طلا و جواهر

نقره کاران مشهدی در ایستگاه بیمه ، پشت دروازه های صادرات

پرونده ویژه گلدنیوز در خصوص مسائل و مشکلات تولیدکنندگان زیورآلات نقره

امروزه با توجه به بالا بودن نرخ طلا، استقبال مردم از مصنوعات نقره افزایش پیدا کرده است. مردم نقره را به عنوان یک زیور جایگزین برای طلا انتخاب کرده اند، زیرا می توان نقره را هم به عنوان یکی از فلزات ارزشمند دانست و هم به زیبایی و ظرافتِ طلا بر روی آن کار کرد.

سرویس های نقره عروسی

یکی از تولید کنندگان نقره به گلدنیوز گفت: در حال حاضر با قیمت گذاری هایی که بر روی طلا می شود، بازار فروش به سمت نقره تغییر جهت داده است و بسیاری از عروس خانم ها از نقره به عنوان سرویس عقد خود بهره می گیرند.

به گفته سرو آزاد، تولیدکننده نقره ، یکی از مشکلات تولیدکنندگان نقره ابزار و تجهیزاتی است که قیمت بسیار بالایی دارند و توان به روزرسانی آنها بسیار دشوار است.

در زمان خرید تجهیزات مبلغ آنها را باید به دلار پرداخت کرد که در مقابل ارزش پول کشور بسیار زیاد است و همین مسئله باعث شده است که تعدادی از تولیدکنندگان از شغل خود انصراف دهند و دیگر به سمت آن نروند. 

نقره

عدم حمایت دولت از تولید کنندگان

مجید جاودانی تولیدکننده طلا و نقره و دارای دومین نشان استاندارد در استان خراسان در گفتگو با گلدنیوز گفت: هر سال در صنایع دستی و گردشگری استان خراسان، فروشگاه ما به عنوان فروشگاه نمونه شناخته می شود و صرفا با یک لوح تقدیر از ما تشکر می کنند اما مشکل اینجاست که هیچ حمایت و تسهیلاتی را در نظر نمی گیرند.

او در ادامه می گوید: انتظار می رود که یک مکان را به صورت رایگان در اختیار ما قرار دهند تا کار خود را در آنجا ادامه دهیم.

بیمه و دست های طلایی استاد کاران

جاودانی با اشاره به مشکلات کارگران این صنف گفت: مهم ترین عاملان ساخت نقره که کارگران هستند به هیچ عنوان دیده نمی شوند و از طرف هیچ ارگانی هیچ حمایتی حتی در زمینه بیمه انجام نمی شود. چه بسا 60 الی 70 درصد از دست طلایی هایی که با نبود همین حمایت ها از کار خود انصراف دادند و آن را کنار گذاشتند.

سیدجواد حسینی یکی دیگر از تولیدکنندگان نقره است که به گلدنیوز گفت: با اینکه پروانه تولید از صنایع دستی داریم اما هیچ بیمه ای نداریم و دلیل آنها برای تحت پوشش قرار ندادن ما در بیمه این است که تولید زیورآلات جزو دسته ای هستند که تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند.

قاچاق نقره

جاودانی می گوید با وجود سخت گیری ها، همچنان قاچاق نقره در مناطقی مثل یزد، شیراز و بندرعباس انجام می شود.

یکی از مشکلات دیگر این است که با وجود اینکه اجرت ساخت تولیدکننده ها از جاهای دیگر کمتر است و باید حقوق هفتگی یا ماهانه به کارگر پرداخت کنیم، برای اجرت ساخت، چک سه ماهه به ما تولیدکنندگان می دهند.

صادرات نقره در ایستگاه حمل مسافری

مجید جاودانی معتقد است: صادرات نقره بسیار دشوار است در هر زمان که بنده خواستم در نمایشگاه های خارج از کشور شرکت کنم یا اجازه انتقال محصول را ندادند یا پای پرواز نگه داشتند. در زمان برگشت از نمایشگاه کیش که هزینه های زیادی هم برای ما داشت، در فرودگاه از باری که به همراه داشتیم؛ درخواست گمرک کردند.

سیدجواد حسینی در خصوص مشکلات صادراتی گفت: دولت صادرات را سخت می گیرد. در حال حاضر هر نفر برای صادر کردن نقره مجاز به انتقال صرفا 300 گرم است در صورتی که اگر این حجم از صادرات بیشتر شود و به کیلوگرم برسد، موجب ارز آوری زیادی برای کشور خواهد شد.

صادرات نقره و پیگیری مسئولان

محمد مطیع بیرجندی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و وصنایع دستی خراسان رضوی به گلدنیوز می گوید: هنرمندان ما نیاز به مواد اولیه و تسهیلات ندارند اما خواهان برداشتن موانع تولید هستند. هم اکنون هر مسافر خارجی تنها می‌تواند 300 گرم نقره از مشهد خریداری کند و این خود مانعی بر سر راه تولید و صادرات زیورآلات نقره است.

مطیع میگوید برای پیگیری این مسئله در جلسات زیادی شرکت کرده ایم. ابتدا حمل مسافری زیورآلات نقره 150 گرم بود و با جلسات متعدد این میزان به 300 گرم رسیده است.

به گفته معاون صنایع دستی مشهد، در اصفهان میزان حمل مسافری مصنوعات نقره 3 کیلوگرم است و درخواست ما برای زیورآلات نقره نه به اندازه 3کیلوگرم مصنوعات ، بلکه به اندازه ای است که کارگاه های تولید نقره در مشهد توان ادامه حیات را داشته باشند. به گفته مطیع برخی کارگاه های نقره در مشهد ، به دلیل همین مسائل، در حال تعدیل نیروهای خود هستند.

معاون صنایع دستی مشهد در خصوص تسهیل صادرات نقره گفت: پیگیر هستیم تا نماینده گمرکات و بانک مرکزی در مشهد مستقر باشند تا تولیدکننده ما برای صادرات مجبور نباشد که کالاها را ابتدا به تهران بفرستد.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا