تحلیل بازار

اقبال سرمایه‏ گذاران به طلا / تحلیل گلدنیوز

در روزهای اخیر اخبار مخابره شده از تنش بین روسیه و اوکراین برای بازار دارایی‏ها بسیار مهم بوده؛ به‌طوری‌که باقی عوامل موثر مانند گزارش هفتگی آمار بیکاری آمریکا و دیگر عوامل بین‌‌‌‌المللی در چشم معامله‌‌گران چندان مهم محسوب نشده است.

به گزارش گلدنیوز ، به نظر می‏رسد که در صورت بروز هرگونه تنش جدی میان اوکراین و روسیه ، بازارها به‌‌شدت به این اقدام واکنش نشان‌‌ دهند و در این میان بازار طلا، از حساس‌‌ترین بازارها نسبت به این اقدام محسوب می‏شود.

عقب نشینی دلار به کانال 26 هزار تومان

دلار که تا میانه هفته گذشته تا سطح 27 هزار و 250 تومانی بالا رفته بود؛ در ادامه با کاهش مواجه شد به نحوی که در روز چهارشنبه به سطح 26 هزار و 950 تومان و در روز پنجشنبه نیز در سطح 26 هزار و 200 تومان مورد دادوستد قرار گرفت. تحلیل آمارهای رسمی نشان می‏دهد که اسکناس آمریکایی بازده هفتگی(کاری) منفی 5/1 درصد و بازده سالانه 6/5 درصد را از ابتدای سال ثبت نموده است.

3 خبر موثر بر رفتار دلار

در روز پایانی هفته گذشته 3 خبر بر رفتار معامله‏گران تاثیر گذاشت. «احتمال آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده»، «افزایش مشتریان متقاضیان نفت ایران» و «گزارش برخی رسانه‌ها از توافق احتمالی» سه خبری بودند که توسط معامله‌گران ارزی دست به دست می‌شدند.

تحلیل‏گران بازار با اشاره بر خبر اعلام علاقه کره‌جنوبی، ژاپن و هند نسبت به از سرگیری واردات نفت از ایران، بر این باورند که این خبر در کنار زمزمه‌هایی از احتمال آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره می‌تواند فروش نفت را تسهیل و ذخایر ارزی کشور را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این افزایش ذخایر ارزی می‏تواند قدرت بازارساز را در جهت کنترل نرخ ارز تقویت کند.

در آخرین معاملات، دلار در تعطیلات آخر هفته گذشته مرز حمایتی ۲۶هزار و ۴۰۰تومان و به سطح قیمت 26هزار و 200تومان رسید. نرخ دلار از ابتدای زمستان تاکنون به میزان 13درصد کاهش قیمت را ثبت کرده است. به نظر می‌رسد که این میزان کاهش در معاملات هفته جاری نیز تداوم یابد.

بازگشت به مبدا سکه

رفتار سکه طلا نیز در هفته جاری بیشتر متاثر از رفتار سکه بود. سکه طلا در هفته گذشته از ابتدای هفته کار خود را با 12 میلیون تومان شروع کرد. در ادامه با 150 تومان افزایش در روز یکشنبه در سطح 12 میلیون و 150 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. در ادامه رفتار سکه نزولی شد به نحوی که از 12 میلیون و 100 هزار تومان در روز دوشنبه به سطح 12 میلیون تومان در روز پایانی هفته رسید. بازده یک هفته کاری منتهی به پنجشنبه برای سکه برابر 95/1 درصد و بازده سالانه آن نیز برابر 7/8 درصد برآورد شده است.

تردید در بازار سکه

با توجه به روند صعودی طلای جهانی در طول معاملات هفته گذشته، بهای سکه نتوانست همسو با اونس طلا رشد چندانی را تجربه کند. به نظر می‌رسد ثبات نسبی سکه به دلیل عدم‌‌‌‌افزایش چشمگیر نرخ دلار در بازار داخلی بوده است.

لازم به ذکر است که سرمایه‌گذاران سکه با علامت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سیاسی و اقتصادی متفاوتی روبه‌رو بودند که باعث شده متقاضیان خرید، تمایل زیادی به حضور در این بازار برای انجام معامله نداشته باشند. گفتنی است که با توجه به تنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر در فضای سیاسی جهان ممکن است این سکه به ‌‌‌سرعت نسبت به مذاکرات واکنش نشان دهد و با توجه به روند دلار مسیر خود را تعیین کند.

صعود به کانال 1900 دلاری

 طلا که در اولین روز معاملاتی خود در هفته گذشته در سطح 1869 دلار معامله می‏شد؛ در روز سه شنبه با کاهش 13 دلاری مواجه شد به نحوی که در این روز در سطح 1856 دلار مورد داد و ستد قرار گرفت. در ادامه این روند نزولی متوقف شد و این فلز گران بها روند صعودی خود را در پیش گرفت به صورتی که از 1872 دلار در روز چهارشنبه به 1902 دلار در روز پنجشنبه رسید.

در نهایت اینکه در روز پایانی هفته گذشته طلا با 2 دلار کاهش روبرو شد و در سطح 1900 دلار به ازای هر انس مورد مبادله قرار گرفت. تحلیل آمارهای رسمی نشان می‏دهد که بازده هفتگی و سالانه طلا به ترتیب برابر 3 و 8/3 درصد بوده است.

2 عامل تقویت کننده رشد طلا

طلا در هفته گذشته پس از فراز و نشیب‌‌های بسیار به کانال ۱۹۰۰ دلار برسد. کارشناسان اقتصادی علت اصلی رشد قیمت طلا در هفته گذشته را به دو موضوع انتشار اخبار درگیری ارتش اوکراین و جدایی‌‌طلبان لوهانسک و تورم بالای اقتصاد آمریکا مرتبط می‏دانند. این عوامل می‏توانند پتانسیل رشد این فلز را افزایش دهند.

در حالی که تنش طولانی‌مدت در اوکراین باعث افزایش تقاضای سرمایه‌‌‌ای برای پناهگاه‌ها شده است، اونس طلا با دست یافتن به بالاترین سطح هشت ماه خود، در روز پنج‌شنبه به بالای 1900 دلار به ازای هر اونس رسید و این فلز در مسیر سومین افزایش هفتگی قرار گرفت. این در حالی است که فدرال رزرو در حال آماده شدن برای افزایش نرخ‌های بهره است، که این امر می‌تواند تقاضا را برای این فلز گرانبها کاهش دهد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا