تحلیل بازار

امکان دلار 23 هزار تومانی !

با توجه به اینکه امروز قیمت دلار کف 6ماهه را شکسته است برخی تحلیل گران بر این باورند که احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار در هفته های آتی نیز وجود دارد.

به گزارش گلدنیوز ، انتشار خبر لغو برخی از تحریم‌ها سبب کاهش قیمت دلار شد. بازار ارز کار خود را امروز با دلار ۲۷ هزار و ۵۰ تومانی آغاز کرد و تنها دقایقی بعد از شروع معاملات، قیمت دلار وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شد.

پرسش اصلی اینجاست که این کاهش قیمت دلار تا چه عددی ادامه خواهد داشت؟

محمد غفاری تحلیل گر بازار ارز معتقد است امیدی در معامله گران به وجود آمده است که ایران از این به بعد راحت تر میتواند نفت را بفروشد و میتواند سریع تر پول ها برگرداند و لذا بانک مرکزی در تنگنای ارزی نخواهد بود.

به گفته غفاری این امید در معامله گران باعث شده تا ریال بیشتر خریداری شود و قیمت دلار در سرازیری قرار بگیرد و این کاهش قیمت نیز به نظر نمی رسد که هیجانی باشد.

با توجه به اینکه امروز قیمت دلار کف 6ماهه را شکسته است برخی تحلیل گران بر این باورند که احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار در هفته های آتی نیز وجود دارد.

به گفته غفاری در هفته های پیش رو احتمال ورود قیمت دلار به کانال 25 هزار تومان هم وجود دارد.

از نظر این تحلیل گر بازار ارز ، قیمت 23 هزار 500تومان کف قیمتی است که واردکنندگان شروع به خرید ارز کنند.

غفاری در خصوص کاهش قیمت ارز به زیر 23 هزار تومان به اکو ایران گفت: هرچیزی در بازارهای مالی امکان پذیر است اما احتمال خیلی کمی دارد که دلار با تمام خبرهای مثبتی که از مذاکرات می رسد به زیر 23 هزار تومان سقوط کند.

معافیت های تحریمی جدید شامل چه مواردی می شود؟

روز گذشته، وزیر امور خارجه آمریکا، لغو تحریم‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد.

بعد از آن وزارت امور خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای به کنگره اعلام کرد: معافیت از این فعالیت‌ها به تکمیل توافق برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام کمک می‌کند و زمینه را برای بازگشت ایران به اجرای تعهداتش در برجام فراهم می‌سازد.

معافیت‌های تحریمی جدید به کشورها و شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد تا در پروژه‌های غیرنظامی نیروگاه هسته‌ای بوشهر ایران، نیروگاه آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران کار کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «معافیت از این فعالیت‌ها برای تسهیل گفت‌وگوها طراحی شده است که برای رسیدن به توافق در بازگشت متقابل به برجام کمک می‌کند و زمینه را برای بازگشت ایران به اجرای تعهداتش فراهم خواهد کرد.»

معامله‌گران اخبار سیاسی را جدی گرفتند؟

از طرف دیگر، منابع کره جنوبی هم اعلام کردند سئول و تهران در حال بررسی برگزاری اولین نشست کاری خود برای حل و فصل مسائل مربوط به پول‌های بلوکه‌ شده ایران هستند. معاون وزیر خارجه کره جنوبی گفته ماه گذشته نشستی با همتای ایرانی خود داشته و برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی صحبت کرده‌اند.

لغو بخشی از تحریم‌ها و آزادی منابع بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر، برخی از شروط ایران برای توافق هسته‌ای بود. شروطی که فعلا محقق شده و توافق هسته‌ای را در دسترس قرار داده است.

از طرف دیگر در هفته گذشته هم مقامات ایران و هم امریکا اعلام کردند که توافق هسته‌ای نهایی شده و به مراحل پایان نزدیک شده است. توقف مجدد مذاکرات هم به همین دلیل است که کشورها اخرین تصمیمات سیاسی را بگیرند و به میز مذاکره برگردند.

برای همین می‌توان گفت این هفته اخبار جدیدی از مذاکرات وین منتشر می‌شود و می‌تواند بر قیمت دلار در بازار ایران تاثیر مستقیم بگذارد.

چون تا قبل از این معامله‌گران با احتیاط و حتی نوعی بدبینی اخبار مذاکرات را دنبال می‌کردند اما از امروز انتظار می‌رود که اخبار مذاکرات بر بازار تاثیر بگذارد.

قیمت دلار و شروع بازار نشان می‌دهد که این بار معامله‌گران ارز، اخبار مذاکرات را جدی گرفته‌اند.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا