آموزش و پژوهش

بازیابی طلا از پین های کامپیوتر و پایه های رم

باید توجه داشت که برای شروع کار یک محیط مناسب فراهم شود و در منزل و مکان بسته اقدام به این کار نکنید.

به گزارش گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ در این بخش از آموزش به بررسی و نحوه بازیابی طلا از کامپیوتر و وسایل مرتبط با آن پرداخته شده است.

برای شروع کار جهت بازیابی، لازم است قسمت های طلایی رنگ را که حاوی آبکاری طلا با قطر چند میکرون می باشد از دیگر قسمت ها برید و جدا کرد.

با توجه به بریده شدن قسمت های طلایی رنگ باید فلزات پایه از این قطعات حذف گردند. همان طور که بیان شد این قسمت ها تنها حاوی آبکاری طلا با قطره چند میکرون است.

فلزات پایه را نمی توان با دمباریک و دیگر ابزار به صورت فیزیکی جدا نمود. برای جدا نمودن فلزات پایه، نیاز به  اسید نیتریک می باشد. (HNO3)

قطعات را داخل ظرفی می گذاریم. با توجه به تعداد و حجم قطعات می توان از بشر یا تشت پلاستیکی (مواد نو) استفاده کرد.

برای خورده شدن فلزات پایه، نیاز به مخلوط 50 – 50 آب و اسید نیتریک داریم. ابتدا آب را داخل ظرف ریخته و سپس اسید را به آرامی به آن می افزاییم.

نکته: توجه داشته باشید که اسید را باید روی آّب ریخت و از ریختن آب بر روی اسید پرهیز نمایید.

مخلوط آب و اسید به تنهایی نمی تواند فلزات پایه را حل نماید و به زمان زیادی نیاز دارد.

برای سرعت کار و از بین رفتن تمامی فلزات پایه نیاز به یک منبع حرارتی مانند هیتر و پیک نیک داریم.

در اولین آزمایشات نیاز به هیتر ندارید و بعد از انجام چندین آزمایش اگر به این کار علاقه مند شدید و سود خوبی از آن بردید اقدام به خرید وسایل حرفه ای نمایید.

برای منبع حرارتی از پیک نیک نیز می توانید استفاده نمایید و اگر پیک نیک هم ندارید نگران نباشید و نیازی به خرید آن نیست زیرا می توانید از آب داغ به عنوان منبع حرارتی استفاده نمایید.

به این نحو که ظرف حاوی قطعات را داخل تشتی گذاشته و زیر آن را جسمی بگذارید که آب زیر ظرف جریان داشته باشد و به آن تشت آب داغ اضافه نمایید. این عمل باعث انتقال حرارت به داخل ظرف و شروع واکنش اسید گردد.

با گذشت زمان اندکی گاز قهوه ای رنگی متصاعد می گردد. گاز قهوه ای رنگ زمانی تمام می شود که فلزات پایه از بین رفته باشد. برای اطمینان بیشتر نسبت به از بین رفتن فلزات پایه آب داغ رایک مرتبه عوض نمایید و نیز مقداری دیگر اسید نیتریک به محلول اضافه نمایید.

زمانی که واکنش تمام گردید و دیگر گاز قهوه ای رنگی متصاعد نشد قطعات زرد رنگ طلا در ته ظرف نمایان است.

بله طلا در این مرحله حل نمی گردد و قصد ما هم این نبود بلکه ناخالصی های فلزات پایه حذف گردید.

مطابق با تصویر ذیل تنها ذرات حاوی آبکاری طلا در محلول باقی مانده است که برای جدا کردن آن کافیست محلول را فیلتر نمایید تا ذرات طلا از محلول کاملا جدا گردد. اگر ذرات زرد رنگ به پایه های رم چسبیده بود با فشار آب، آن را شسته و جدا کنید.

بعد از شست و شوی کامل پایه ها، محلول مورد نظر را فیلتر می کنیم تا ذرات ریز زرد رنگ از محلول جدا گردد. طبق تصویر نیاز به قیف بوخنر و کاغذ فیلتر داریم.

قیف بوخنر و کاغذ فیلتر

جهت بالا رفتن سرعت کار می توانیم از ارلن خلاء یا پمپ آکواریوم استفاده نماییم.

در انتها فیلتر کاغذ صافی را برداشته و با حرارت به آرامی آن را به خاکستر تبدیل می کنیم.

منبع: فرخی؛ محمد، بازیابی فلزات گرانبها، ص 137 – 141

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا