طلا و جواهر

ایجاد سامانه‌های یکپارچه، به شفافیت اقتصاد کمک می‌کند

قوامی معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی گفت: اتصال و یکپارچه کردن سامانه‌ها با هم، مشکلات را مرتفع می‌کند تا بتوان اقتصاد را شفاف و کنترل کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ دکتر هادی قوامی معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی و نماینده ادوار مجلس در مورد راهکارهای ایجاد شفافیت برای مبارزه با فساد و قاچاق گفت:

اگر سامانه‌ها را به شکل جامع و کامل پیاده‌سازی کنیم مسائل شفاف خواهیم داشت و فراری صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه حدود 12 هزار میلیارد دلار در اقتصاد ایران قاچاق وجود دارد بیان کرد: این بزرگ‌ترین آسیب و تهدید به تولیدکنندگان است.

قوامی ثبات اقتصادی را از دیگر الزامات رشد اقتصادی خواند و بیان کرد: هر چه سامانه‌ها کارکرد بیشتر و زمینه اجرای آنها فراهم‌تر باشد مؤثرتر خواهد بود و فرار به‌ قرار در اقتصاد تبدیل شود.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی اظهار کرد: وقتی سامانه‌ها یکپارچه شود می‌توان در شرایطی که فرار مالیاتی وجود دارد، مشکلات به حداقل می‌رسد درحالی‌که با وجود تعدد راه‌های فرار، عدم یکپارچه‌سازی آنها شفافیت از بین می‌رود.

وی در ادامه با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده روی دوش تولیدکننده افتاده یادآور شد: اگر سامانه‌های فروشگاهی راه‌اندازی می‌شد، این مالیات بر عهده مصرف‌کننده نهایی قرار می‌گرفت اما تولیدکننده مجبور به پرداختن 2 مالیات 25 درصدی عملکرد و مالیات که به دلیل عدم توانایی برای انتقال به حلقه بعدی می‌شود که شرایط را دشوار می‌کند و لذا اتصال و یکپارچه کردن سامانه‌ها با هم مشکلات را مرتفع می‌کند تا بتوان اقتصاد را شفاف و کنترل کرد.

قوامی در پایان گفت: با توجه‌ به شرایط تکنولوژی و دانش فنی که وجود دارد می‌توان پلتفرم‌هایی را ایجاد و سامانه‌ها را یکپارچه کرد و نیازی هست برای هر مورد کد ملی دریافت کرد و در واقع می‌توان غیرمستقیم پایش کرد و از سایش اقتصاد توسط بخش غیررسمی و قاچاق جلوگیری کرد.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا