طلا و جواهر

هر آنچه که از صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا باید بدانیم

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان راهی برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس، انواع متفاوتی دارند که صندوق‌های با درآمد ثابت، مختلط، سهامی و مبتنی بر سکه طلا بیشتر از سایر صندوق‌ها مورد توجه سهامداران قرار دارند.

در ایران سالانه به واسطه تورم سنگینی که با آن مواجه هستیم، روز به روز از ارزش پول ملی کاسته می‌شود که البته تحریم‌های یکجانبه آمریکا منجر به تشدید آن شده است. گرچه بسیاری از تولیدکنندگان داخلی به مرحله خود کفایی در تولید رسیده‌اند اما نیاز تولیدکنندگان به مواد اولیه وارداتی که با ارز تهیه می‌شود، غیر قابل انکار است. از این رو همواره افتان و خیزان بهای ارز اثرات جدی بر اقتصاد کشور وارد می‌کند.

عموم مردم که پیش‌تر سپرده‌گذاری در بانک‌ها را برای سرمایه‌گذاری به عنوان راهی کم ریسک انتخاب می‌کردند، با شتاب در کاهش ارزش پول ملی گرایش بیشتری به سرمایه‌گذاری در بازارهایی که مستقیما به بهای ارز وابسته است و همخوانی بیشتری با نرخ تورم دارند، پیدا کرده‌اند. از این رو بخشی از سرمایه‌ها به بازار مسکن سرازیر شده است، بخشی به سمت تبادلات ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار.

بورس اوراق بهادار تهران که در اوایل سال 99 درخشش بسیاری داشت و شاهد شتاب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در آن بودیم، با رکود فعلی چندان جذابیتی برای سرمایه‌گذاران ندارد. ارزهای دیجیتال نیز گرچه این روزها جذابیت بیشتری پیدا کر‌ده‌اند اما نوسانات بالا و ریسک معاملات در آن سرمایه‌گذاران را نسبت به خرید ارزهای دیجیتال محتاط‌تر کرده است.

رکود در معاملات مسکن و کاهش نقدشوندگی در این بازار نیز از جذابیت سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن کاسته است. همه این موارد باعث شده که سهامداران بار دیگر به بازار ارز و سکه روی آوردند. از طرفی ایرانیان به واسطه فرهنگ و دیرینه تاریخی خود همواره به طلا فارغ از آنکه به عنوان زیورآلات اهمیت بالایی داشته، به عنوان سرمایه نگاه می‌کردند. این روزها نیز بسیاری از مردم به خرید طلا و سکه جهت حفظ ارزش سرمایه خود از تورم سنگین روی آورده‌اند. اما از آنجا که خرید و فروش سکه یا طلای فیزیکی ریسک‌های مربوط به خود را دارد، بسیاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا را به عنوان راهی کم ریسک‌تر انتخاب می‌کنند. از این رو در این گزارش با معرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا به بررسی معایب و محاسن آن‌ها پرداخته شده است تا سرمایه‌گذاران آگاهی بیشتری برای سرمایه‌گذاری در این حوزه داشته باشند.

سازوکار صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان راهی برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس، انواع متفاوتی دارند که صندوق‌های با درآمد ثابت، مختلط، سهامی و مبتنی بر سکه طلا بیشتر از سایر صندوق‌ها مورد توجه سهامداران قرار دارند. همچنین صندوق‌ها بسته به چگونگی سرمایه‌گذاری به دو گروه مبتنی بر صدور و ابطال وصندوق‌های قابل معامله یا (ETF)ها دسته‌بندی می‌شوند.

از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک وقابل معامله (ETF) هستند. از آنجا که عمده سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها مبتنی بر معاملات گواهی‌‌هایسپرده سکه در بورس کالا است، نوسانات ارز و طلای جهانی اثر بسیاری بر سود و زیان این صندوق‌ها می‌گذارند.

اگر به روش ساده‌تر گواهی سپرده را شرح دهیم، باید گفت صاحبان اصلی کالا با تحویل کالای خود به بورس کالا، گواهی سپرده دریافت می‌کنند و از آن پس به جای تبادلات فیزیکی کالا همان گواهی سپرده معامله می‌شود. همان طور که ذکر شد عمده فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در خصوص خرید گواهی سپرده کالایی سکه طلا و اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا است. جهت سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها با دارا بودن کد بورسی، به راحتی از طریق پنل کارگزار مربوطه می‌توان نسبت به خرید و فروش اقدام کرد.

چند صندوق سرمایه‌گذاری طلا داریم؟

بر اساس اطلاعات صندوق‌ها در سایت بورس کالای ایران، در حال حاضر 6 صندوق سرمایه‌گذاری طلا ذیل در بورس کالای ایران پذیرش شده‌اند:

  • صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای زرین اگاه
  • صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس
  • صندوق سرمایه‌گذاری زرافشان امید ایرانیان
  • صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان
  • صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید
  • صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سپرده سکه طلا کهربا

مزایا و معایب صندوق‌های طلایی بورس کالا

به طور کلی معاملات سکه و کسب سود چه از طریق صندوق‌ها و چه از طریق خرید و فروش فیزیکی در بلند مدت با توجه به تورم در ایران تا حدودی تضمین شده است.

عملکرد صندوق‌ها نشان می‌دهد که میزان بازدهی این صندوق‌ها گاها از میزان بازدهی بازار سکه پیشی گرفته است و این به آن درصد اندک سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در بخش‌های دیگر باز می‌گردد که به منظور پوشش ریسک صندوق‌ها در نظر گرفته شده است. از طرفی حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید واحدهای صندوق‌های طلا 500 هزار تومان است. این در حالی است که برای خرید یک سکه تمام بهار چند برابر این رقم باید هرینه کرد.

امکان خرید غیرحضوری، کاهش ریسک تقلبی بودن کالا، کاهش ریسک سرقت و یا گم شدن سکه فیزیکی و کارمزد کمتر نسبت به کالای فیزیکی معامله شده در بازار از جمله محاسن این صندوق‌ها است. همچنین این صندوق‌ها از قدرت نقدشوندگی معقولی برخوردارند. هرچند بسیاری معتقدند قدرت نقدشوندگی این صندوق‌ها کمتر از نقدشوندگی کالای فیزیکی است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا