آموزش و پژوهش

اصول جمع آوری صحیح خاک

در گذشته جدا سازی خاک از آب موجود در چاه ها، به سختی انجام می شده است اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی این فرآیند آسان تر و بهتر شده است.

مایعات قابل تبخیر

به گزارش گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ روش و اصول جمع آوری صحیح خاک طلا را در ادامه می خوانید.

در گذشته نه چندان دور، حجم کثیری از آب ها به داخل چاه هدایت می شده و طلای موجود بعضا غیر قابل دستیابی برای کارفرما بود. چاه هایی که بعدها توسط مغنی های مجرب تخلیه و در کوره های قال توسط قالکارها طلای موجود در آن بازیافت می شد؛ که هزینه های گزافی را در پی داشت، در حال حاضر نیز این چاه ها در کارگاه ها کاربرد دارند اما نه برای آب هایی با درصد طلای بالا بلکه با آب و هوای فیلتر شده توسط دستگاه های مدرن.

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های تصفیه در تمامی کارگاه ها به کار گرفته شد و درصد بالایی از کسر را به چرخه بازیافت برگرداند. به هر حال با توجه به این که آب از فیلترهای متعددی عبور می کند، نباید از آب خروجی چشم پوشی کرد.

می توان آب تصفیه شده را به چاه مخصوص آن هدایت کرد و اگر در کارگاه چاه مخصوص وجود ندارد بهترین کار تبخیر در دستگاه تبخیر یا ظرف استیل 316 و نیز تبخیر به وسیله آفتاب و مرور زمان می باشد. لطفا از رسوب آب دست به وسیله مواد در بازار و بیرون ریختن آب صاف شده جدا خودداری نمایید.

اسید

اسیدها نسبت به دیگر مایعات، زمان تبخیر آن طولانی است. نسبت به نوع اسید و با توجه به گاز گرفتگی آن، بهتر است به داخل چاه سرازیر نشود. تبخیر آن به وسیله حرارت و اجاق گاز حتما باید در ظرف استیل و با توجه به قدرت خورندگی آن در ظرف نیتانیوم این فرآِیند انجام شود.

از روشن گذاشتن اجاق در صورت عدم حضور در کارگاه جدا خودداری نمایید. از حرارت با شعله بالا استفاده نکنید و نگذارید اسید بجوشد، اگر از ترکیب اسیدها در تبخیر استفاده می کنید حتما یک نفر مراقب ظرف یا دیگ باشد، زیرا احتمالا کف کردن و سرریز شدن آن زیاد می باشد.

اگر زمان کافی دارید بهترین کار برای تبخیر، تبخیر به وسیله نور خورشید بر روی پشت بام یا حیات می باشد هر چند شاید هفته ها طول کشد، اما نسبت به هدایت آن به چاه یا تبخیر بر روی اجاق منطقی تر است. شما نیز می توانید هیچ یک از این امور را انجام ندهید و اسیدها را در 20 لیتری یا 220 لیتری جمع آوری کرده و مستقیما با قالکاری بفرستید اما تاکید کنید هیچ عجله ای ندارید و تمام اسید را قالکار مورد نظر به دقت بخار نماید.

تینر و بنزین

از جمله خطرناک ترین مایعاتی که در یک کارگاه طلاسازی می تواند وجود داشته باشد تینر و بنزین است. بهتر است این است که در کارگاه بر روی آن هیچ اقدامی ننمایید و مستقیما به قالکاری ارجاع دهید.

تمام وسایل و ابزاری که جنبه یک بار یا چند بار مصرف را دارند در پلاستیک های زباله جمع آوری کنید، از هیچ شی ای در جمع آوری جهت بازیافت دریغ نکنید، حتی بسته چیپس و دیگر خوراکی هایی که میل می کنید.

فیلترهای تصفیه آب را به صورت جداگانه بسته بندی نمایید و در نهایت توجه داشته باشید که کیسه مکنده پرز دینام شما فقط و فقط حاوی پرز باشد نه هیچ شی دیگری.

منبع: فرخی، محمد، معجزه کسر، ص 23-25

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا