد.

چنین محصولاتی معمولاً از فلزات پایه ارزان‌قیمتی ساخته می‌شوند که با یک لایه بسیار نازک طلا – به ضخامت 0.25 میکرون (یک میلیونیم میلی‌متر) پوشیده شده‌اند.

آدام فیلیپس، مدیر خدمات مشتریان دفتر سنجش لندن، می‌گوید: «اگر می‌خواهید یک جواهر ارزان قیمت بخرید و می‌دانید که فقط با طلای آبکاری یا رنگ شده و از آن راضی هستید، خوب است.»

او ادامه می دهد: «مسئله زمانی است که خریداران برای چیزی پول بیشتری می پردازند زیرا به دلیل نحوه توصیف آن تصور می کنند که یک قطعه با ارزش بالاتر است.»

قانون می‌گوید فرشگاه ها باید کلمه «آبکاری شده» یا «plated» را در عنوان محصول با همان برجستگی کلمه «طلا» درج کنند – اما بسیاری از وب‌سایت‌ها این کار را نمی‌کنند. این بدان معناست افرادی که خرید کریسمس خود را به صورت آنلاین برای عزیزانشان انجام می دهند، به راحتی جذب تبلیغاتی می شوند که جواهرات طلا را با قیمت های حدود 30 تا 150 پوند نشان می دهند. اما این احتمال وجود دارد که در واقع ارزش آن بیشتر از چند پوند نباشد.

روث مری چیپرفیلد، که جواهرات را تغییر اندازه و بازسازی می‌کند، به‌طور فزاینده‌ای متوجه می‌شود که مردم اقلامی را به اشتباه خریده اند. او می گوید: «یکی از مشتریان نمی دانست که انگشتر او طلای 9 عیار بود یا 18. در واقع، 80 درصد آن فلز نیکل بود و بنابراین انداختن آن خطرناک.»

گردنبندی که من خریدم «قفل گلدار طلای زنانه» نام دارد و هیچ چیزی در عنوان یا توضیحات محصول وجود نداشت که نشان دهد طلا نیست.

اما وقتی صفحه آمازون را به پایین اسکرول می کنم، می بینم که «نوع ماده» به عنوان «برنج» توصیف شده است. بنابراین، واقعا از چه چیزی ساخته شده است؟ وقت آن است که آن را آزمایش کنیم.

فقط اشعه ایکس می تواند طلای واقعی را تشخیص دهد

این خبرنگار می گوید؛ آدام مرا از پیچ و خم دروازه های امنیتی و راهروهای پشتی در تالار باشکوه گلد اسمیت ها در لندن می برد، جایی که کارشناسان طلا برای بیش از 700 سال کیفیت و خلوص طلا را آزمایش می کنند.

با این حال، آزمایشگاه Assay Office قطعاً متعلق به قرن بیست و یکم است، با میزهای کاری پر از ماشین آلات با تکنولوژی بالا.

در اینجا، کارشناسان از ماشین‌ آلاتی به نام طیف‌سنج‌های فلورسنس اشعه ایکس (XRF) برای ارسال پرتوهای ایکس به درون سطح جواهرات استفاده می‌کنند. هر عنصر فلزی انرژی اشعه ایکس را در فرکانس‌های منحصربه‌فرد منعکس می‌کند و دستگاه آن‌ها را می‌خواند.

ابتدا آدام یک حلقه طلای واقعی را در دستگاه قرار می دهد. نمودار روی صفحه کامپیوتر پیوست شده دو اوج واضح در محدوده طلایی را نشان می دهد – حاوی 91.6 درصد طلا است، به این معنی که 22 عیار است، بهترین کیفیت مورد استفاده در جواهرات.

همچنین اوج های کوچکی برای فلزات دیگر از جمله مقداری نقره و کمی مس و روی وجود دارد.

طلا آنقدر نرم است که نمی‌توان در خالص‌ترین شکل از آن استفاده کرد، بنابراین حتی طلای ۲۲ عیار فقط حدود نه دهم طلا است. آدام توضیح می‌دهد که این یک آلیاژ است، با مقادیر کمی از فلزات دیگر که به آن قدرت و رنگ می‌دهد.

بعد لحظه حقیقت برای گردنبند من فرا می رسد. آدام آویز را زیر پرتو اشعه ایکس قرار می دهد و ما حدود 20 ثانیه صبر می کنیم. اوج مس در نمودار فوراً بالا می رود، اما چیزی جز یک برجستگی کوچک برای طلا وجود ندارد.

آدام فریاد می زند: «اساساً هیچ طلایی در این قطعه وجود ندارد.»

این دستگاه نشان می دهد که قسمت بیرونی آویز تقریباً به طور کامل از مس و روی ساخته شده است، محتوای طلا 1.2 درصد است. آزمایش سریع زنجیر نشان می دهد که وضع آن هم خیلی بهتر نیست و حاوی 2.6 درصد طلا است.

آدام می گوید، تولیدکنندگانی که می خواهند در هزینه خود صرفه جویی کنند، گاهی اوقات فلزات ارزان تری را در قطعاتی قرار می دهند که چندان قابل مشاهده نیستند.

او داخل قطعه را آزمایش می کند و درست است: فقط 0.6 درصد طلا در آن وجود دارد.

او می گوید: «برای فروش چیزی به عنوان “طلا” طبق قانون باید حداقل طلای 9 عیار باشد، به این معنی که آلیاژ فلز حاوی 37.5 درصد طلای خالص باشد. این فقط ردی از آن دارد.»

طلا حداقل قیمت تعیین شده ای دارد که بر اساس بازارها هر روز در نوسان است، اما طلای 24 عیار (خالص ترین نوع) معمولاً حدود 42 پوند در هر گرم است.

آدام محاسبه می کند که اگر گردنبند من 18 عیار بود، طلا به تنهایی حدود 350 پوند ارزش داشت. این شامل هزینه طراحی یا ساخت قطعه، یا قیمت خرده فروشی نیست تا سازنده بتواند سودی داشته باشد.

این احتمال وجود دارد که در عمق فلز حتی کمتر از آنچه در سطح یافت می‌شود، طلا باشد.

حتی اگر تمام کیفیت آن یکسان باشد، حداکثر حاوی 0.16 گرم طلای خالص خواهد بود که حدود 6.72 پوند ارزش دارد. اما در واقعیت، ارزش آن بسیار کمتر خواهد بود.

آمازون در مورد یافته های ما اظهار نظری نکرد، اما به نظر می رسد که در حال بررسی این موضوع است. رادلی لندن به عنوان سازنده به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

مشخصه قطعه را بررسی کنید

Assay Office کیفیت جواهرات و سایر اقلام ساخته شده از فلزات گرانبها مانند پالادیوم و نقره را به منظور مشخص گذاری آنها ارزیابی می کند. هیچ چیز طلایی با کیفیت کمتر از 9 عیار مشخصه دریافت نمی کند.

اما مشخصه ها را می‌توان جعل کرد – و من گمان می‌کنم که این ممکن است در مورد جواهرات بعدی که برای آزمایش آورده‌ام اتفاق افتاده باشد. زمانی که «حلقه‌ طلا» را در اینترنت جستجو کردم، در یک آگهی خرید گوگل ظاهر شد.

این انگشتر در وب‌سایت برند جواهرات آنا لویزا «Song Gold» نام داشت و تصویری را به وضوح نشان می‌دهد که تمبری به شکل مشخصه را نشان می‌دهد. آدام از یک ذره بین استفاده می کند و فوراً می گوید که مشخصه آن «چرند» است.

این فقط حرف «A» و یک سنگ شفاف کوچک است – هیچ یک از علائم رسمی، اعداد یا شیلد لازم وجود ندارد.

یک آزمایش سریع زیر دستگاه نشان می دهد که حاوی 22.6 درصد طلا است که بسیار کمتر از حداقل استاندارد مجاز برای فروش به عنوان «طلا» است.

اگرچه عنوان وبسایت برای انگشتر فقط به «طلا» اشاره می کند، توضیحات بلافاصله در زیر می گوید: «آبکاری شده: طلای 14 عیار» آنا لویزا نیز به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

بنابراین، چگونه مصرف‌کنندگان می‌توانند از دستپاچگی جلوگیری کنند؟

آدام می گوید: «نکته کلیدی که باید به خاطر بسپارید این است که نمی توانید با نگاه کردن به آن بفهمید که چیزی طلای واقعی است یا خیر.»

به کلماتی مانند «طلا رنگ»، «آبکاری شده»، «پر از طلا » و یا اشاره به هر فلز دیگری توجه کنید، زیرا اینها همه سرنخ‌هایی هستند که نشان می‌دهد فلز ارزان‌تری آبکاری شده است.

مشخصه های واقعی شامل یک سری حروف و اعداد بین شیلدها و دارای علامتی برای نشان دادن این است که کدام یک از چهار دفتر سنجش بریتانیا مورد ارزیابی قرار گرفته است: یک پلنگ برای لندن، گل رز برای شفیلد، لنگر برای بیرمنگام یا یک قلعه برای ادینبورگ.

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا