تحلیل بازار

کاهش شاخص دلار و افزایش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

دکترمهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی گفت : در هفته ای که گذشت 2 عامل مناقشات اوکراین و تورم بی سابقه در اروپا و آمریکا ، اثرگذارترین مسائل جهانی در قیمت اونس طلا بودند

سلطانی در گفتگو با گلدنیوز گفت: شایعات مربوط به شروع جنگ اوکراین و حمله روسیه به اوکراین ، افزایش تنش ها بین ناتو و روسیه همگی از عواملی بودند که باعث جهش قیمت اونس شدند. البته در این میان نرخ تورم آمریکا هم باعث کاهش شاخص دلار شد.

وقایع اوکراین و تاثیرات بر بازار

سلطانی گفت: در هفته های آتی نیز مسائل مربوط به اوکراین تا مشخص شدن نتیجه آن بازیگر اصلی بازار طلای جهانی خواهد بود. البته در روز جاری سفیر اوکراین در انگلیس از امکان مذاکره با روسیه و انصراف از عضویت در ناتو خبر داد که باعث برقراری آرامش نسبی در بازارها شد ، اگرچه آتش اصلی همچنان برافروخته است.

کاهش شاخص دلار، افزایش قیمت طلا

وی افزود: در سوی دیگر نرخ تورم آمریکا 7.5% اعلام شد که بیشتر از میزان پیش بینی شده 7.3% بود و همین امر باعث تشکیل جلسه فوری در فدرال رزرو ، کاهش شاخص دلار و افزایش قیمت طلا شد.

روز سه شنبه این هفته نیز جلسه فدرال رزرو برگزار میشود که بر نرخ طلا بسیار تاثیرگذار است و باید خروجی این جلسه را برای معاملات آتی طلا بررسی کرد.

تحلیل تکنیکال

این کارشناس گفت: در دید تکنیکال همانطور که حدس میزدیم، نمودار رشد قیمت را نشان میداد و مثلث نشان داده شده در هفته های گذشته از بالا شکست و در حال تثبیت بالای آن است. در صورت تثبیت بالای آن و هم چنین احتمالات جنگ و تورم و افزایش نرخ بهره در آمریکا که موید دید تکنیکال هستند ، شاهد رشد سنگین در قیمت اونس جهانی خواهیم بود. در حال حاضر به نظر مثلث اصلاحی الیوت به بالا شکسته است.

کاهش شاخص دلار و افزایش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

بازار داخلی

سلطانی در ادامه گفت: در بازار داخل هم این هفته بر خلاف هفته های قبل که قیمت طلا از دلار خط میگرفت ، از بازار جهانی خط گرفت و رشد خوبی را شاهد بود.

البته رشد دلار نیز در این هفته متوقف نشد ، ولی رشد قیمت طلا بیشتر متاثر از بازار جهانی بود.

تاثیر مذاکرات بر قیمتها

این کارشناس گفت:اخبار ضد و نقیض خروجی از وین نیز باعث سردرگمی معامله گران طلا شده است و البته در روز جاری توییت های چند نفر از جمله علی شمخانی ، دبیر شورای علی امنیت ملی و چند تن از خبرنگاران و مذاکره کنندگان در وین سیگنالهای مثبتی را مخابره کردند ، ولی از آنجا که سیگنالهای مثبت قبلی چندان تاثیرگذار نبود ، سیگنالهای جدید نیز چندان مورد توجه قرار نگرفت.

صعود طلای 18 عیار

سلطانی گفت: طلای 18 عیار همچنان در کانال صعودی کوچک در حال حرکت است و به حرکت صعودی آهسته و پیوسته خود ادامه خواهد داد. هم اکنون با مقاومت 1.210.000 تومانی درگیر است ، در صورت شکست این مقاومت امکان رشد تا 1.255.000 تومان فراهم میشود.

کاهش شاخص دلار و افزایش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

سکه

سلطانی در پایان افزود:سکه طرح جدید نیز از روی حمایت 11.600.000 تومانی با قدرت بازگشت و به کانال 12.000.000 تومان بازگشت. مقاومت های 12.280.000 و 12.560.000 بر سر راه آن قرارد دارند.

کاهش شاخص دلار و افزایش قیمت طلا؛تحلیل گلدنیوز

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا