بین الملل

50 سال چرخه حیات معادن طلا به زبان ساده

چیزی که اغلب هنگام فکر کردن به نحوه استخراج طلا به ذهن متبادر می‌شود، افرادی است که کلاه‌های ایمنی به سر دارند و زیر زمین کار می‌کنند. با این حال، استخراج سنگ معدن تنها یک مرحله از یک فرآیند طولانی و پیچیده استخراج طلا است.

گروه بین الملل گلدنیوز : چیزی که اغلب هنگام فکر کردن به نحوه استخراج طلا به ذهن متبادر می‌شود، افرادی است که کلاه‌های ایمنی به سر دارند و زیر زمین کار می‌کنند. با این حال، استخراج سنگ معدن تنها یک مرحله از یک فرآیند طولانی و پیچیده استخراج طلا است.مدت‌ها قبل از استخراج طلا، اکتشاف و توسعه قابل توجهی باید انجام شود، هم برای تعیین تا حد امکان دقیق اندازه ذخایر و هم نحوه استخراج و فرآوری سنگ معدن به طور موثر، ایمن و مسئولانه. به طور متوسط بین 10 تا 20 سال طول می کشد تا یک معدن طلا برای تولید مواد قابل تصفیه آماده شود. در ادامه گزارش، به نقل از شورای جهانی طلا 5 مرحله چرخه حیات معادن طلا به اجمال بررسی می شود.

اکتشاف معادن طلا : 1 تا 10 سال

اکتشاف معدن طلا چالش برانگیز و پیچیده است. این امر نیاز به زمان، منابع مالی و تخصص قابل توجهی در بسیاری از رشته ها دارد – به عنوان مثال: جغرافیا، زمین شناسی، شیمی و مهندسی.

احتمال اکتشاف منجر به توسعه یک معدن بسیار کم است – کمتر از یک دهم درصد از سایت های مورد نظر منجر به یک معدن مولد می شود و تنها 10 درصد از ذخایر طلای جهانی دارای طلای کافی برای توجیه اقتصادی توسعه بیشتر هستند.

هنگامی که محاسبات اساسی در مورد زمین شناسی محلی و ذخایر بالقوه قابل دوام انجام شد، بدنه سنگ را می توان مدل سازی کرد و امکان سنجی آن را ارزیابی کرد.

توسعه معادن طلا : 1 تا 5 سال

توسعه معدن طلا دومین مرحله از فرآیند استخراج طلا است. این مرحله شامل برنامه ریزی و ساخت معدن و زیرساخت های مرتبط است. شرکت های معدنی قبل از شروع ساخت و ساز باید مجوزها و گواهی نامه های مناسب را دریافت کنند. این کار معمولا چندین سال طول می کشد، اگرچه بسته به مکان معدن بسیار متفاوت است.

ساخت و ساز ممکن است به خود معدن محدود نشود. علاوه بر ظرفیت پردازش بالقوه، شرکت‌های معدنی اغلب زیرساخت‌ها و امکانات محلی را برای حمایت از نیازهای لجستیکی و عملیاتی و همچنین رفاه کارکنان و جامعه ایجاد می‌کنند. این توسعه حمایت طولانی مدت زیادی را برای جوامع محلی فراهم می کند و یکی از راه های کلیدی طلا برای حمایت از توسعه اقتصادی است.

عملیات استخراج طلا: 10 – 30 سال

مرحله عملیات استخراج طلا نشان دهنده عمر تولیدی یک معدن است که طی آن سنگ معدن استخراج و به طلا تبدیل می شود. فرآوری شامل تبدیل سنگ معدن به یک آلیاژ فلزی با خلوص قابل توجه – معروف به دوره – است که معمولاً بین 60 تا 90 درصد طلا دارد.

در طول عمر آن، تعدادی از عوامل – مانند قیمت طلا یا هزینه‌های ورودی – بر روی اینکه کدام مناطق از بدنه معدنی برای استخراج سودآور (اقتصادی) تلقی می‌شوند، تأثیر می‌گذارند. در زمان قیمت های بالاتر، استخراج سنگ معدن با عیار پایین سودآور خواهد بود زیرا قیمت بالاتر هزینه های افزایش یافته استخراج و آسیاب حجم های بیشتر را جبران می کند. زمانی که قیمت پایین تر باشد یا هزینه ها افزایش یابد، ممکن است تنها استخراج و فرآوری سنگ معدن های با عیار بالاتر سودمند باشد. با تغییر شرایط بازار و آشکار شدن اطلاعات فنی جدید، برنامه‌های معدن مرتباً ارزیابی می‌شوند.

از کار انداختن معدن طلا : 1 تا 5 سال

پس از اینکه یک معدن فعالیت خود را متوقف کرد، احتمالاً به این دلیل که بدنه سنگ معدن تمام شده یا ذخایر باقیمانده برای معدن بی‌سود (غیراقتصادی) می‌شود، کار بر روی از کار انداختن، برچیدن و بازسازی زمینی که در آن قرار داشت متمرکز می‌شود.

تعطیلی معدن طلا یک کار پیچیده است. همچنین یک شرکت معدنی ملزم به نظارت بر سایت معدن برای مدت طولانی پس از بسته شدن معدن خواهد بود.

پس از تعطیلی؛ احیای اراضی معدن طلا

شرکت‌های استخراج طلا مدت‌ها پس از بسته شدن و برچیده شدن یک معدن مسئولیت مدیریت سایت را بر عهده می‌گیرند – معمولاً برای مدت پنج تا ده سال یا بیشتر. در طول این مدت، زمین بازسازی خواهد شد – پاکسازی و پوشش گیاهی – و شرکت معدنی تلاش خواهد کرد تا از موفقیت آمیز بودن احیای اراضی معدن طلا و بازگشت به ثبات طولانی مدت زیست محیطی اطمینان حاصل کند.

منبع: gold.org

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا