آموزش و پژوهش

آمیختگی هنر و ریاضیات در تراش جواهرات

معرفی انواع تراش گوهرسنگ ها در مرکز نوآوری جواهرات و گوهرسنگ های کشور.

در حین برگزاری هفتمین نمایشگاه طلا، جواهر و نقره مشهد، غرفه مرکز نوآوری جواهرات و گوهرسنگ های کشور توجه ما را به خود جلب کرد. این مرکز بستری برای پرورش افراد علاقه مند به حوزه جواهرات و گوهرسنگ ها می باشد. در این گزارش با چند کارشناس این مرکز در مورد فعالیت هایی که در خصوص تراش سنگ در حال انجام هستند به گفتگو پرداخته ایم.

سمیرا کراچیان زمین شناس و گوهرشناس مرکز نوآوری جواهرات و گوهرسنگ ها در گفتگو با خبرنگار گلدنیوز؛ به معرفی انواع تراش گوهرسنگ ها که در این مرکز انجام می شود، پرداخته است:

تراش دامله

این نوع تراش بر روی سنگ های نیمه قیمتی مانند عقیق انجام می شود.

تراش کاروینگ

تراش کاروینگ، یک نوع تراش برجسته، بر روی سنگ هایی مانند عقیق سه پوسته است.

تراش فست

این نوع تراش بر روی جواهرات انجام می شود.

به گفته کراچیان، در غرفه مرکز نوآوری های جواهرات به معرفی تراش اروپایی پرداخته می شود. در این نوع تراش بر اساس اندازه گیری‌ های دقیق در ابعادِ الماس، تراش ایجاد شده به نحوی است تا بتواند درخشندگی گوهر را به خوبی به نمایش بگذارد و همچنین رنگ نگین تا حدی پنهان شده و رنگ روشن تر دیده شود.

تراش زاویه ای

الهه حسینی زمین شناس و گوهرتراش مرکز نوآوری جواهرات و گوهرسنگ های کشور در گفتگو با گلدنیوز؛ گفت: تراش فست یا همان تراش زاویه ای یا مهندسی، ترکیبی از علم ریاضی، مهندسی و آمیخته با هنر است که با دستگاه های مکانیکی بسیار پیشرفته انجام می شود. این تراش روی سنگ هایی با بلور معدنی انجام می شود که موجب افزایش ضریب نوری و شفافیت سنگ می شود و بر روی نگین های زینتی که کاربرد جواهری دارند، مورد استفاد قرار می گیرند.

حسینی خاطر نشان کرد: نکته مهم اینجاست که پیش از تراش سنگ، ابتدا توسط علم گوهرشناسی درمورد سنگ مورد نظر، مطالعه و نوع سنگ مشخص می شود و بعد از تراش، جهت تعیین هویت سنگ (طبیعی یا مصنوعی)، برای آن شناسنامه صادر می شود.

در تراش سنگ، درجه بندی وجود دارد و همین نکته بر روی قیمت آن نیز تاثیر دارد. هر چه درجه تراش بالاتر باشد قیمت سنگ هم افزایش می یابد.

ایشان در پایان تاکید کرد: افراد برای دریافت شناسنامه، حتما به مراکز معتبر که تحت استانداردهای ملی و بین المللی مشغول به فعالیت هستند، مراجعه کنند.

گلدکالج
گلدکالج

این گزارش ادامه دارد…

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا