طلا و جواهر

شیر یا خط سکه های وکیوم / از دلالان سکه نخرید

وجود سکه های وکیوم شده تقلبی در بازار باعث شده تا خریدران سکه و همچنین فعالان صنفی معتبر و خوش نام نگران از خریدوفروش سکه های وکیوم شده باشند.

گویا خرید سکه های وکیوم بیشتر به بازی برد و باخت شبیه شده است به همین خاطر در هنگام خرید سکه های وکیوم شده حتما باید به نکاتی که فروشندگان معتبر و اتحادیه های صنفی طلاوجواهر اعلام کرده اند توجه کنیم تا قرعه و سکه شانس با ما بخت و یاور باشد. برای روشن شدن ابعاد مختلف این موضوع گفتگویی با چند تن از فعالان و خبرگان صنف طلاوجواهر انجام داده ایم.

سکه را از واحدهای معتبر پروانه دار بخرید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ محمد حجتی، یکی از فروشندگان سکه در استان زنجان با تاکید بر اینکه خریداران سکه باید تنها از واحدهای معتبر و پروانه دار در بازار، سکه خریداری کنند گفت: واحد های معتبر  که دارای جواز فروش سکه از اتحادیه هستند فقط می توانند، هولوگرام و نشان واحد صنفي خود را همراه سکه وکيوم کرده و بفروشند.

حجتی گفت در گذشته طلا فروشان نیز بسته بندی سکه و فروش آن را انجام می دادند ولی اکنون با افزایش سکه های تقلبی و غیر بانکی در بازار اتحادیه، هولگورم استاندارد را به مغازه هایی که دارای جواز  و پروانه کسب سکه فروشی  هستند می دهد.

وی افزود: متاسفانه امروزه برخی افراد دلال و برخی افراد سودجو اقدام به چاپ و تقلب کارت های  برند های معتبر سکه نموده و سکه های غیر بانکی و تقلبی را به جای سکه های بانکی با نام و نشان برندهای معروف بسته بندی و در بازار توزیع می کنند.

حجتی تصریح کرد خریداران در هنگام خرید سکه از اصالت سکه و آدرس و تلفن چاپ شده روی آن اطمینان حاصل کنند و از واحدهای معتبر سکه های بسته بندی شده دارای هولوگرام  تهیه کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه  احتمال تقلب کارت ها و برند های ساده بیشتر است برخی از واحدهای صنفی مانند واحد صنفی ما برای بالا بردن ضريب امنيتي و جلوگیری از تقلب علاوه بر هولوگرام مهر برجسته واحد را نیز روی بسته بندی سکه ها درج می کنیم که خریداران باید به این نکات ظاهری توجه کنند.

سکه پلمپ همان واحد صنفی را بخرید

عباس مسعودی، رئیس سابق انجمن صنفی کارفرمایی سکه و صرافان استان تهران نیز با تاکید بر اینکه خریداران موقع خرید سکه های وکیوم، حتما سکه پلمپ همان واحد صنفی را اخذ کنند.

وی افزود: همچنین باید سکه ها از واحدهای صنفی که دارای پرونده کسب اتحادیه و کد پلمپ از اتحادیه هستند خرید کنند و واحد صنفی  نیز موظف است پروانه کسب و مجوز پلمپ سکه را که اتحادیه دریافت کرده اند  در مغازه نصب کنند.

 مسعودی تصریح کرد: اتحادیه به واحدهایی که دارای مجوز فروش سکه هستند هولوگرام استاندارد می دهد که این هولوگرام ها علاوه بر پلمپ واحد صنفی روی بسته پلمپ سکه ها باید زده شود.

از دلالان سکه نخرید

رئیس سابق انجمن صنفی کارفرمایی سکه و صرافان استان تهران  در ادامه با بیان اینکه بسیاری از تخلفات در بازار سکه توسط دلال هایی که در کنار واحد های صنفی  هستند و به خصوص در اطراف سبزه میدان حضور دارند انجام می شود و متاسفانه خرید و فروش سکه های تقلبی توسط  این عده از دلالان بسیار زیاد شده است لذا به  خریداران سکه توصیه می شود به هیچ عنوان از دلالان خرید نکنند و به خاطر 100 یا 200 هزار تومان ارزان تر خریدن،  سرمایه حدود 13 میلیونی خود را به خطر نیاندازند.

سکه های وکیوم را باز نکنید

عباس مسعودی با تاکید بر اینکه مشتریان برای اطمینان پیدا کردن از  تقلبی بودن یا نبودن سکه هایی که به عنوان هدیه دریافت کرده اند هرگز اقدام به باز کردن  بسته بندی و پلمپ سکه نکنند و در گام اول به چند واحد صنفی مراجعه کنند و در صورتی که تشخبص 2 یا 3  نفر به تقلبی بودن سکه بود  در گام دوم به آدرس درج شده بر روی سکه مراجعه کنند و اگر با فروشنده به نتیجه نرسیدند به واحد اختلافات اتحادیه مراجعه کنند تا پلمپ سکه در اتحادیه و در حضور کارشناسان باز شود و تقلبی بودن یا عیار آن سنجیده شود.

تکنولوژی با بازار سکه های تقلبی رونق داده

علی صفر علیزاده ، یکی دیگر از فروشندگان سکه نیز در این باره می گوید: با توجه به اینکه دستگاه های ساخت مصنوعات طلا از جمله دستگاه های ضرب سکه خیلی در حال پیشرفت هستند و هر روز جدیدتر می شوند، در حال حاضر سکه های غیر بانکی ضرب می شود که هم از نظر وزن و هم از نظر ظاهر، آبکاری و رنگ و روی سکه شباهت زیادی به سکه های بانکی دارند.

وی افزود: متاسفانه حتی بسیاری از کسبه توان و تبحر تشخیص سکه های بانکی از غیربانکی را ندارند لذا خریداران باید سکه های  وکیومی را خریداری کنند که دارای نام و هولوگوام  همان مغازه باشد.

علیزاده با اشاره به اینکه امروزه جعل کارت ها بسیار سهل و آسان شده است گفت: با توجه به پیشرفت هایی که در تقلب امروز صورت می گیرد ، بالابردن ضریب امنیتی سکه ها بسیار حائز اهمیت است  و اغلب همکاران اقداماتی مانند مهر و موم کردن سکه ها ، درج مهر های برجسته ، درج اثر انگشت و امضاء صاحب واحد صنفی  را برای جلوگیری از جعل  برند خود انجام می دهند.

استفاده از هولوگرام برای امنیت بیشتر در خرید سکه

چندی پیش ، اتحادیه طلاوجواهر تهران هم به خریداران سکه توصیه کرد برای اطمینان از خرید حتماً از واحدهای دارای جواز کسب سکه که دارای کارت سکه با نام همان مغازه و هولوگرام اتحادیه طلا و جواهر می باشند خرید کنند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر تهران؛ با توجه به پیگیری های صورت گرفته برای بالابردن و ارتقاء امنیت سکه های عرضه شده در بازار، کلیه سکه فروشان عضو این اتحادیه ملزم به استفاده از هولوگرام متحدالشکل با شماره سریال مشخص از طرف اتحادیه شده اند.

لذا برای اطمینان ازاصالت سکه و پیگیری اشکال احتمالی در معامله، خریداران حتما به واحدهای کسبی دارای جواز سکه اتحادیه طلا، جواهر، نقره و سکه تهران مراجعه نموده و سکه ی دارای هولوگرام اتحادیه و کارت فروش سکه همان مغازه خرید نمایند.

همچنین تاکید می گردد واحدهای سکه فروش این اتحادیه می بایست از هولوگرام اتحادیه طلا و جواهر تهران و کارت فروش سکه همان واحد کسبی جهت فروش سکه استفاده نمایند.

گفتنی است بازرسین این اتحادیه بر حسن اجرای این امر نظارت خواهند داشت.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا