طلا و جواهر

نمی گذارند تولید داخل جان بگیرد!

تولیدکننده طلا: با وجود اینکه شعار دولت ها مبارزه با قاچاق است ولی متاسفانه حجم واردات و قاچاق طلا و جواهر به کشور بسیار زیاد شده است که این حجم واردات و قاچاق مانع از جان گرفتن تولید داخلی است.

هادی قلندری، تولید کننده طلا به گلدنیوز گفت: متاسفانه بنکدارها خیلی ارزش کار تولید داخل را نمی دانند و بهای خوبی به مصنوعات طلای ساخت ایران نمی دهند و بر عکس کارهای ضعیف کشور ترکیه را با چندین برابر اجرت  خریداری و به نام کالای ایرانی توزیع می کنند.

وی افزود: حجم واردات مصنوعات طلا از ترکیه آنقدر افزایش دارد که به محض برگزاری نمایشگاه طلای استانبول حجم عظیمی از طلای آب شده داخلی از کشور خارج میشود و به عنوان طلای خام در اختیار ترک ها قرار می گیرد تا مصنوعات طلای ترکیه با آنها ساخته شود. به همین دلیل در زمان برگزاری نمایشگاه ترکیه ، حدود 2 تا 3 هفته طلای آب شده در بازار تهران نایاب می شود.

طلای ترک رقیب بی هنر طلای ایرانی

قلندری تصریح کرد: متاسفانه برخی نیز طلای کشور را به خاطر تفاوت قیمت و اختلاف بهای طلای داخل و خارج  برای کسب سود بیشتر از کشور خارج می کنند که خارج شدن طلا از کشورT تولید کنندگان داخل را با کمبود مواد اولیه مواجه می کند و مانع تولید داخل می شود. 

متاسفانه سوالی که همواره برای تولید کنندگان داخلی وجود دارد این است که چه دستانی وجود دارد که نمی گذارند تولید داخلی جان بگیرد و با وجود اینکه واردات مصنوعات از ترکیه توجیه اقتصادی ندارد و اجرت بالا و کیفیت پایینی دارند باز هم این قاچاق انجام شود.

این تولیدکننده طلا در ادامه با تاکید بر کیفیت مصنوعات طلا تولید شده در داخل کشور بیان داشت: بسیاری از کالاهای تولیدی ایران از لحاظ کیفیت قابل رقابت با کارهای تولید ایتالیا بوده و قابلیت صادرات دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کارهای بسیار با کیفیت و طرح های عالی در کشور تولید می شود که هم مواد اولیه قوی و هم کیفیت خوبی دارند گفت: تولید کنندگان داخل مشکل مواد اولیه و ابزار دارند و به سختی مواد مورد نیاز تولید را تهیه می کنند.

برای تامین ابزار در مضیقه هستیم

قلندری در بیان موانع تولید مصنوعات طلا در داخل کشور گفت: مانع دیگر کمبود ابزار کار است که به شدت در مضیقه هستیم  و می شود گفت تقریبا هیچ نداریم و دستگاه ها و ابزارهایی تولید داخل نیز تنها 20 تا 30 درصد دستگاه هایی است که در این صنعت استفاده می شود و ما بقی دستگاه ها  مورد نیاز در کشور موجود نیست و  حتی مشابه ایرانی آن هم وجود ندارد و برای واردات ابزار و ماشین آلات هم سختی هایی مانند قیمت دلار و موانع گمرکی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای کار با کیفیت نیاز به ابزار با کیفیت است گفت: متاسفانه در حال حاضر ما به ابزارهای اولیه ساده مثل مته و پوست، که تا دو سال پیش موجود بود و از سال گذشته کم و امسال نایاب شده ،دسترسی نداریم. متاسفانه قیمت ابزار تولید در یک سال گذشته حداقل ده برابر شده است و تقریبا هم در بازار موجود نیست.

ایشان اظهار داشت: یک نقصی که در تولید ابزار و دستگاه های ایرانی وجود دارد، نبود رقیب است. نبود رقیب در بازار و ممنوعیت واردات این دستگاه ها باعث شده است کیفیت دستگاه های ایرانی ارتقا پیدا نکند و قیمت آن ها نیز بدون منطق مشخصی افزایش پیدا کند.

هادی قلندری- تولیدکننده

هزینه تولید در ایران از چین هم پایین تر است

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر در ایران هزینه تولید از لحاظ نیروی انسانی از چین هم پایین تر است و به شرطی که دولت همکاری کند ما می توانیم روی گسترش تولید و صادرات فعالیت کنیم.

قلندری در ادامه با بیان اینکه متاسفانه در ایران بار خوب نداریم گفت: بار مرغوب اغلب از شرکت های ایتالیایی تهیه می شود و در تهیه آن مشکلاتی نیز وجود دارد و بخشی از آن به صورت قاچاق وارد کشور می شود و بخشی هم که از گمرک وارد می شود باعث افزایش هزینه تولید می شود.

عشق، علاقه و خلاقیت عامل برتری محصولات تولید ایران

وی با تاکید بر اینکه کار تیمی ، خلاقیت ، عشق  و علاقه از عواملی است که موجب شده کارهای تولید برند ما نسبت به محصولات کشورهای دیگر که دارای امکانات و ابزارها و مواد اولیه هستند، برتری داشته باشد و قابل رقابت باشد، بیان داشت: نیروهای فعال در مجموعه ما اغلب جوان و خلاق هستند و در بسیاری از مواقع ابزارهای مورد نیاز خود را با استفاده از خلاقیت خود با مواد در دسترس ساخته اند و توانسته اند مصنوعات طلا با سنگ و بدون سنگ با کیفیت عالی و قابل رقابت با کارهای ایتالیا و ترکیه تولید کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا