تحلیل بازار

اونس طلا بر فراز قله 8 ماه گذشته خود ؛تحلیل گلدنیوز

روند تورمی و اعلام آمارهای تورمی در اکثر کشورهای اروپا و آمریکا عامل رشد قیمت طلا

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی به گلدنیوز گفت: اونس طلا هفته خوبی را پشت سر گذاشت و بر قله 8 ماه گذشته خود ایستاد .

اونس طلا بر فراز قله 8 ماه گذشته خود

روسیه و اوکراین ورشد طلا

سلطانی گفت: سایه جنگ روسیه و اوکراین بر بازارها را می­توان علت اصلی این رشد در نظر گرفت. افزایش تنش ها و تحرکات نظامی جدایی طلبان طرفدار روسیه داخل اوکراین در شهرهای دونتسک و دونباس و درگیری آنها با ارتش باعث شد تا این سایه سنگینتر شده و رشد طلا و ریزش سایر بازارها شدت بگیرد.

سلطانی گفت: علت دیگر رشد طلا نیز ادامه روند تورمی و اعلام آمارهای تورمی در اکثر کشورهای اروپا و آمریکا بود تا به طلا به عنوان دارایی امن برای سپر تورمی پناه بیاورند. فردا نیز شاخص قدرت خرید مدیران (PMI) ایالات متحده اعلام میشود ، که در صورت کاهش آن باید انتظار ریزش بیشتر شاخص دلار و رشد طلا را داشته باشیم.

تحلیل تکنیکال

 از دید تکنیکال  ، اونس طلا دقیقا طبق تحلیل 5 هفته اخیر پیش رفت. یک اصلاح به شکل مثلث و شکست از سقف آن و رشد شارپ. احتمالا حرکت صعودی اونس همچنان ادامه داشته باشد ، طبق نظرسنجی کیتکونیوز نیز هم تحلیلگران هم سرمایه گذاران انتظار صعود را از اونس جهانی دارند.

مذاکرات وین و ریزش دلار

این کارشناس گفت: در بازار داخل هم در هفته گذشته شاهد افت قیمت طلا و سکه بودیم. سیگنالهای مخابره شده از وین و اخبار مثبت پیرامون مذاکرات باعث ریزش دلار تا 25800 تومان شد، که به تبعیت از آن طلا نیز افت کرد. البته رشد قیمتهای طلای جهانی مانع از ریزش شارپ قیمت طلا و سکه در بازار داخل شد.

وی در ادامه افزود: به نظر می­رسد با به سرانجام رسیدن مذاکرات و توافقها ، باید انتظار ریزش های بیشتری را نیز داشته باشیم ، که با توجه به اخبار خروجی این امر چندان دور از دسترس نمی­باشد. البته هم زمانی مذاکرات با تنش های اوکراین باعث شده تا این 2 مسئله به هم گره بخورند. اگر تنشهای اوکراین به جنگ منجر شود ، باعث میشود تا طرف غربی برای کنترل قیمت نفت و گاز به سمت ایران تمایل پیدا کند ، در مقابل اگر روسیه ببیند با شروع جنگ بازار نفت و گاز خود را از دست میدهد ، احتمال سنگ اندازی طرف روس در مذاکرات بیشتر می­شود. البته شاید هم روسیه به همین دلیل از شروع جنگ عقب نشینی کند.

طلای 18 عیار

سلطانی گفت: گرم 18 عیار تا عدد 1.173.500 تومان افت کرد و به کف کانال صعودی کوتاه مدت خود رسید ، با از دست رفتن این حمایت ، احتمال افت تا 1.114.600 تومان نیز وجود دارد.

سکه

سلطانی در پایان گفت: سکه طرح جدید به ناحیه حمایتی قوی خود در 11.500.000 تومان رسیده است  که از دست دادن این عدد باعث از دست رفتن کف کانال صعودی خواهد شد. حمایت بعدی را در 10.850.000 تومان میتوان مشاهده کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا