طلا و جواهر

سامانه جامع تجارت روی کاغذ خوب است

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهرستان بروجرد عنوان کرد: سامانه جامع تجارت مثل طرح مالیاتی بدون زیر ساخت است و اگر کاسبان بازار تهران به این سامانه متصل شوند مطمئنا کاسبان شهرستانی نیز متصل می شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز ؛ حمید نیک زاد ، رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهرستان بروجرد گفت: اجرایی شدن سامانه جامع تجارت بر اساس تجربه 30 سال کاسبی من بعید است اتفاق بیفتد.

وی بیان داشت: همه این طرح ها در روی کاغذ خوب هستند و کلیات سامانه جامع تجارت بد نیست و خوب بودن آن برمی گردد به اجرا که اجرای خوب آن نیز نیازمند زیر ساخت هایی است که قانون روی زیر ساخت ها سوار شود و مرحله به مرحله تا اجرای کامل پیش برود .

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهرستان بروجرد با تاکید بر اینکه  اگر واقعا بخواهد سامانه جامع تجارت را اجرایی کنند باید از پایتخت اجرا و ثبت معاملات انجام شود ادامه داد: سامانه جامع تجارت مثل طرح مالیاتی بدون زیر ساخت است و اگر کاسبان بازار تهران به این سامانه متصل شوند مطمئنا کاسبان شهرستانی نیز متصل می شوند.

ابهامات سامانه مالیاتی گریبان گیر صنف طلا می شود

نیک زاد با اشاره به اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: سامانه جامعی که قرار است طلافروشان معاملات خود در آن ثبت کنند هنوز راه اندازی نشده و شرکت های معتمدی که متولی نصب سامانه فروش بودند هنوز این سامانه را برای صنف اجرایی نکرده اند.

وی افزود: اجرای ناقص این طرح باعث  مشکلاتی خواهد شد که گریبان گیر اصناف و بخشی از مردم می شود و ضربه سنگینی به تولید کننده وارد می شود.

صرف نظر طلا فروشان بروجرد از  9 درصد مالیات بر ارزش افزوده

نیک زاد اظهار داشت: بر اساس قانون جدید باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از اجرت ساخت دریافت شود که با توجه به اینکه محاسبه 9 درصد از اجرت در گرم مبلغ کمی می شود به اعضای اتحادیه بروجرد اعلام کردیم از گرفتن این مبلغ از مردم صرف نظر کنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهرستان بروجرد اذعان داشت: محاسبه این 9 درصد به زحمت  آن نمی ارزد و به جز دردسر برای کسبه و زحمت ثبت و محاسبات کارمند برای اداره کل مالیات و درگیری ما با مشتری چیزی ندارد و بهتر است که این 9 درصد را حذف کنند و به جای آن درصدی مالیات بر عملکرد را افزایش دهند.

وی خاطر نشان کرد: اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده به این شکل کلی امکان پذیر نیست چون با توجه به فرهنگ پس اندازی بودن طلا، امکان اینکه تمامی مشخصات هویتی مانند کد ملی و آدرس و شماره تلفن فرد خریدار گرفته شود و در سامانه ثبت شود وجود ندارد و از طرف دیگر در محیط های کوچک شهرستانی این امر باعث صرف نظر کردن بانوان از خرید طلا می شود.

دست سازهای استادکاران قدیم بروجرد عتیقه های قیمتی امروز

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهرستان بروجرد در ادامه با اشاره به قدمت طلا سازی در بروجرد گفت: در شهرستان بروجرد استادکاران حرفه ای و به نامی وجود داشتند که دست سازهای آنها در نوع خود بی نظیر ترین طلا و جواهر آلات بوده است که امروز با توجه به قدمت و ظرافت ساخت آن ها نوعی عتیقه محسوب می شوند.

نیک زاد اظهار داشت: با توجه به اینکه در گذشته ساخت طلا و جواهر به صورت ماشینی نبوده و دست ساز انجام می شده است در آثار به جا مانده از استادکاران بروجرد می توان هنر دست این اساتید را نظاره کرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهرستان بروجرد تصریح کرد: با توجه به اینکه طلاهای ساخته شده در محدوده شهرستان بروجرد فروش می رفته برخی از طلا های دست ساز استادکاران د برخی خانواده ها هنوز به شکل عتیقه موجود است.

وی گفت: متاسفانه در سال های اخیر با توجه به شرایط رکود بازار و برخی مشکلات در حوزه مالیات و بیمه تامین اجتماعی دست به دست هم دادند تا 3  تولید کننده طلا که در شهرستان بروجرد فعالیت می کردند تعطیل شوند و در حال حاضر دیگر هیچ تولید کننده ای در شهرستان بروجرد فعالیت ندارد. 

وی اظهار داشت: کوچک بودن شهرستان،  فراهم نبودن شرایط تولید انبوه برای تولید کنندگان شهرستان،  به صرفه نبودن تولید با توجه به افزایش قیمت طلا از دیگر عواملی تعطیلی واحدهای تولیدی شهرستان بودند.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا