تحلیل بازار

بازارهای مالی و سویه جدید کرونا/تحلیل گلدنیوز

قیمت 1810 دلار اولین مقاومت اونس طلا است که شکست آن میتواند باعث صعود قیمت تا 1833 دلار گردد

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی به گلدنیوز گفت: اونس جهانی طلا در روزهای آغازین معاملاتی هفته گذشته در واکنش به انتصاب مجدد جروم پاول به ریاست فدرال رزرو دچار اصلاح نسبتا سنگینی شد.

شاخص دلار در واکنش به این خبر و با توجه به اینکه برنامه تیپرینگ و کاهش خرید دارایی ها قبل از شروع سال 2022  و افزایش نرخ بهره در اوایل سال 2022  توسط پاول ارائه و برنامه ریزی شده بود ، افزایش چشمگیری داشت و بر قله 16 ماه اخیر خود ایستاد ، در مقابل ولی طلا که همواره رفتار معکوس با شاخص دلار دارد ، دچار اصلاح شدیدی تا محدوده 1780 دلار شد ، ولی سپس با رشدی اندک به بالای 1790 دلار بازگشت.


پاول البته بر افزایش سقف بدهی دولت تاکید دارد و اعلام کرده است در صورتی که این عدد افزایش پیدا نکند وارد دوره رکود شدیدی خواهیم شد. استفن اینس، از شرکای شرکت مدیریت دارایی SPI اظهار کرد: این انتصاب باعث تغییر گرایش ناگهانی به سمت تحکیم سیاست پولی نخواهد شد اما سیاست جاری که طبق اشاره هفته گذشته مقامات بانک مرکزی آمریکا، تعدیل سریع‌تر برنامه خرید اوراق قرضه است، ادامه خواهد داشت.


ریچارد کلاریدا و کریستوفر والر، مقامات بانک مرکزی آمریکا روز جمعه اظهار کرده بودند تعدیل سریع‌تر برنامه خرید اوراق قرضه ممکن است در بحبوحه سرعت گرفتن احیای اقتصادی و رشد سریع‌تر تورم، مناسب باشد.

اثرات سویه جدید ویروس کرونا بر بازارهای مالی

این کارشناس افزود: در ادامه هفته اما با ظهور گونه جدید ویروس کرونا و ترس از شیوع مجدد این ویروس و بی اثر بودن واکسن ها در برابر آن شاخص دلار دچار افت شد و شاهد ریزش های سنگین در قیمت جهانی نفت و ریزش بازارهای سهام اروپا و آمریکا بودیم ، این نااطمینانی جدید در مقابل به کمک اونس طلا آمد و جلوی ریزش آن را گرفت و اندکی قیمت ان را به سمت بالا حرکت داد.

سلطانی در ادامه گفت: از دید تکنیکال قیمت 1810 دلار اولین مقاومت اونس طلا است که شکست آن میتواند باعث صعود قیمت تا 1833 دلار گردد که ناحیه مقاومتی بسیار مهمی است.

تحلیل بازار داخل

این کارشناس افزود: در بازار داخلی اما قضیه جور دیگری بود ، با رشد قیمت دلار تا محدوده 29600 تومان ، علیرغم ریزش های جهانی شاهد افزایش قیمت طلا بودیم ، به گونه ای که قیمت طلای 18 عیار تا 1.270.000 تومان و سکه تا مرز 12.700.000 تومان پیش رفت.

سقف حمایتی طلا و سکه

سلطانی گفت: طلای 18 عیار توانایی رشد تا 1.335.000 تومان و سقف قبلی خود را دارد.

سکه هم در صورت شکست ناحیه 12.750.000 تومان احتمال رشد تا 13.800.000 تومان را در سقف کانال دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا