طلا و جواهر

رایزن بازرگانی ۶۰ درصد کار صادرات را انجام می‌دهد

یکی از بزرگترین حمایت های سازمان توسعه تجارت از تجار ایرانی، اعزام رایزن های بازرگانی است.

در دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی گلدنیوز در سیزدهمین نمایشگاه طلاوجواهر تهران میزبان محمد راضی رییس میز ایتالیا و رایزن سابق بازرگانی ایتالیا، محمدتقی حیدری- فعال اقتصادی در زمینه تجارت طلا و جواهرات در تایلندو ایتالیا، فاطمی اعزام کننده هیات های تجاری به نمایشگاههای بین المللی طلاوجواهر و سعید مرتضوی طراح بین المللی طلاوجواهر بودیم.

به گزارش گلدنیوز ، محمد راضی رییس میز ایتالیا و رایزن سابق بازرگانی ایتالیا در نشست تخصصی توسعه تجارت طلا و جواهر با بهره مندی از ظرفیت رایزنان بازرگانی گفت: سازمان توسعه تجارت هدفش سیاست گذاری تجاری است که باعث تسهیل تجارت و حمایت از تجار می شود.

یکی از بزرگترین حمایت های این سازمان اعزام رایزن های بازرگانی است به این‌ مفهوم که اگر رایزن بازرگانی داشته باشیم منجر به پیدا کردن شرکت مناسب و پیدا کردن کالای مورد نیاز، همچنین رشد بازار و پیدا کردن ارتباطات مناسب می شود.

در حقیقت رایزن بازرگانی تا ۶۰ درصد کار صادرات را انجام می دهد.

محمد راضی
محمد راضی رئیس میز ایتالیا در سازمان توسعه تجارت ایران

موافقت نامه های تجارت ترجیحی

راضی در ادامه این نشست افزود: تجارت حاصل نمی شود مگر اینکه مذاکره موفقی انجام شود. رایزن بازرگانی میتواند با حفظ منافع شما جلساتی را با افراد خارجی تدارک ببیند تا هدف حاصل شود. در حقیقت انتقال نظرات و ایجاد اجماع نظر و توافق تا پیش از نشستن بر سر میز مذاکره توسط رایزن انجام می شود.


وی یکی از دیگر از مکانیزم های حمایتی سازمان توسعه و تجارت را انعقاد موافقت نامه های تجارت ترجیحی یا بازرگانی دانست و گفت: ما می توانیم با در نظر گرفتن منافع داخلی مسائل و خواست های تولیدکننده را در آن موافق نامه بگنجانیم.

برای مثال ما برای وارد کردن ماشین آلات طلاسازی نیاز به تعرفه ترجیحی داریم و این به نفع تولید کننده و البته ایتالیاست و ما می توانیم شرایط این امر را مهیا می کنیم.

رایزن بازرگانی و دور زدن تحریم ها

راضی در پاسخ به گلایه تولیدکنندگان در خصوص برخی تحریم ها در حوزه واردات تجهیزات گفت: متاسفانه برخی از ماشین آلات با نام دوالیوز (dual use) تحریم است و هر قطعه صنعتی که در صنایع هسته ای بتوان از آن استفاده کرد با نام دوالیوز تحریم میشود.
راضی در ادامه با اعلام اینکه راهکارهایی برای مقابله با این تحریم ها وجود دارد گفت: به نظر من میتوان با انعقاد توافق نامه هایی برخی مسائل را مطرح کرد و تضمین داد که این قطعات و ماشین آلات برای صنعت طلا مورد استفاده قرار میگیرد و لذا آن ها را وارد کرد.
رایزن سابق بازرگانی ایتالیا همچنین گفت: اگر دولت ها متعهد شوند که هر ماشینی که خریداری می شود وارد همان صنعت شود می توان با رصد کالا این تحریم ها را برداشت.

به هر حال در صنعت آنچه به اسم دوالیوز (dual use) اطلاق می شود زیاد است اما اگر گارانتی و تعهد دولتی به استفاده صنعتی آنها وجود داشته باشد، بسیاری از مشکلات حل می شود.

این گزارش ادامه دارد…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا