تحلیل بازار

رکورد شکنی طلا در بازار دارایی‏ها؛تحلیل گلدنیوز

موارد متعددی سبب بهبود چشم‏ انداز طلا برای سرمایه ‏گذاران در روزهای اخیر شده است؛ یکی از این موارد افزایش تنش‏های سیاسی بین کشورهای مختلف است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز ،در نخستین روز هفته دلار کار خود را با 27 هزار و 950 تومان شروع کرد. این در حالی بود که در آخرین روز هفته گذشته اسکناس آمریکایی در سطح 28 هزار تومان معامله می‏شد.در ادامه از روند رکورد شکنی طلا در بازار دارایی‏ها بیشتر خواهیم گفت.

رکورد شکنی طلا در بازار دارایی‏ها؛تحلیل گلدنیوز

چشم دلار به آینده مذاکرات

می‏توان گفت که سطح معاملاتی دلار در اولین روز هفته با 50 تومان کاهش نسبت به روز پنجشنبه کار خود را آغاز کرد ولی در ادامه این رفتار صعودی برقرار بود به نحوی که در روز دوشنبه در سطح 28 هزار و 200 تومان معامله شد.

در روز سه شنبه اسکناس آمریکایی با افت 150 تومانی روبرو شد. در نهایت در روز چهارشنبه دوباره در سطح 28 هزار و 200 تومان معامله شد.

قیمت دلار در ماه گذشته با توجه به اخبار سیاسی مثبت از مذاکرات موسوم به احیای برجام با افت قابل توجهی روبرو شد به نحوی که در بازه زمانی مذکور شاهد کاهش حجم معاملات ارزی نیز بودیم.

اما در بهمن ماه روند نزولی دلار تداوم نیافت. به نظر می‏رسد که روند فرسایشی مذاکرات سبب شده تا این تصور در بین معامله ‏گران بوجود آید که حصول توافق در آینده نزدیک امکان‏پذیر نیست و برای کاهش بیشتر دلار تا کانال پایین‏تر از 27 تا 28هزار تومان به اخبار موثق‏تری از مذاکرات نیاز است.

رکوردشکنی قیمتی طلا

طلا در هفته گذشته نوسان قابل توجهی را سپری کرد. این فلز گران‏بها روند قیمتی خود را با 1819 دلار در روز دوشنبه آغاز کرد و تا 1843 دلار در روز چهارشنبه روند صعودی خود را حفظ کرد.

در ادامه قیمت طلا با کاهش 10 دلاری مواجه شد و پرونده خود را در هفته گذشته بست. در سه روز فعالیت معاملاتی طلا در هفته جاری قیمت 1853 دلار نیز در روز سه‏شنبه مشاهده شد که بعد از 28 آبان بیشترین قیمت تاریخی محسوب می‏شود.

به عبارت دیگر می‏توان گفت قیمت طلا در روز گذشته بالاترین قیمت در  68 روز گذشته محسوب می‏شود. و تا ساعت 4 و 45 دقیقه عصر روز گذشته طلا با 8 دلار کاهش در سطح 1845 دلار مورد داد و ستد قرار گرفت.

رکورد شکنی طلا در بازار دارایی‏ها؛تحلیل گلدنیوز

3 عامل رشد قیمت طلا

تحلیل‏گران بازار معتقدند که موارد متعددی سبب بهبود چشم‏ انداز طلا برای سرمایه ‏گذاران در روزهای اخیر شده است؛ یکی از این موارد افزایش تنش‏های سیاسی بین کشورهای مختلف است.

مهمترین این اخبار مرتبط با جنگ احتمالی روسیه و اوکراین است. با توجه به بالا رفتن احتمال این جنگ در روزهای اخیر، احتمالا بازارهاي اروپا واکنش شديدي به اين موضوع نشان دهند.

قطع گاز اروپا يا تامين آن از طريق مسيرهاي پرهزينه تر مانندکشورهاي عربي می‏تواند تاثير بسزايي بر قيمت سوخت در کشورهای مذکور داشته باشد که بر کل زنجيره توليد و تامين کالاها اثرگذار است.

درصورت افزايش هزينه ‏های تامين انرژي يا کمبود انرژي، موج تورمي شديدي در اروپا آغاز خواهد شد که مي تواند آثار بسزايي بر اقتصاد جهاني داشته باشد. دیگری گزارش‏های منتشر شده از ثبت تورم بالا در کشورهای قدرتمند اقتصادی است. در نهایت رکود در بازارهای دارایی های پرریسک نظیر سهام و ارزهای دیجیتال است.

چشم انداز رکودی در بازار دارایی‏های پرریسک

پیش‏ بینی‏ های رسمی حاکی از این است که در سال جاري فدرال رزرو با چهار دوره افزايش نرخ بهره، به نبرد با تورم برود. طي اين 4 دوره، نرخ بهره در آمريکا به يک درصد خواهد رسيد.

در سال گذشته آمريکا تورم 7 درصد را ثبت کرد و پيش بيني می‏شود که در سال جاري نرخ تورم 5 درصدي ثبت شود. از سوی دیگر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تورم 5 درصدی این کشور مي‏تواند قيمت طلا را به مرز 2 هزار دلار برساند.

در صورت ادامه‏ داربودن تورم، فدرال رزرو مجبور خواهد بود که در سال 2023 حداقل طي دو مرحله ديگر نرخ بهره را افزايش دهد و آن را به 1/75درصد برساند و چنانچه تورم متوقف نشود، نرخ بهره می‏تواند به 2/5تا 3 درصد نيز برسد که می‏تواند منجر به تشدید وخامت اوضاع در بازار رمزارزها شود.

از این جهت که سرمایه‏ گذاران نسبت به اخبار و حواشی منتشر شده با احتیاط عمل می‏کنند، نگرانی‏های بوجود آمده در اقتصاد جهانی سبب هدایت پول‏های ترسو به بازار طلا برای پوشش ریسک سرمایه‏گذاری است.

متهم اصلی رفتار صعودی سکه

قیمت سکه بهار آزادی در هفته جاری فعالیت خود را با سطح معاملاتی 12 میلیون و 420 هزار تومان شروع کرد که نسبت به روز پنجشنبه به میزان 20 هزار تومان با رشد همراه بود.

تا روز دوشنبه روند صعودی طلا ادامه پیدا کرد به نحوی که در روز دوشنبه به میزان 12 میلیون و 550 هزار تومان رسید. در ادامه روند صعودی طلا دوام نیافت به نحوی که در روز سه شنبه به میزان 12 میلیون و 460 هزار تومان و در روز چهارشنبه با افزایشی در حدود 100 هزار تومان در سطح 12 میلیون و 550 هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

تحلیل‏گران بازار معتقدند که تغییرات قیمت سکه متاثر از تغییرات قیمت دلار و انس طلا است به نحوی که میزان اثرپذیری از رفتار دلار بیشتر است. از این رو در سایه افزایش دلار، سکه هم رفتار صعودی از خود نشان داده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا