آموزش و پژوهش

انواع سکه در بازار ایران

از گذشته تا به حال انواع مختلفی از سکه ها در ایران ضرب شده است، در این بخش به بررسی انواع سکه پرداخته می شود.

گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ به بررسی انواع سکه در بازار ایران از سال های پیش تا به الان پرداخته است. انواع سکه عبارت اند از:

سکه بهار آزادی

یکی از مسکوکات رایج جمهوری اسلامی ایران سکه بهار آزادی است. تمام سکه های ضرب شده جمهوری اسلامی ایران با عیار 900 می باشد سکه بهار آزادی بعد از سال 1357 به دلیل پیروزی جمهوری اسلامی ایران توسط بانک مرکزی ضرب  شد و در قطعات مختلف تمام سکه بهار آزادی، نیم سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی به داخل بازار روانه گردید. اولین سال ضرب سکه بهار آزادی سال 1358 و آخرین سال ضرب  آن سال 1370 می باشد.

این سکه ها به صورت بسته های صد عددی در بانک های جمهوری اسلامی ایران در تاریخ های مشخص شده عرضه می گردد. سکه بهار آزادی معروف به سکه طرح قدیم می باشد هم چنین بر روی سکه بهار آزادی عکس گنبد حرم امام رضا می باشد. وزن،  تمام سکه بهار آزادی 8/133، وزن نیم سکه 4/066، وزن ربع سکه 2/033 گرم می باشد.

سکه امامی یا طرح جدید

یکی از مسکوکات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است، تمام سکه های ضرب شده جمهوری اسلامی ایران با عیار 900 می باشد این سکه در سال 1386 توسط بانک مرکزی ضرب و به داخل بازار عرضه گردید سکه امامی در حال حاضر رایج ترین نوع سکه قانونی جمهوری اسلامی ایران می باشد عکس روی سکه امامی یا طرح جدید، عکس امام خمینی می باشد. این سکه در ابعاد تمام سکه با طرح امام و نیم سکه و ربع سکه با اسم طرح جدید در بازار عرضه می گردد.

اولین سال ضرب سکه جدید یا امامی در سال 1370 و آخرین سال ضرب این سکه  سال 1386 می باشد. بانک مرکزی به دلایل مختلف پس از سال 1386 دیگر سکه جدیدی ضرب نکرده است. وزن تمام سکه امامی 8/133، وزن نیم سکه 4/066، وزن ربع سکه 2/033 گرم می باشد.

سکه امامی

سکه گرمی

همانطور که از اسم این سکه معلوم است این سکه در سال های اخیر توسط بانک مرکزی به وزن 1/01 گرم به بازار عرضه گردید و بانک مرکزی جهت جلوگیری از سوء استفاده سود جویان و کلاه برداران اقدام به چاپ پک هایی برای این سکه کرد و بر روی آنها سریال هایی حک شده که می توان به راحتی با توجه به هلوگرام های موجود در پک های بانک مرکزی از اصل یا تقلبی بودن آن اطلاع کسب کرد. عیار این سکه 900  می باشد،  سال ضرب در این سکه اهمیت ندارد و در هیچ جای آن نشانه ای از سال ضرب دیده نمی شود.

سکه پارسیان

سکه پارسیان از این رو به این نام معروف شده که این نوع سکه ها در بانک مرکزی ضرب نمی شوند و تولید آن توسط کارخانجات معتبر طلاسازی با نماد های مختلف به بازار عرضه شده به دلیل اینکه اولین شرکتی که این سکه ها را به بازار روانه کرد شرکت طلای پارسیان بود، این نوع سکه ها به نام سکه پارسیان معروف گردید. این سکه ها با عیار 750 و در وزن های مختلف از 100 سوتی تا وزن های 2 گرمی در بازار موجود می باشد.

سکه پهلوی

در بازار داخل از رواج کمی برخورداراست این سکه به وزن 8/133 با عیار 900 در بازار موجود می باشد ولی به دلیل نایاب بودن و رایج نبودن آن قیمت سکه پهلوی در بازار چندان مشخص نیست و توسط فروشندگان آن با نوسانات مختلف به فروش می رسد. این سکه مربوط به دوره قبل از جمهوری اسلامی دوره رضا شاه پهلوی در بانک مرکزی آن زمان ضرب گردیده است.

گلدکالج
گلدکالج

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا