طلا و جواهر

شهربابک در مسیر ثبت فیروزه

به واسطه ارزش و اعتباری که شهربابک در سنگ فیروزه دارد از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به عنوان شهر ملی فیروزه پیشنهاد شده است

به گزارش گلدنیوز به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان شهربابک صبح روز ۲۳ آذر ماه در راستای ثبت ملی فیروزه در شهربابک فرماندار شهربابک در معیت مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از کارگاه های فیروزه فعال در سطح شهرستان شهر بابک و همچنین معدن مس میدوک بازدید کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه این بازدید گفت: به واسطه ارزش و اعتباری که این شهر در بخش صنایع دستی به ویژه سنگ فیروزه دارد از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان به عنوان شهر ملی فیروزه به وزارت میراث فرهنگی و حوزه معاونت صنایع دستی کشور پیشنهاد و پروپوزال و طرح اولیه آن نیز تهیه شده است.

فریدون فعالی از دو هزار نفر آموزش دیده در حوزه فیروزه شهربابک یاد کرد و افزود: شهربابک اتحادیه فیروزه فعال و خوب و همچنین 68 تعاونی فیروزه دارد.

وی با بیان اینکه هزار پروانه کارگاهی صادر شده در حوزه فیروزه در شهربابک داریم، تصریح کرد: در این شهرستان 400 نفر در حوزه فیروزه مشغول به کار و بیمه هستند.

فعالی خاطرنشان کرد: سالانه حدود 500 هزار دلار صادرات چمدانی فیروزه از این شهر داریم.

وی بیان داشت: برای ثبت ملی فیروزه شاخصهایی از جمله نصب المان های شهری باید در این شهر وجود داشته باشد که امیدواریم فرمانداری، شهرداری و مسئولان شهرستان برای تحقق آن کمک کنند تا بتوانیم شهربابک را شهری قابل و با ارزش در حوزه فیروزه معرفی کنیم.

فعالی ابراز امیدواری کرد: زمینه ثبت ملی شهر فیروزه فراهم گردد و سپس اقدامات بعدی برای ثبت جهانی آن انجام شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا