تحلیل بازار

نقش رمزارزها در کاهش قیمت جهانی طلا / تحلیل گلدنیوز

در سال ٢٠٢١ میلادی پیش بینی شده بود كه هر اونس طلا تا ٢٠٠٠ دلار افزایش پیدا كند ولی بر خلاف پیش بینی ها و با وجود رمز ارزها ، تقاضا برای خرید طلا در بازار جهانی كاهش پیدا كرد.

محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به گلدنیوز گفت: در سالهای گذشته در ماه پایانی سال میلادی با توجه به الزام تصویه حسابهای بسیاری از شركتها و موسسات فعال در حوزه طلا و با توجه به اینكه باید این طلا به صورت فیزیكی تصویه شود تقاضایی در بازار ایجاد میشود كه این تقاضا باعث بالا رفتن قیمت و به نوعی نوسان اونس جهانی می شود.

نقش رمزارزها در کاهش قیمت طلا


وی افزود: در سال ٢٠٢١ میلادی پیش بینی شده بود كه هر اونس طلا تا ٢٠٠٠ دلار افزایش پیدا كند ولی بر خلاف پیش بینی ها و با وجود رمز ارزها در سال جاری میلادی و به نوعی سرمایه گذاری انجام شده در این خصوص، تقاضا برای خرید طلا در بازار جهانی كاهش پیدا كرد در نتیجه قیمت اونس جهانی كه پیش بینی میشد تا ٢٠٠٠ دلار افزایش پیدا كند در محدوده ١٧٠٠ تا ١٨٠٠ دار در نوسان بود.

قیمت ارز، تعیین کننده قیمت طلا و سکه


کشتی آرای در ادامه گفت: اواسط سال میلادی قیمت هر اونس طلا تا ١٩٢٠ دلار هم افزایش قیمت پیدا كرد ولی با توجه به توضیحاتی كه داده شد مجددا به كانال ١٨٠٠ دلار برگشت. این روزها شاهد نوسانات جزئی افزایشی قیمت اونس جهانی هستیم اما در بازار داخلی با توجه به كاهش قیمت ارز ، قیمت طلا كاهش پیدا كرد و میتوان گفت قیمت ارز تعیین كننده قیمت طلا و سكه در بازار شده است.

تاثیر مثبت مذاکرات وین


نایب رئیس انحادیه طلا و جواهر گفت: در هفته گذشته بالاترین رقم قیمت سكه و طلا با توجه به افزایش قیمت ارز رقم خورد كه در ١٤ ماه گذشته بی سابقه بود و قیمت سكه نیز با توجه به عرضه ی نامناسب ، حباب سکه تا ٥٢٠ هزار تومان هم افزایش پیدا كرد ولی از روز چهارشنبه به بعد با توجه به كاهش قیمت ارز قیمت طلا و سكه هم سیر نزولی به خود گرفت ومنجر به كاهش حباب سكه شد و در حال حاضر در محدوده ی 38 هزار تومان است.
وی در پایان گفت: پیش بینی می شود با توجه به مذاكرات وین و تاثیرات مثبتی كه تاكنون داشته است، فعلا تا اواسط هفته آینده قیمت طلا و سكه در همین محدوده داد و ستد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا