طلا و جواهر

صادرات طلا در اسارت قانونی به قدمت نیم قرن

فاطمی: در بحث ممنوعیت خروج طلا از ایران متاسفانه قوانین سال 52  و قبل از انقلاب در این مورد اعمال و اجرا می شود.

حضور تولیدکنندگان در نمایشگاه‌های بین‌المللی علاوه بر ارتقاء سطح صادرات و تولیدات و توسعه همکاری‌های اقتصادی بستری برای برند سازی، برقراری رقابت، انتقال فناوری و دانش را فراهم می کند و در کاهش هزینه‌های تجاری و افزایش بازده سرمایه موثر است.

متاسفانه عدم حمایت از فعالان حوزه طلا و جواهر باعث شده که زمینه برای تجارت طلا و جواهرات فراهم نباشد و حضور و درخشش فعالان این عرصه تسهیل نشود و صنعت طلا و جواهر کشور نتواند در دنیا بدرخشد.

در دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی گلدنیوز در سیزدهمین نمایشگاه طلاوجواهر تهران میزبان محمد راضی رییس میز ایتالیا و رایزن سابق بازرگانی ایتالیا، محمدتقی حیدری- فعال اقتصادی در زمینه تجارت طلا و جواهرات در تایلند و ایتالیا، هاشم فاطمی اعزام کننده هیات های تجاری به نمایشگاههای بین المللی طلاوجواهر و سعید مرتضوی طراح بین المللی طلاوجواهر بودیم.

 ضرورت حضور فعالان حوزه طلا و جواهر در نمایشگاه های بین المللی

به گزارش گلدنیوز ، هاشم فاطمی اعزام کننده هیات های تجاری به نمایشگاه های بین المللی طلاوجواهر در نشست تخصصی توسعه تجارت طلا و جواهر با بهره مندی از ظرفیت رایزنان بازرگانی بر ضرورت فراهم آمدن بستر های لازم  برای حمایت از توسعه تجارت طلا و جواهر جهت حضور موفق در نمایشگاه های بین المللی مانند نمایشگاه ایتالیا تاکید کرد.

وی افزود: ضروری است با مشارکت سازمان توسعه تجارت ایران، حضور فعالان صنعت طلا و جواهر در نمایشگاه های معتبر بین المللی تسهیل شود و اگر بتوان با ایتالیا تعامل برقرار کرد تا در نمایشگاه طلا و جواهر سال آتی یک فضا را در اختیار شرکت های ایرانی قرار دهد تا تولید کنندگان ایرانی حضور داشته باشند در توسعه تجارت و صادرات طلا و جواهر کشور بسیار سازنده خواهد بود.

کارشکنی شرکت انگلیسی در نمایشگاه

فاطمی با بیان اینکه شرکت هماهنگ کننده نمایشگاه ایتالیا یک شرکت انگلیسی  به نام شرکت اینفرما است  که  متاسفانه به هیچ وجه به ایرانیان غرفه نمی دهد گفت: با رایزنی های انجام شده مسئولین نمایشگاه ایتالیا قبول کردند که به ایران غرفه بدهند ولی قیمت زیادی برای غرفه ها اعلام کرده اند و به طور مثال برای غرفه 9 متری در بخش طلا و جواهرات 10هزار یورو و برای  غرفه های ماشین آلات 7 هزار و 500 یورو مشخص کرده اند.

وی بیان داشت: اگر ما بتوانیم فضای 60 تا 80متر ی را در نمایشگاه ماه سپتامبر در ایتالیا فراهم کنیم و پرچم ایران در این نمایشگاه افراشته شود همه فعالان در صنعت طلا و جواهر از طراحان تا تولید کنندگان و صادرکنندگان و …  در این فضا حضور می یابند و طبیعتا وقتی یک بار طلا فروشان مزه شیرین تجارت و صادرات طلا را بچشند برای حضور و درخشش در نمایشگاه های دیگر هم انگیزه خواهند داشت.

قانون سال 52 دست و پای صادرات طلا را بسته است

فاطمی تاکید کرد: اکنون مشکل ما این است که نمی توانیم در فضای نمایشگاه های خارجی حضور داشته باشیم. اگر ارتباط و تعامل با شرکت هماهنگ کننده ایتالیایی ایجاد شود و  به ما مجوز حضور در نمایشگاه را بدهد با توجه به پتانسیل خوبی که در صنعت طلا و جواهرات  داریم 75 درصد موضوع که بر می گردد به مشارکت و حضور افراد تسهیل و برنامه ریزی می شود اما 25 درصد موضوع برمی گیرد به قوانین داخلی که برخی قوانین مانع هستند.

در بحث ممنوعیت خروج طلا از ایران که متاسفانه قوانین سال 52  و قبل از انقلاب در این مورد اعمال و اجرا می شود که سازمان توسعه و تجارت می تواند در این زمینه مجوز های لازم برای خروج طلا را بگیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه  تاجر ایرانی  در مواجهه با بن بست ها راه های دیگری را می یابد گفت: با پیگیری های انجام شده توانستم منابع دولتی ایران برای حمایت از صنعت گر و صادرکننده را  بعد از سال ها بگیرم و  در حوزه طلا و جواهر در حال حاضر تاسقف 60 درصد هزینه های اعزام هیات های تجاری به نمایشکاه ها تامین می شود.

فاطمی تصریح کرد: برای تجارت طلا تقریبا همه چیز فراهم است و فقط نیاز به برقراری ارتباط  و تعامل  می باشد و  در این راستا سازمان توسعه تجارت ایران می تواند با تعاملات خود بستر حضور در نمایشگاه های خارجی را شاید درمدت زمان کمتری فراهم کند.

وی اظهار داشت: شاید ایجاد  مناسبات تجاری مطلوب با کشورهای خارجی برای فعال اقتصادی زمان بر باشد و یک سال و نیم نیاز به پیگیری داشته باشد ولی سازمان توسعه تجارت این ظرفیت را دارد که با یک راه میانبر در زمان کمتری موفق به انجام این مهم شود.

فرار مغز ها در صنعت طلا جواهر

فاطمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در ترکیه مرکز طراحی طلا و جواهری هست که 80 درصد طراحان و تولید کنندگان و فعالین آن ایرانی هستند گفت:  فرار مغز ها فقط فرار دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف نیست خروج افراد خبره و استادکار  از صنعت طلا و جواهر هم فرار مغز ها محسوب می شود.

این گزارش ادامه دارد…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا