صنایع وابسته

کلاف سردرگم غارت معدن طلای اندریان

مدت هاست که برداشت های غیرمجاز در محدوده معدن طلای اندریان یک چالش جدی برای بهره برداری اصولی از این معدن شده است. برداشت های غیرمجازی که با تخریب طبیعت نیز همراه است.

به گزارش گلدنیوز ؛ برداشت‌های غیرمجاز و قاچاق از معدن طلای اندریان از معادن مهم سنگ طلا در شمال غرب کشور به یکی از معضلات اصلی این منطقه تبدیل شده است؛ ذخیره این معدن در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز ۳۰ میلیون تن سنگ طلا با عیار نیم گرم در تن است و فعالیت‌های اکتشافی در محدوده آن با هدف استخراج سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن کانسنگ انجام می‌شود. 

بر اساس قانون، هر گونه تعدی، دخل و تصرف و برداشت های غیرمجاز از منابع معدنی غیرقانونی و غیرشرعی است، اما  بر اساس گفته منابع محلی و مسوولان ذیربط، استخراج کنندگان غیرمجاز و چپاولگران، خارج از قانون اقدام به برداشت از معدن طلای «اندریان» در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در حوزه استحفاظی شهرستان ورزقان می کنند. 

کار به جایی رسیده که حتی برخی از این چپاولگران ناشناس با استفاده از دینامیت و مواد منفجره اقدام به برداشت های غیرمجاز از معدن طلای اندریان ورزقان می کنند و بر اساس اخبار رسیده هفته گذشته ۲ نفر به خاطر این موضوع و سقوط سنگ در منطقه فوت شدند. 

به گزارش ایرنا؛ چندی پیش اسدالله کشاورز، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در جلسه مشترک شورای معدن کشور و شورای معدن آذربایجان شرقی با  دستور بررسی آخرین وضعیت فعالیت معدن طلای «اندریان»، از وضعیت فعلی برداشت‌های غیرمجاز در محدوده این معدن انتقاد کرد.

وی یادآورشد: متاسفانه برخی با شناسایی رگه های معدنی در جنگل‌ها، به این مواهب طبیعی نیز رحم نکرده و با تخریب طبیعت به برداشت و استحصال مواد ارزشمند معدنی روی آورده‌اند.

حجت الاسلام مهدی پورمحمد، امام جمعه ورزقان نیز از قاچاق سنگ های معدنی طلا از این شهرستان انتقاد کرد و گفت: در حالی سنگ معدنی طلا از معادن ورزقان به صورت قاچاق خارج می شود، اما متاسفانه عامل بازدارنده ای هم در این خصوص به طور جدی از سوی مسئولان ذیربط مشاهده نمی شود.

ورود دستگاه قضا به پرونده معدن طلای اندریان

به تازگی دستگاه قضا به شکل جدی تری به مسئله قاچاق طلا از منطقه اندریان ورود کرده است. رئیس دادگاه عمومی خاروانا در این رابطه به خبرنگاران گفت: با غارتگران سنگ طلا در معدن طلای اندریان شهرستان ورزقان برخورد قاطع خواهد شد.


به گزارش معدن نیوز، حجت الاسلام سمیعی در گفتگو با خبرنگاران قاچاق سنگ طلا در منطقه «اندریان» بخش خاروانای شهرستان ورزقان را معضل بسیار جدی برای این منطقه دانست و با تاکید براینکه این کار آرامش و آسایش و نظم عمومی اهالی منطقه را مختل کرده است، افزود: متاسفانه غارت بیت المال و ثروت ملی به یک بحران و تهدید جدی از حیث اخلال در نظم عمومی در این منطقه تبدیل شده و ثروت ملی در معدن طلای اندریان مورد چپاول عده‌ای افراد سودجو و فرصت طلب قرار می‌گیرد که این کار کاملا غیرقانونی است.  

وی با اشاره به اینکه واگذاری مراحل استخراج و تولید در معدن طلای اندریان به شرکت زرین داغ آستارکان که سرمایه گذار آن طرف خارجی است، به صورت قانونی به مدت محدودی انجام شده است، تشریح کرد: اینکه افرادی با اعمال غیرقانونی چپاول بیت المال را با حرف‌های بی اساس و غیر منطقی مبنی بر اینکه طلای ما را خارجی‌ها استحصال می‌کنند، توجیه کنند برای دستگاه قضایی قبول نیست.

حجت الاسلام سمیعی، لازمه تامین امنیت در این حوزه را همکاری و دقت در اجرای وظایف قانونی همه دستگاه‌های ذیربط درجلوگیری از قاچاق سنگ طلا در محدوده معدن طلای اندریان عنوان و خاطرنشان کرد: مسئولان امنیتی، شرکت زرین داغ آستارکان به عنوان مجری و ادارات مربوطه در این حوزه، همه باید با تکیه بر وظایف قانونی خود در اجرای قوانین صیانت از معدن جدی باشند و دستگاه قضا هم در کنار آن‌ها بوده و با کسانیکه مخل امنیت و آسایش مردم باشند، برخورد جدی خواهد شد.

یک سوم پرونده های قضایی در بخش قاچاق سنگ طلا


رئیس حوزه قضایی خاروانا با بیان اینکه بیش از ۳۵ درصد پرونده‌های موجود وارده به این حوزه مربوط به قاچاق سنگ طلاست گفت: یکی از وظایف بسیار مهم دستگاه  قضایی، صیانت از بیت المال و تامین امنیت عمومی مردم است و در این راستا دستگاه قضایی با هیچ فرد و یا افرادی تعارف و مسامحه نداشته و با افراد خاطی و متخلف که بخواهند به این ثروت ملی  دست درازی و آرامش و آسایش و نظم عمومی مردم را مخدوش کنند، در چارچوپ قانون و به طورجدی و با شدت تمام برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: مخدوش کردن آسایش و آرامش و نظم عمومی مردم و چپاول ثروت ملی خط قرمز دستگاه قضایی و برخورد با مخلان در اولویت این دستگاه است.  

به کارگیری نیروهای بومی در معادن


چندی پیش استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از تعامل ضعیف بهره بردار خارجی معدن اندریان با مدیریت استان گفت: این شرکت باید برای سهولت در کارها و تعامل آسان با دستگاه‌های مسئول، از نیروهای بومی، متخصص و متعهد استان به عنوان مدیر و یا مدیرعامل معدن طلای اندریان انتخاب کند.

وی همچنین خواستار تقویت و تجهیز تیم‌های حفاظت از محدوده معدن اندریان برای مقابله با برداشت‌های غیرمجاز شد و افزود: شرکت حفاظت و حراست از معدن باید تعهد دهد که با برداشت‌های غیرمجاز در اندریان برخورد می‌کند وگرنه ما تصمیم دیگری در استان می‌گیریم.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود گفت: مشارکت اجتماعی و تلاش برای توسعه بیشتر در روستاهای محدوده تمامی معادن استان نیز از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا