طلا و جواهر

حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه ، پیش نیاز صادرات طلا

ادامه گزارش نشست تخصصی فرصت ها و چالش های پیش روی توسعه صادرات طلا، نقره و گوهرسنگ ها.

در روزهای گذشته گزارش هایی از شست تخصصی فرصت ها و چالش های پیش روی توسعه صادرات طلا، نقره و گوهرسنگ ها که در حاشیه نمایشگاه تهران برگزار شد ، تقدیم شما عزیزان کردیم. ادامه این گزارش را در ذیل میخوانید:

به گزارش گلدنیوز ،کیومرث امیریان رئیس اتحادیه طلاوجواهر شمیرانات در نشست تخصصی توسعه صادرات طلا گفت: ماتابه حال بیش تر از بیست نوبت با مسئولان دولتی در خصوص مسائل و مشکلات جلسه داشتیم. خروجی این جلسات به کجا رسیده است؟ ای کاش نمایندگان ارگانهای اصلی مثل مالیات، گمرک و بانک مرکزی اینجا حضور داشتند تا از آنها می پرسیدیم که چرا جلوی صادرات را می گیرند؟ چرا حمایت نمی کنند و به جای آن جلوی کار ما سنگ می اندازد؟

امیریان رئیس اتحادیه طلاوجواهر شمیرانات

عدم هماهنگی دستگاهای متولی صادرات طلا

امیریان ادامه داد: در بخش صادرات متاسفانه بانک مرکزی، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  با هم هماهنگ نیستند و هر کدام مقررات مخصوص به خود را دارند. اولین گام برای صادرات این است که دستگاه های دولتی با هم هماهنگ شوند.

امیریان با تاکید بر برگزاری نمایشگاه طلاوجواهر به شکل بین المللی گفت: ما نیازمند این هستیم که در نمایشگاه طلاوجواهر، شرکت کنندگان خارجی حضور داشته باشند تا فضای رقابتی و تعاملات بین المللی فراهم شود.

این که نمایشگاه برگزار شود و همه استان ها شرکت کنند خوب است اما تا شرکت کنندگان خارجی حضور نداشته باشند نمیتوان از صادرات سخن گفت.

امیریان در پایان با اشاره به برگزاری چنین نشست هایی در آینده گفت: باید این نشست ها خروجی اثربخش داشته باشد در غیر این صورت این نشست و برخواست ها نتیجه عملی برای صنف و صنعت طلا نخواهد داشت. لذا حتما خروجی این جلسه و تصمیماتی که گرفته می شود به اطلاع دوستان رسانده شود.

تصمیمات مهم درحضور بخش خصوصی گرفته شود

محمد زاکرزاده رئیس اتحادیه گلستان در ادامه گفت: ابتدا باید موانع تولید را برطرف کنیم تا بعد به صادرات برسیم. الان در استان ما حدود 60 تولید کننده طلاوجواهر داریم اما متاسفانه رغبتی برای شرکت در نمایشگاه داخلی هم ندارند چه برسد به صادرات. لذا ابتدا باید مسائل تولید آسیب شناسی شود و سپس به فکر صادرات باشیم.

ذاکرزاده در پایان گفت: در تصمیم گیری های مهم  از بزرگان و کارشناسان صنعت و صنف طلا حتما دعوت شود نه اینکه بعد از اینکه یک تصمیم گرفته شد نظرات اعضاء صنف پرسیده شود.

از راست: ذوالفقاریان، ذاکر زاده رئیس اتحادیه طلاوجواهر گلستان

چرا مصنوعات قاچاق به راحتی وارد می شود؟

محمد زرگران تولیدکننده طلا از اهواز  به عنوان نماینده تولیدکنندگان در این نشست گفت: اولین دغدغه تولیدکنندگان، تامین ماشین آلات و مواد اولیه با قیمت مناسب است که باعث میشود هزینه تولید بالا برود و قدرت رقابت کارهای ایرانی در بازارهای بین المللی کاهش پیدا بکند.

زرگران با اشاره به ورود کارهای خارجی به بازار داخلی گفت: اگر از ورود کارهای ساخته شده خارجی که به شکل قاچاق وارد کشور می شود ممانعت شود؛ تولید داخل جان می گیرد.

متاسفانه در داخل کشور ورود ماشین آلات و ابزار تولید که نیاز تولیدکنندگان است به سختی صورت میگیرد اما کارهای خارجی قاچاق به راحتی وارد کشور می شود!

این گزارش ادامه دارد…

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا