تحلیل بازار

آیا باید منتظر ریزش قیمت طلا باشیم؟/تحلیل گلدنیوز

اکثر کارشناسان و تحلیلگران همچنان سناریوی نزولی را برای طلا محتمل­تر می­دانند.

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی گلدنیوز گفت: در هفته گذشته اخبار سیاسی و اقتصادی خاصی را در جهان شاهد نبودیم و هیجان خاصی بر بازار طلا حاکم نبود ، به همین دلیل روند تغییرات قیمت طلا نیز شاهد افت و خیز خاصی نبود و در بیشتر هفته شاهد درجا زدن نرخ اونس طلا با کمی چاشنی صعود بودیم که باعث شد قیمت اونس طلا تا 1800 دلار هم بالا بیاید. ولی اکثر کارشناسان این حوزه همچنان سناریوی نزولی را برای طلا محتمل­تر می­دانند.

افزایش قدرت دلار و ریزش طلا

این کارشناس در ادامه گفت: سیاست های آتی فدرال رزرو همان طور که در تحلیل هفته گذشته ذکر شد ، کاهش خرید دارایی و تیپرینگ ( Tapering) است، که نشان دهنده افزایش قدرت دلار و ریزش طلا در بلندمدت است.

تحلیل تکنیکال

سلطانی گفت: از دید تکنیکال همچنان تحلیل قبلی پابرجاست و ریزش تا ناحیه 1760 دلار و واکنش به کف مثلث تعیین کننده است. اگر در این ناحیه حمایت شود ، میتواند انتهای مثلث و شروع روند صعودی بزرگ را در پیش داشته باشد. در غیر این صورت باید منتظر ریزش عمیق قیمت طلا باشیم.

مذاکرات وین و ریزش دلار

در بازار داخل اما سیگنالهای مخابره شده از وین و برجام و لغو تحریم های غیربرجامی اعلام شده در دولت قبل ایالات متحده باعث ایجاد موج ریزشی در دلار شد که به دنبال آن شاهد ریزشهای نسبتا شدیدی در بازار طلا نیز بودیم . البته هنوز شایعات زیادی پیرامون مذاکرات وجود دارد و صحبتهای طرفین واضح و مشخص نیست، که همین امر باعث شده آینده بازار ارز و طلا در ابهام باقی بماند. ولی به طور کلی سناریوی ریزشی از صعودی قویتر به نظر می­رسد.

نوسانات طلای 18 عیار

این کارشناس در ادامه گفت: از دید تکنیکال در طلای 18 عیار کانال بلند مدت شکسته شده و شاهد پولبک به آن نیز بوده ایم و در روزهای گذشته کانال کوتاه مدت نیز شکسته است ، که تمام اینها سناریوی ریزش قیمت طلا را تقویت میکند ، در حال حاضر به نظر کانال نزولی کوتاه مدتی نیز در حال تشکیل است که شکستن مقاومت 1.145.000 تومانی باعث تایید این امر می­شود.

نوسانات سکه

سلطانی در پایان به گلدنیوز گفت: سکه طرح جدید نیز در یک ریزش شدید که با یک گپ نزولی همراه بود به نزدیکی   حمایت 11.600.000  تومانی رسید که شاهد حمایت آن در این نقطه بودیم. روند نزولی با شتاب زیادی به سمت کف کانال حرکت میکند ، در صورتی که حمایت از دست برود شکست کف کانال دور از ذهن نیست که در این صورت ریزش شدیدی را به همراه خواهد داشت. با توجه به نوع نمودار طلای 18 عیار ، به نظر سکه نیز دنباله رو همان مسیر باشد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا