تحلیل بازار

تاثیر مذاکرات وین بر بازار داخل/تحلیل گلدنیوز

در بازار داخل تمام نگاه ها به وین دوخته شده است.

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی به گلدنیوزگفت:اونس طلا در هفته گذشته به تحت تاثیر روند صعودی خود و شکستن رکوردهای 2 ماهه اخیر خود ادامه داد. ولی در 2 روز آخر هفته شاهد معاملات رو به پایین در اونس طلا بودیم.

کارشناسان همگی معتقدند مهم ترین تهدید علیه اروپا و آمریکا در سال آینده تورم است و فدرال رزرو اروپا وآمریکا برای مقابله با تورم شدید مجبور به اتخاذ سیاست­های انقباضی هستند و همین امر باعث ترس معامله گران بازار طلا شده است.

 در مقابل اما سایر کارشناسان عقیده دارند  اتخاذ سیاست های انقباضی برای مقابله با تورم از سوی بانک های مرکزی باعث آسیب شدید به بازار سهام و سایر بازارها خواهد شد و همین امر فضا را برای رشد طلا آماده خواهد کرد.

رشد طلا

وی گفت: چالش دیگر در بازار طلا ، بحران اوکراین است. اگر تحرکات نظامی روسیه در شرق اروپا باعث تحریم روسیه و بروز هر گونه درگیری نظامی شود خود فی نفسه باعث رشد طلا خواهد شد.

آمار PMI

سلطانی افزود: در روز جاری نیز آمار PMI یا شاخص قدرت مدیران اعلام میشود که خود میتواند باعث تضعیف یا تقویت شاخص دلار شده و در نتیجه تاثیر مهمی بر قیمت طلا میگذارد. در روزهای آینده نیز جلسات فدرال رزرو برای اعلام تراز تجاری ایالات متحده و همچنین مشخص شدن مقدار دقیق نرخ بهره برگزار میگردد. هرگونه تغییر در نرخ بهره پایه میتواند حکم صعود یا نزول اونس را امضا کند.

حبس اونس طلا

این کارشناس بازارهای مالی در ادامه گفت: اونس طلا طبق تحلیل 2 هفته پیش در یک مثلث حبس شده بود  به نظر یک بار دیگر باید به کف مثلث برخورد کند تا برای رشد آماده شود. به هر صورت شکست مثلث از هر سمت ، اونس طلا را برای حرکت صعودی یا نزولی آماده میکند.

تاثیر مذاکرات وین بر قیمتها

این کارشناس گفت: در بازار داخل هم تمام نگاه ها به وین دوخته شده است و تمام شایعات و اخبار خروجی از وین باعث نوسان در بازار ارز و طلا میشود. صحبتهای چند روز پیش اولیانوف باعث بروز امیدواری هایی شد ولی سیگنال های بعدی مخابره شده مجدد باعث رشد سکه و طلا شد.

همچنین سیاست های انبساطی دولت و عملیات های بازار بانکی نشان از رشد شدید نقدینگی در 9 ماهه ابتدای سال 1400 دارد و در 6 ماه اخیر در هر ساعت 40 میلیارد نقدینگی خلق شده است. این امر میتواند باعث بروز تورم شدید در سال آینده حتی در صورت وقوع توافق گردد.

 بنابراین میتوانیم شاهد بازگشت انتظارات تورمی در سال آینده باشیم. معمولا این تورم با رشد قیمت ارز آغاز شده و سپس به بازار طلا و سکه میرسد.

سکه با بازگشت از حمایت 12 میلیون تومانی ، چند مقاومت سر راه خود را شکست و به رقم 12 میلیون و 500 هزار تومان رسید. مقاومت بعدی در 12 میلیون 900 هزار تومان قرار دارد.

مقاومت طلای 18 عیار

سلطانی در پایان گفت: طلای 18 عیار با برخورد به کف کانال صعودی بلند مدت خود از 1.170.000 تومان تا 1.250.000 تومان رشد کرد. نزدیکترین مقاومت آن در 1.280.000 تومان قرار دارد که هم کف کانال بلند مدت است و هم میدلاین کانال کوتاه مدت. شکست این مقاومت باعث باشزگشت کندل ها به کانال صعودی بلند مدت میشود و راه را برای صعود ان هموار میکند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا