تحلیل بازار

الاکلنگ دلار و طلا / تحلیل گلدنیوز

از ابتدای دی ماه دلار از کانال 30 هزار تومانی با سه پله کاهش، به سطح 27 هزار تومانی رسیده و در همین سطح باقی مانده است. به نظر می‏رسد که سناریو کاهشی برای دلار در روزهای آتی محتمل تر باشد.

2 سناریو محتمل ارزی

گروه تحلیل بازار گلدنیوز: برخی از تحلیل‏گران بازار ارز، سیگنال‏های مثبت بانک مرکزی مبنی بر افزایش عرضه دلار در بازار تهران را مانعی جدی بر سر راه افزایش بهای بازار می‏بینند، این در حالی است که برخی منابع نزدیک به مذاکرات وین معتقدند که طرفین سخت‏گیر مذاکرات نسبت به حصول هرچه سریع تر توافق نامه جدید ابراز امیدواری کردند.


افزون بر این، شنیده ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران نیز همچنان خبر از کاهش چشمگیر حجم معاملات می دهد و بیشترین معامله گران چشم انتظار اخبار وین هستند.

در نهایت می‏توان گفت 2 سناریو محتمل برای رفتار دلار در روزهای آتی متصور است؛ نخست اینکه دلار کانال 28 هزار تومانی را حفظ خواهد کرد و دیگر اینکه در روزهای آتی دلار به کانال 27 هزار تومانی بازخواهد گشت.

از ابتدای دی ماه دلار از کانال 30 هزار تومانی با سه پله کاهش، به سطح 27 هزار تومانی رسیده و در همین سطح باقی مانده است. به نظر می‏رسد که سناریو کاهشی برای دلار در روزهای آتی محتمل تر باشد.

استقبال سرمایه ‏گذاران از طلاروند قیمت طلا در دو روز پایانی هفته گذشته نزولی بوده؛ ولی حوالی 1830 دلار حمایت خوبی از آن صورت گرفته و معاملات هفتگی آن در قیمت 1832 دلار به ازای هر اونس بسته شده است. البته خروج سرمایه از بازارهای ریسکی تنها عامل این رشد قیمت نبوده است.

تحلیل‏گران بازار معتقدند که طلا در سایه نگرانی‏هایی در خصوص احتمال وقوع درگیری نظامی بین کشورهای مختلف و نیز اخبار مخابره شده از تورم بالای کشورهای با اهمیت از نظر اقتصادی، سبب شده چشم ‏انداز حرکت صعودی طلا برای سرمایه‏ گذاران قابل تصور باشد.

در روزهای اخیر تنش‏های ایجاد شده بین دو کشور اوکراین و روسیه احتمال وقوع جنگ را به شکل چشمگیری افزایش داده است. در چنین شرایطی مقامات ایالات متحده آمریکایی بارها به روسیه هشدار دادند که در صورت اقدام نظامی مشمول حرکت متقابل خواهند شد و حلقه تحریم‏ها برای این کشور تنگ‏تر خواهد شد.

در چنین شرایطی معامله‏ گران ترجیح می‏دهند که با خرید دارایی امن نظیر طلا، از دارایی خود در برابر تورم محافظت کنند.


از سوی دیگر در دیگر نقطه جهان، شایعاتی مبنی بر تصرف تایوان از سوی چین و بعد از سال نوی چینی به گوش می‏رسد. تحرکات حوثی‏های یمنی در امارات متحده عربی، نیز نگرانی‏هایی برای سرمایه‏گذاران در این کشور ایجاد کرده است.


در کنار این عوامل سیاسی، اخبار تورم در کشورهای دیگر سبب شده ریسک سرمایه‏ گذارای در بازارهای پررسیک را افزایش داده است. تورم 7 درصدی آمریکا، تورم 4/5 درصدی انگلستان و تورم 8/4 درصدی کانادا در سال 2021 با فشار فروش در بازارهای ریسکی، سرمایه را به سمت بازارهای کمریسک تر سوق داده است.

رفتار حمایتی دلار از سکهقیمت سکه بهار آزادی در هفته جاری فعالیت خود را با سطح معاملاتی 12 میلیون و 420 هزار تومان شروع کرد که نسبت به روز پنجشنبه به میزان 20 هزار تومان با رشد همراه بود.

در روز گذشته این روند صعودی ادامه یافت به نحوی که به سطح 12 میلیون و 500 هزار تومان رسید. تحلیل‏گران بازار معتقدند که تغییرات قیمت سکه متاثر از تغییرات قیمت دلار و انس جهانی است به نحوی که میزان اثرپذیری از رفتار دلار بیشتر است.

از این رو در سایه افزایش دلار، سکه هم رفتار صعودی از خود نشان داده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا