آموزش و پژوهش

شمش مارک دار

برای مثال در ایران فقط سه یا چهار کارخانه اجازه تولید شمش مارک دار را دارند.

به گزارش گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ شمش مارک دار شمشی است که توسط کارخانه هایی که اجازه تولید شمش را از مبادی قانونی کشور گرفته اند تولید شوند.

برای مثال در ایران فقط سه یا چهار کارخانه اجازه تولید شمش مارک دار را دارند. مشخصه شمش مارک دار این است که وزن آن دقیقا ثابت است یعنی اگر عیار و وزن آن 1000 عدد از آن شمش توسط کارخانه تولید شود باید همه در ابعاد 1 کیلویی، نیم کیلویی و 250 گرمی باشند و با شماره سریال های مجزا از آن کارخانه خارج شوند. در واقع روی تمام آنها انگ درج می شود.

دلایل عدم عیار سنجی شمش مارک دار

اما با توجه به چندین دلیل نیاز به عیارسنجی و تعیین صحت آن نیست زیرا شماره انگ آن شمش، عیار و اسم کارخانه ای که این کار را تولید کرده، روی شمش درج شده است.

صدور شناسنامه برای شمش تیزآبی

ممکن است این شمش ایرانی یا خارجی باشد که معمولا کیفیت شمش های ایرانی نسبت به شمش های خارجی، چند درصد پایین تر است ولی در ایران یک کارخانه ای موجود است که شمش تیزآبی تولید می کند. شمش های این کارخانه مارک دار نیست اما برای آنها شناسنامه صادر می کند.

کیفیت بالای شمش معادن ایران

کیفیت شمش کارخانه تولید شمش ایمیدرواین، تقریبا از تمام شمش هایی که در دنیا تولید می شود بهتر است و متعلق به معادن خود ایران است. این شمش به دلیل برخورداری از کیفیت بالا توسط استانداردهای بین المللی نیز تایید شده است اما طلای تیزآبی به این صورت نیست و هر کسی می تواند با وزن های مختلف آن را تولید کند و جهت ری گیر به مراکز ری گیری مراجعه شود و پس از ذوب طلا، انگ آن روی طلا درج می شود.

گلد کالج
گلد کالج

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا