آموزش و پژوهش

هنر اره کاری در طلاسازی

اره مویی جزو وسایل اصلی یک زرگر می باشد. بر حسب مورد کاری از کمان اره هایی با عمق های متفاوت استفاده می شود، که معمولا 6 سانتی متر الی 20 سانتی متر می باشد.

علیرضا رجبی مدرس مرکز علمی و کاربردی طلاوجواهر درمورد هنر اره کاری در گفتگو با گروه آموزش و پژوهش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ گفت: دندانه های متوالی تیغه اره به انواع گوه های براده برداری عمل می کنند، به این صورت که در هر برش ذرات ریز فلزی کنده، آنها را در فضایی خالی دندانه ها آنقدر نگه می دارد تا دندانه ها از فلز خارج شوند و سپس این ذرات می توانند به صوت براده درآیند. بدین ترتیب اره در هر برش به داخل فلز بیشتر فرو می رود.

زوایای گوه

مطالبی که به طور کلی راجع به گوه براده برداری گفته شده برای هر دندانه اره هم صادق است. شکل مشخص هر دندانه و کل تیغه اره به نوع ماده ای که بایستی اره شود و به شکل خط برش بستگی دارد. برای مواد سخت به یک زاویه گوه بزرگ نیاز است تا دندانه ها نشکنند. در این گونه موارد زاویه گوه را چنان بزرگ در نظر می گیرند که زاویه براده ƛ تنها Ơ می گردد.

بدین ترتیب فظای براده مابین دندانه ها کاهش یافنه و تنها براده های کمی می توانند در آن قرار گیرند. اگر با یک چنین اره ای یک ماده نرم را اره کنند، که از آنها در هر برش مقدار زیادی براده برداشته شود ممکن است که فضای براده برای آنها کافی نباشد و در نتیجه اره گیر کند، زیرا براده های ما بین دندانه ها کشیده می شود. برای ورق های نازک و لوله ها بایستی گام دندانه ها ریز باشند، زیرا دندانه های درشت در ورق نازک فرو رفته و نمیتواند به اره کاری به صورت ممتد ادامه داد. در این حال قطعه تاب برداشته و اره مویی می شکند.

بهترین نتایج وقتی به دست می آید که زوایای زیر در اندازه های اره برقرار باشند:

زوایا در اندازه های اره

اره مویی

اره مویی جزو وسایل اصلی یک زرگر می باشد. بر حسب مورد کاری از کمان اره هایی با عمق های متفاوت استفاده می شود، که معمولا 6 سانتی متر الی 20 سانتی متر می باشد. طول دسته کمان اکثرا قابل تنظیم می باشد، تا آن تیغه اره هایی که انتهای آنها شکسته است را هم بتوان مجددا استفاده کرد.

هر دو انتهای تیغه اره در فک های گیره کمان اره گرفته شده و توسط پیچ های خروسکی و یا از آن بهتر با اهرم لنگ کشیده می شوند. طبیعی است که تیغه اره ها نباید بصورت خشن و با انبر، بلکه فقط با دست کشیده شوند، تیغه اره ها فولاد آلیاژی ساخته می شوند،که به غیر از 1.2% تا 2% تنگستن دارند. تیغه اره ها بر اساس ظریف بودن دندانه ها شماره بندی شده اند.

درجه بندی تیغه ها ی اره مویی
درجه بندی تیغه ها ی اره مویی

برای اینکه دسترسی به تیغه های اره مویی آسان بوده و بر اساس درجه ریز و درشت بودن دندانه ها نگهداری گردند، از یک جعبه چوبی یا پلاستیکی استفاده می شود، که در آن تیغه های اره مویی در لوله هایی با اندازه مناسب قرار می گیرند.

نگهداری مناسب تیغه های اره مویی
نگهداری مناسب تیغه های اره مویی

کار کردن با اره مویی

آماده شدن جهت اره کردن:

 اره مویی طوری در دسته (کمان اره) قرار داده می شود که دندانه ها به سمت پایین باشند. ابتدا تیغه را در فک بلایی طوری می بندند که کمی به سمت پایین متمایل بوده و بار های وارد در حین کار تعدی گردند، در غیر ان صورت در محل درگیری کمانش می کند سپس کان اره را به چوب خرک کمی فشار داده تا بتوان تیغه را در فک پایینی با کمی فشار داده تا بتوان تیغه را در فک پایینی با کمی کشش سفت نمود، تا صاف بماند.

مطمئن ترین و تمیز ترین وسیله برای کشیدن نقشه بر روی قطعه قلم (سوزن) خط کش می باشد، اما بایستس قبل آن نقشه را با مداد کشید و همیشه آن را قبل ازکار با یک روکش از لاک شفاف حفاظت نمود تا پاک نشود. غالبا این امکان وجود ندارد که بتوان قطعه را جهت اره کردن در گیره سفت نمود، بلکه بایستی این کار را با چوب خرک انجام داد. هرچند که اشیاء بزرگتر را می توان با دست به خوبی نگه داشت، اماتوصیه می گرددکه برای قطعات کوچک از انبر پلی گریپ، که یک انبر قابل تنظیم کوچک (نوعی کوچکتر از انبر آب) است استفاده شود.

هدایت اره مویی:

اره موی در حرکت ممتد کار می کند. از این رو بایستی آن را با حرکت شدید به پایین کشید، که همان راستای کار اصلی است. همزمان کمی فشار لازم است، تا دندانه ها بتوانند به داخل ماده وارد شده و اره به جلو حرکت کند. به این حرکت پیشروی گفته می شود. تیغه اره مجددا بدون اینکه به آن فشاری اعمال شود بلند می گردد.

برای یک سطح برش طویل در فلز ضخیم به نیروی فشاری بیشتری نیاز است.تا برای یک ورق نازک، مهم این است که اره همیشه به آرامی و آزاد هدایت گردد تا برش به صورت یکنواخت و بدون انقطاع بماند. تنها در این صورت است که یک حاشیه برش تمیز و یک سطح بریدگی صاف بوجود می آید.

اگر قرار است سطح برش به صورت قائم باشد (که اکثرا ضروری است) نبایستی اره را روی لبه قرار داد. برای شروع اره کاری ابتدا تیغه را به صورت مایل قرار می دهند، تا اولین شیار هادی ایجاد گردد. درصورت لزوم می توان با سوهان چاقویی هم یک شیار اولیه ایجاد نمود. در میله های پروفیلی و لوله ها ابتدا دور تا دور آنها اره گردیده و سپس کاملا جدا می گردند، در غیر این صورت اره به راحتی غلاب خواهد کرد.

در صورت اره کردن یک قوس و یا یک گوشه، اره را به آرامی ضمن حرکت پیوسته رفت و برگشتی می چرخانند. اگر اره گیر کند، بایستی آن را با احتیاط شل نمود. اگر خواسته شود اره از برش آزاد شود، باید این کار نیز در حرکت مدام صورت گیرد. برای اره کردن قطعات مشبک ابتدا در محل مورد نظر سوراخی ایجاد می کنند. بعد از آن تیغه اره را از فک زیرین گیره آزاد کرده و به داخل سوراخ ایجاد شده وارد میکنند. سپس آن را طبق روش فوق مجددا به کمان اره سفت میکنند. برای مشاهده و کنترل دقیق مسیر حرکت اره بایستی قطعه را هر از گاهی توسط یک برس نرم از براده ها پاک نمود.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا