تحلیل بازار

سایه تصمیمات سیاسی بر رفتار دارایی‏ها

انس طلا در ادامه رفتار صعودی هفته گذشته، در اولین روز معاملاتی خود یعنی دوشنبه کار خود را در سطح 1869 دلار شروع کرد.

به گزارش گلدنیوز؛ با نزدیک شدن به میانه هفته جاری شاهد دو رفتار متفاوت از دلار و طلا هستیم. دلار که در مسیر کاهشی قرار گرفته بود و به کانال 26 هزار تومان رسیده بود؛ در سایه طولانی شدن مذاکرات وین و نبود خبر مثبت دوباره به سطح 27 هزار تومان بازگشت.

طلا نیز که در سایه انتشار اخبار حول محور مناقشات نظامی روسیه و اوکراین افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کرده بود؛ با مخابره شدن خبر بازگشت نظامیان روس از مرز این کشور با اوکراین در روز سه شنبه و افزایش احتمالات از لغو جنگ احتمالی، حرکت صعودی اش متوقف شد.

برگشت دلار به کانال 27 هزار تومان

در هفته‌ گذشته دلار پس از تلاش‌های ناموفق توانست از کانال ۲۷ هزار تومانی عبور کند و پس از حدود ۶ماه وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شود.

کارشناسان علت کانال‌شکنی هفته اخیر دلار، را به دلیل انتشار اخبار مهم و تاثیر گذار از مقر مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+4 مطرح کردند.

در حالی که این انتظار می‏رود که دلار در کریدور جدید خود معامله شود ولی با شروع هفته جدید، اسکناس آمریکایی روند صعودی خود را شروع کرد به نحوی که در دومین روز هفته و با ثبت سطح 27 هزار تومانی وارد کانال اصلی خود شد.

در نهایت اینکه در روز دوشنبه دلار با 250 تومان افزایش در سطح 27 هزار و 250 تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

سناریو احتمالی دلار

برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز چشم‌انداز ماه‌های آتی بازار ارز را مثبت می‏دانند. این کارشناسان با اشاره به دو خبر رسمی «بهبود شرایط تامین ارزی در کنار آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده در آینده نزدیک» و «بهبود وضعیت صادرات نفت کشور به بالاترین رقم در سه سال اخیر» بر این باورند که نشانه‌های زیادی از افزایش ذخایر ارزی کشور در ماه‌های آینده وجود دارد.

این افزایش ذخایر ارزی می‌تواند قدرت بازار‌ساز را در کنترل میزان عرضه ارز بالاتر ببرد و در نتیجه آن سبب ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز تهران شوند.

با این وجود برخی تحلیلگران معتقدند که مذاکرات هسته‌ای و اخبار آن، مانند یک لنگر بزرگ در بازار ارز عمل می‏کند که نمی‌گذارد دلار افزایش قابل توجهی به خود بگیرد.

به عبارت دیگر می‏توان گفت که انتظارات مثبت شکل گرفته از آینده بازار ارز سبب شده است عده بسیاری از متقاضیان ارز در انتظار سطوح قیمتی پایین‌تر، از خرید‌های خود دست بکشند و در نتیجه آن حجم معاملات در گردش این بازار به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

حال با طولانی‌تر شدن روند مذاکرات هسته‌ای وین عده‌ای از این افراد که تاکنون از خرید ارز امتناع می‌کردند از انتظار خود دست کشیده و در جهت رفع نیاز‌های ارزی خود ناچارا نقش خریدار را در بازار ارز تهران بازی می‌کنند.

در نتیجه ورود این تقاضا‌های معوقه به بازار نیز معامله‌گران ارزی توانسته‌اند قیمت اسکناس آمریکایی را در معاملات ارزی بازار تهران افزایش دهند.در نهایت اینکه با شروع دور هشتم مذاکرات هسته ‏ای وین تقریبا تمام طرفین نشست‌ها از قرار گرفتن مذاکرات در مراحل نهایی خود سخن گفتند و با ابراز امیدواری نسبت به روند این نشست‌ها، حصول توافق جدید را قریب‌الوقوع دانستند.

تحلیلگران بر مبنای همین اظهارنظر‌ها معتقدند که برآیند کلی نمودار قیمتی شاخص بازار ارز با وجود این افزایش قیمت‌ها، همچنان کاهشی خواهد ماند.

دوربرگردان طلا

انس طلا در ادامه رفتار صعودی هفته گذشته، در اولین روز معاملاتی خود یعنی دوشنبه کار خود را در سطح 1869 دلار شروع کرد. اما در ادامه این رفتار صعودی ادامه پیدا نکرد به نحوی که در روز سه شنبه سطح مبادلاتی انس طلا با کاهشی 13 دلار مواجه شد و در سطح 1856 دلار مورد دادوستد قرار گرفت.

در نهایت اینکه سکه اولین روز هفته را با 245 هزار تومان افزایش درسطح 12 میلیون تومان شروع کرد. به دنبال حرکت صعودی دلار، سکه نیز روندی صعودی داشت، اما در روز دوشنبه با کاهش 50 هزار تومانی نسبت به روز گذشته این روند متوقف شد. بنا بر آمارهای رسمی سکه در روز دوشنبه در سطح 12 میلیون و 100 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت.

چرایی توقف طلا  

گزارش‌ها حاکی از آن است که ترس از تنش‌های اوکراین باعث شده است که تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار امن افزایش یابد و در نتیجه قیمت طلای جهانی رشد کند. این افزایش قیمت در طلای داخل نیز منعکس شده است.

به عبارت دیگر می‏توان گفت طلای جهانی در روز‌های اخیر و به سبب انتشار اخبار حول محور مناقشات نظامی روسیه و اوکراین افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کرده بود که این روند افزایشی با مخابره شدن خبر بازگشت نظامیان روس از مرز این کشور با اوکراین در روز سه شنبه و افزایش احتمالات از لغو جنگ احتمالی، متوقف شد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا