طلا و جواهر

طلافروشان؛ خواستار یکسان سازی محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

لشنی گفت: صنف طلا تقاضا دارد یک محاسبه جدید، دقیق و جامع برای مالیات بر ارزش افزوده طراحی و توسط تمامی طلافروشان در تمام نقاط کشور اجرا شود.

با توجه به اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ 13 دی ماه، پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ با تعدادی از ویترین داران در رابطه با محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، نرم افزار و یکسان سازی مالیات بر ارزش افزوده، مصاحبه و نظر برخی از آنان را در قالب یک گزارش منعکس می کند.

عدم دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتری

یکی از  ویترین داران به پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ گفت: محاسبه مالیات بر ارزش افزوده بسیار سخت و زمان ­بر است به همین دلیل بنده به شخصه از مشتری مالیات بر ارزش افزوده نمی گیرم. همین موضوع باعث شده مشتری های ما کمتر هم شوند به این دلیل که مشتری ها گمان می کنند، اجرت ساخت هم نباید پرداخت کنند. این قانون خوب است اما با دردرسرهای به جود آمده؛ امیدوار هستیم که مالیات بر ارزش افزوده به صورت کلی حذف شود.

استفاده از نرم افزار جهت محاسبه مالیات

حسین ارجمند بازرس اتحادیه طلا و جواهر زنجان در مورد محاسبه دشوار مالیات بر ارزش افزوده به گلدنیوز؛ گفت: محاسبه مالیات بر ارزش افزوده برای طلافروشانی که قصد فروش دو یا سه تکه طلا به یک مشتری را دارند، سخت است.

برخی از طلافروشان با استفاده از نرم افزار به راحتی می توانند مالیات را حساب کنند کافی است آن را در نرم افزار تعریف کنند، سیستم به صورت خودکار 9 درصد مالیات را از سود و اجرت محاسبه می کند و در نهایت وزن طلایی را که می فروشند را، در نرم افزار وارد می کنند، در نتیجه مالیات بر ارزش افزوده را حساب می کنند.

بعضی از همکارانی هم که نرم افزار در دسترس ندارند باید محاسبات را به طور دستی حساب کنند و بعضی دیگر هم برای آسان تر شدن محاسبه، مالیات را 2 یا 3 درصد حساب می کنند اما به صورت کلی محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، برای طلافروشان، وقت گیر است.

راه اندازی سامانه مودیان

ارجمند خاطر نشان کرد: مسئله مهم این است که باید سامانه مودیان راه اندازی و تعریف شود درواقع یک فاکتور و نرم افزاری طراحی شود که فروشندگان طلا به صورت آنلاین به اداره مالیات وصل باشند و بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

اطلاع رسانی به مشتریان

او در مورد اطلاع رسانی مالیات بر ارزش افزوده به مشتری ها گفت: اکثر مشتری ها از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اطلاع دارند اما برخی از آنها هم گمان می کنند که مالیات بر ارزش افزوده به صورت کلی حذف شده است. 

وی با اشاره به میزان فروش در چند روز اخیر افزود: هنوز در میزان فروش تاثیر زیادی نداشته است به این دلیل که همچنان همکاران در حال فروش طلای دسته دوم هستند، بر همین اساس مالیات هم بر آنها تعلق نمی گیرد.

رفع نواقص مالیات بر ارزش افزوده

مجید لشنی رئیس اتحادیه طلا و ساعت شهرستان دو رود به پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده از قوانین مهم اقتصادی است و تجربه موفق کشورهای اجرا کننده این قانون نشان می دهد که اجرای کامل این قانون می تواند بسیار مفید باشد اما در معاملات طلا و جواهر بسیار ناموفق بوده است به دلیل اینکه مردم طلا را به عنوان یک کالای سرمایه گذاری می خرند و نه یک کالای مصرفی.

فراهم نبودن زیرساخت ها

او اظهار کرد: اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده به طلا موجب کم شدن خرید و فروش و ورشکستگی بسیاری از فروشندگان و تولیدکنندگان طلا شد. در حال حاضر زیرساخت های اجرای مالیات بر ارزش افزوده برای صندوق فروش مکانیزه فراهم نشده است و به نظر می رسد که این مسئله تا سال آینده نیز عملیاتی نخواهد شد. باید هر چه زودتر این زیرساخت ها فراهم و تکمیل شوند که در آینده واحدهای تجاری از نظر مالیات به مشکل بر نخورند.

یکسان سازی در محاسبه مالیات

لشنی با اشاره به محاسبات مالیات بر ارزش افزوده بیان کرد: در گذشته هر فروشنده ای برای خود یک مدل محاسبه طراحی کرده بود و با توجه به این موضوع برای رفع این مسئله، در گروه روسای اتحادیه طلای کشور، تقاضای یکسان سازی محاسبه مالیات داشتیم به عبارت دیگر یک محاسبه جدید، دقیق و جامع برای تمامی طلافروشان کشور در نظر گرفته شود.

در همین راستا دکتر اشرفی یک مدل محاسبه را مطرح کردند که امیدوار هستیم تمام طلافروشان کشور از آن استفاده کنند و محاسبه مالیات در تمام کشور به صورت یکسان انجام شود. 

لشنی خاطر نشان کرد: به هر حال این نواقص باید ظرف یک یا دو ماه آینده رفع شود زیرا عدم رفع آن موجب به مشکل خوردن مالیات بر ارزش افزوده خواهد شد و اداره دارایی 9 درصد از کل فروش را برای واحدهای تجاری جریمه در نظر بگیرد و این 9 درصد از کل فروش هم، قابل بخشش نیست به همین دلیل خواستار پیگیری در این موضوع هستیم که کسی از این بابت متضرر نشود.  

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا