تحلیل بازار

چشم بازار به آینده مذاکرات

در شرایط کنونی که طبق نظر تحلیلگران سیاسی حصول توافق جدید بین ایران و قدرت های جهانی از هر زمان دیگری محتمل‏تر است؛ پیشبینی فعالان بازار ارز نسبت به آینده کوتاه مدت قیمت دلار همچنان کاهشی است.

به گزارش گلدنیوز ؛در شرایط کنونی که طبق نظر تحلیلگران سیاسی حصول توافق جدید بین ایران و قدرت های جهانی از هر زمان دیگری محتمل تر است؛ پیشبینی فعالان بازار ارز نسبت به آینده کوتاه مدت قیمت دلار همچنان کاهشی است. اما روند کاهشی قیمت دلار در هفته‏ های اخیر و ورود آن به کانال‏های قیمتی جدید، سبب نوعی ترس در رفتار معامله‏ گران شده که نتیجه آن کاهش سطح تقاضا و حجم معاملاتی در این بازار است.در این بین چشم بازار همچنان به مذاکرات احیای برجام است.

چشم بازار به آینده مذاکرات

تداوم رفتار کاهشی دلار

دلار که درروز پایانی هفته گذشته کار خود را در سطح 26 هزار و 200 تومان به پایان رساند؛ در روز شنبه با افت قیمت 250 تومانی مواجه شد.

در ادامه نیز این روند نزولی ادامه پیدا کرد به نحوی که در آخرین معاملات، اسکناس آمریکایی در سطح 25 هزار و 600 تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

رفتار معامله ‏گران سکه طلا نیز بیش از اینکه متاثر از رفتار انس طلا باشد؛ پیرو رفتار دلار است. از این‏رو سکه طلا که در هفته پیش با 12 میلیون تومان کار خود را په پایان رساند؛ در هفته گذشته به سطوح پایین‏تر منتقل شد و حمایت 12 میلیونی خود را از دست.

بررسی آمارهای رسمی نشان می‏دهد که در ساعات پایانی روز یکشنبه، سکه طلا در سطح 11 میلیون و 770 هزار تومان مورد مبادله قرار می‏گرفت.

تحلیل افت تقاضا در بازار ارز

در اولین روز از اسفندماه قیمت شاخص بازار ارز پس از حدود 7 ماه به پله های میانی کانال 25 هزار تومانی رسید. دلار که در روز نخستین هفته جاری توانسته بود با کمک اخبار مثبت سیاسی و افزایش انتظارات کاهشی جامعه از بازار به مرز دو کانال 26 و 25 هزار تومانی نزدیک شود.

در روز دوم هفته نیز به حرکت نزولی خود ادامه داد. در شرایط کنونی که طبق نظر تحلیلگران سیاسی حصول توافق جدید بین ایران و قدرت های جهانی از هر زمان دیگری محتمل‏تر است؛ پیشبینی فعالان بازار ارز نسبت به آینده کوتاه مدت قیمت دلار همچنان کاهشی است.

این انتظارات از حصول مجدد توافق هسته ای درکنار انتشار اخبار مثبت در همین حوزه سبب شد تا اسکناس آمریکایی پس از حدود 7 ماه به سطح قیمتی 25 هزار و 600 تومان برسد. کارشناسان اقتصادی کاهش چشمگیر رفتار تقاضا در بازار ارز را به دلایلی مختلفی باشد.

یکی از این موارد انتظار فعالین بازار برای مشاهده نتیجه دور هشتم مذاکرات موسوم به احیای برجام است. مورد دیگر اینکه با نزدیک شدن به روز های پایان سال، بیشتر فعالین اقتصادی از انجام معاملات جدید خودداری می‏کنند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا