تحلیل بازار

نوسانات بازار/تحلیل گلدنیوز

دکتر مهر ناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی به گلدنیوز گفت: سخنرانی جروم پاول در فدرال رزرو ، آمار نرخ بیکاری و تورم و خرده فروشی در آمریکا و انگلیس و اتحادیه اروپا ، همگی باعث نوسانات شدید در بازار شدند.

داده های تورم آمریکا نشان از ادامه دار بودن تورم است و در مقابل نرخ بیکاری رو به افزایش است. پاول اعلام کرده که قصد ندارد نرخ بهره را برای کنترل تورم به شدت افزایش دهد ، که در مقابل این کار باعث افزایش بیکاری میگردد.

اگر به دنبال انبساط اقتصادی و کاهش بیکاری باشد نیز تورم افزایش خواهد یافت. به همین دلیل فدرال رزرو تصمیم گرفته با طمانینه و صبر برای حل این مشکل اقدام کند و نرخ بهره را به صورت پله ای در سال آینده افزایش دهد.

نتیجه تمام این صحبتها این بود که طلا همچنان به عنوان محل اندوخته امن مورد توجه قرار گیرد و در هفته گذشته شاهد صعود نسبی این فلز ارزشمند باشیم.

تحلیل تکنیکال

سلطانی افزود از منظر تکنیکال اونس جهانی زیر مقاومت 1835 دلاری قرار دارد که شکست این ناحیه میتواند مقدمات صعود تا 1865 دلار را فراهم کند. در مقابل حمایت 1810 دلاری نیز در نزدیکی آن مشاهد میشود. شکست 1835 و 1840 دلار احتمالا باعث رشد شارپ اونس خواهد شد.

افت و خیز داخلی

وی در ادامه گفت : در بازار داخل با افت و خیز شایعات پیرامون توافق وین شاهد نوسانات قیمت دلار بودیم که باعث شد قیمت طلا نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.

صدای انفجارهای روزهای اخیر نیز حتی باعث نوسان قیمت دلار و طلا شد. البته قیمت طلا و سکه در هفته گذشته با توجه به شدت نوسانات طلا و دلار دچار حباب های مثبت و منفی متعددی شد که این حباب ها در روز جاری تقریبا تخلیه شده اند.

اخبار خروجی از وین و شبکه های خبری و اظهارنظرهای طرفین مذاکره به طور کلی مثبت ارزیابی میشود ولی احتمالا نباید انتظار افت سنگینی در قیمت دلار باشیم ، چرا که در بودجه سال بعد دلار 23000 تومان اعلام شده و همچنین خبرهایی از حذف دلار 4200 تومانی به گوش میرسد و در نهایت در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت دلار نیما تا 26000 تومان نیز بودیم.

مجموع این عوامل احتمال افت سنگین قیمت دلار را از ذهن دور میکند.

مقاومت طلا

دکتر سلطانی گفت : طلای 18 عیار درگیر با کف کانال کوتاه مدت خود در 1.184.000 تومان میباشد و از دست رفتن این حمایت باعث ریزش آن تا 1.146.000 تومان میگردد. در صورت رشد نیز مقاومت های 1.215.000 تومان و 1.265.000 تومان بر سر راه آن قرار دارد.

سکه طرح جدید نیز بر روی حمایت 12.000.000 تومان قرار دارد ، در صورت صعود مقاومت 12.650.000 تومان بر سر راه آن مشاهده میشود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا