خبرهای مهمطلا و جواهر

اتاق اصناف: قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از ۱۳ دی لازم‌الاجراست

اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای به واحدهای صنفی طلا، جواهر و پلاتین در رابطه با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، اعلام کرد که با توجه به لازم‌الاجرا شدن قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده از ۱۳ دی ماه، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده طلا، جواهر و پلاتین از مشتریان دریافت شود.

به گزارش گلدنیوز، اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای به اطلاع عموم واحدهای صنفی فعال در حوزه طلا، جواهر و پلاتین و مشتریان اعلام کرد: 

سازمان امور مالیاتی در ابلاغیه‌ای به اصناف، از واحدهای صنفی طلا، جواهر و پلاتین فروش خواسته تا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مشتریان دریافت کنند.

بر اساس این ابلاغیه، قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ ۱۳ دی ۱۴۰۰ از سوی سازمان امور مالیاتی کشور لازم‌الاجرا اعلام شده و با توجه به جزء ۲ بند «ب» ماده (۲۶) این قانون در خصوص عرضه‌کنندگان کالا و خدمات طلا، جواهر و پلاتین مقرر است “اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند، مشمول مالیات و عوارض با نرخ  ۹ درصد خواهد بود. ”

بدیهی است پرداخت این وجه مربوط به مشتری خواهد بود.

الزام در نصب پایانه های فروشگاهی

پیش از این محمدمسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص روند اجرایی شدن قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده  به گلدنیوز گفته بود: ثبت نام در سامانه مودیان و نصب پایانه های فروشگاهی از الزامات اصلی اجرای این قانون است.

به گفته مسیحی، با راه اندازی سامانه مودیان تمامی عرضه کنندگان صنف طلاوجواهر مکلف هستندکه معاملاتشان را به تفکیک در صورتحساب های الکترونیک و دربستر سامانه مودیان ثبت بکنند. به نوعی تمامی صورتحساب های فروشندگان باید الکترونیکی باشد. در صورت کتمان کردن و ثبت نکردن معاملات در سامانه مودیان مشمول جریمه خواهند بود. جریمه ای که پیش بینی شده است معادل ۹ درصد از ارزش اصل طلا،جواهر و پلاتین خواهند بود. در صورت تخلف مودیان  این ۹درصد را باید به عنوان جریمه از حساب خودشان  پرداخت کنند و حق انتقال به مصرف کننده را ندارند. نکته مهم اینکه این جریمه قابل بخشودگی نیست و هیچ مقام دولتی و غیردولتی حق بخشش این جریمه را ندارد.

مطلب مهم دیگر اینکه ظرف مدت دوماه بعد از لازم الاجرا شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده تمامی مودیان موظف هستند که از پایانه های فروشگاهی مورد تایید سازمان امور مالیاتی استفاده کنند. در صورتی که واحدی در زمان مقرر از پایانه های فروشگاهی مورد تایید استفاده نکند نیروی انتظامی با همکاری با اتاق اصناف موظف است از ادامه فعالیات آن واحد صنفی جلوگیری کند.

انتهای پیام

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا