آموزش و پژوهش

جعل پلاستیک به جای کهربا

کهربا در واقع نوعی صمغ و رزین فسیل شده ی درختان به خصوص نوع مخروطی آن است و به دلیل اینکه پلاستیک شباهت زیادی به کهربا دارد، آن را به جای کهربا به خریدارانی که اطلاعات کافی از این گوهر ندارند، می فروشند.

فرشاد کیوانی در مورد کهربا و انواع آن به گروه آموزش و پژوهش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز گفت: به طور کلی زمانی که افراد راجع به گوهر صحبت می کنند، اولین ذهنیت آنها نسبت به گوهر سنگ یا کانی ها است.

گوهری با منشا ارگانیک به نام کهربا

ولی در تعریف گوهر می توان گفت: در واقع شرایطی که یک ماده از نظر زیبایی، کمیابی، قابل حمل بودن و دوام را دارد تا به عنوان گوهر محسوب گردد.

با توجه به تعریف فوق از گوهر، در رابطه با ارگانیک بودن یک گوهر می توان گفت: استفاده از قسمتی از بدنِ یک موجود زنده به عنوان جواهر را گوهر ارگانیک می نامند که شامل دندان حیواناتی مانند: دندان گرگ، گراز، فیل یا عاج، شاخ یک حیوان، استخوان، یک تکه صدف و فسیل های گوناگون مثل آمونیت و یا رزین های فسیل شده به نام کهربا.

کهربا

قدمت کهربا

کهربا در واقع نوعی صمغ و رزین فسیل شده ی درختان به خصوص نوع مخروطی آن است. سن کهرباها بین 50 تا 320 میلیون سال است اما اکثر کهرباهای کشف شده در جهان برای دوره کرتاسه است که 66 تا 145 میلیون سال قدمت دارد.

ویژگی کوپال ها

کوپال ها در واقع نوع جوان تر از فسیل های رزینی کهربا هستند که سن آن بین 1.6 تا 50 میلیون سال است به همین علت در نوع نژاد صمغی که از گیاه خارج شده، بقایای جانوری و گیاهی که به عنوان ناخالصی داخل کهربا است، اختلاف خیلی زیادی وجود دارد. البته کوپال اگر در طبیعت باقی بماند نیاز به ده ها میلیون سال دارد که به کهربا تبدیل شود که نوعی کهربای نارس است.

این رزین ها دارای فرمول شیمیایی C10H16O ، وزن مخصوص 1.05 تا 1.09 ، دارای سختی 2 تا 2.5 و ضریب شکستگی نوری 1.54 هستند.

معروف ترین منابع کهربا در دنیا

کهرباهای کشف شده در سواحل بالتیک
کهرباهای کشف شده در سواحل بالتیک

معروف ترین منابع مهم کهرباها لهستان و بالتیک است که مردم در سواحل این مناطق کهرباها را کشف می کنند. از دیگر منابع کهرباهای گوهری، سیسیل ایتالیا، انگلستان، جهوری دومینیکن، فرانسه، برمه و آمریکای شمالی هستند.

نکته پایانی:

ایران از نظر ساختار زمین شناسی نمی تواند دارای منابع کهربا باشد و اگر کسی هم همچین ادعایی کرد مخصوصا اگر ادعا کرد دارای فسیل هایی از جنس تریلوبیت است (به هیچ عنوان در کهربا دیده نشده است) یا بی سواد و یا کلاهبردار است.

به این نکته توجه کنید قطعات کهربا به وزن های 30 تا 50 کیلوگرمی استخراج شده از ایران به راحتی به عنوان کهربا قابل قبول نیستند و متاسفانه بعد از آنالیز مشخص می شوند اکثر آنها رزین اپوکسی یا پلی استر هستند.

اخیرا دیده شده اکثر این قطعات بزرگ و کوچک بدلی (از جنس رزین اپوکسی یا پلی استر) با شناسنامه های گوهرشناسی جعلی ارائه شده است.

اگر قصد خرید کهربا یا کوپال را دارید حتما از فروشنده شناسنامه تایید شده توسط آزمایشگاه های گوهرشناسی معتبر را دریافت کنید، زیرا به دلیل شبیه بودن آن از نظر ظاهری به پلاستیک و نمونه های صنعتی مانند رزین اپوکسی و پلی استر به راحتی جعل می شوند. 

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا