تحلیل بازار

فلز زرد برخلاف پیش بینی ها حرکت کرد/تحلیل گلد نیوز

بر خلاف پیش بینی ها که قیمت اونس جهانی تا 2 هزار دلار هم افزایش خواهد داشت چنین اتفاقی در سال 2021 نیفتاد.

محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر به گلدنیوز گفت: در چند روز گذشته که روزهای پایانی سال میلادی را گذراندیم و وارد سال جدید میلادی شدیم، با توجه به تحلیل هایی که در اول سال 2021 در خصوص قیمت این فلز زرد شده بود، پیش بینی بر این بود که قیمت اونس طلا تا 2 هزار دلار هم افزایش خواهد داشت. ولی چنین اتفاقی در سال 2021 نیفتاد. دلیلش هم وجود رمز ارزها و سرمایه گذاری در بازارهای مالی به سوی رمز ارزها بود، در نتیجه کاهش تقاضا را در بازارهای جهانی برای خرید طلا و سرمایه گذاری مشاهده کردیم.

فلز زرد برخلاف پیش بینی ها حرکت کرد

طلا در آستانه افزایش قیمت

وی افزود: در شروع سال جدید میلادی در سال 2021 کمتر تحلیلی در خصوص قیمت طلا شده، ولی اکثر تحلیل کنندگان بر این عقیده هستند که قیمت طلا ممکن است در دراز مدت افزایشی باشد ولی قیمت های آنچنانی را به خود نخواهد دید.

نوسانات اونس جهانی

کشتی آرای در ادامه گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط موجود جهانی و اقتصاد جهانی به نظر می آید قیمت اونس طلا در محدوده 1800 دلار نوسان داشته باشد و در همین قیمت ها بماند.

از مذاکرات وین تا قیمت ارز

کشتی آرای گفت: یکی از عوامل تعیین کننده قیمت سکه و طلا در داخل کشور قیمت ارز است. قیمت ارز هم نگاهی به مذاکرات وین دارد. فعلا در حال حاضر این مذاکرات برای 3 روز تعطیل شده و از دوشنبه، یعنی فردا، مجددا مذاکرات شروع خواهد شد. تا اینجا به نظر می رسد پالس های مثبتی از مذاکرات رسیده است و همین پالس های مثبت باعث شده است قیمت ارز نوسان زیادی نداشته باشد و در یک محدوده باقی بماند و در حال حاضر در کانال 29 هزار تومان، قیمت ارز ثابت مانده است. طبیعی است که هرگونه پالسی از مذاکرات وین به قیمت ارز برسد، می تواند روی قیمت طلا و سکه تاثیر بگذارد.

ثبات قیمت

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در ادامه گفت: البته به نظر می رسد که ما حداقل تا پایان این هفته ثبات قیمت داشته باشیم و پیش بینی می شود که قیمت ارز و قیمت اونس جهانی حداقل تا پایان این هفته در همین محدوده باقی بماند.

کاهش عرضه سکه

وی افزود: با توجه به همین مواردی که ذکر شد، عرضه سکه به دلیل این که خیلی از مردم منتظر این هستند که آیا قیمت ها افزایش خواهد داشت یا خیر، به بازار کاهش پیدا کرده است. بنابراین داد و ستد ها کاهش پیدا کرده و به همین دلیل حباب سکه مجددا از دیروز تا امروز با حدود 100 هزار تومان افزایش امروز صبح به 460 هزار تومان افزایش پیدا کرد ولی در ادامه روز با کاهش حباب به قیمت 450 هزار تومان رسید که البته نسبت به روزهای گذشته با افزایش همراه بوده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا