آموزش و پژوهش

9 نکته مهم درباره مالیات کسب و کارهای مجازی

فهرست حقوق کارکنان خود را تا پایان ماه بعد از طریق لینک "فهرست مالیات حقوق الکترونیک" در درگاه عملیات الکترونیک به مودیان مالیاتی به اداره امور مالیاتی ذی ربط ارسال و مالیات متعلقه را حسب مورد پرداخت نمایند.

به گزارش سرویس آموزشی گلدنیوز ؛صاحبان کسب و کار مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی ) همانند سایر فعالان اقتصادی مشمول قوانین مالیاتی می باشند و فارغ از محل فعالیت، می بایست تکالیف زیر را به انجام برسانند. در غیر این صورت مشمول جرائم قانونی مقرر خواهند شد.

نکات مهم در مالیات کسب و کارهای مجازی:

1 – تشکیل پرونده مالیاتی

صاحبان کسب و کار مجازی مکلفند ظرف مدت چهار ماه از تاریخ شروع فعالیت، مراتب را کتباً به اداره امور مالیاتی محل شغل خود اعلام نموده و نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند. اشخاص حقوقی پس از تاسیس، مکلفند دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی را از اداره کل امور مالیاتی مربوط دریافت نمایند و نسبت به تشکیل پرونده (دریافت شماره واحد مالیاتی و شماره کلاسه) و پرداخت حق تمبر اقدام نمایند.

عدم انجام دادن تکلیف فوق در مهلت مقرر مشمول جریمه ای معادل 10% مالیات قطعی و نیز محرومیت از معافیت مالیاتی تا تاریخ شناسایی توسط مامور مالیاتی خواهد بود.

2- ثبت نام الکترونیکی

از طریق مراجعه به درگاه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir نسبت به ثبت نام الکترونیکی و دریافت شماره اقتصادی اقدام نمایید.

برای دریافت خدمات مشاوره، با نصب اپلیکیشن کارمنتو، با کارشناسان مجرب در ارتباط باشید!

3- صدور صورتحساب

در اجرای ماده 169، کلیه اشخاص صاحبان کسب و کار مجازی (اشخاص حقیقی و حقوقی) مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر ، شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب ها، قرار دادها ، و سایر اسناد مشابه درج نمایند.


4- روش های نگهداری اسناد و مدارک

صاحبان کسب و کار مجازی (اشخاص حقیقی و حقوقی) باید در مورد فروش کالا یا ارائه خدمات صورتحساب نوع اول یا دوم را حسب مورد به شرح زیر صادر و نگهداری نمایند :

4-1- صورتحساب نوع اول باید به صورت دستی با شماره سریال چاپی و یا ماشینی با شماره سریال ماشینی با درج تاریخ صادر  گردد و حداقل در برگیرنده اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کدپستی فروشنده و خریدار مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده مقدار و مبلغ آن باشند.

4-2- صورتحساب نوع دوم صرفاً در موارد استفاده از سامانه صندوق فروش (صندوق مکانیزه فروش) صادر می شود و باید دارای شماره سریال ماشینی، تاریخ و حداقل در برگیرنده اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل ،کدپستی فروشنده ، مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده مقدار و مبلغ  آن ، باشد.


 

5- ارسال گزارش ارزش افروزده و خرید و فروش فصلی

کلیه اشخاص حقوقی ، صاحبان مشاغل گروه اول موضوع ماده 2 ،آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات مستقیم و صاحبان مشاغل مشمول مالیات بر ارزش افزوده ، مکلفند فهرست معاملات خود را تا 15 روز از پایان هر فصل برای مالیات بر ارزش افزوده به نشانی www.evat.ir و 45 روز از پایان هر فصل به نشانیwww.tax.gov.ir

ارسال نمایند.

6- ارسال اظهارنامه

تمام مودیان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر می باشند ( اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه سال بعد و اشخاص حقوقی حداکثر ظرف چهار ماه پس از پایان سال مالی ) .

اظهار نامه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل گروه اول ماده 2 آیین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات مستقیم شامل تراز نامه و صورت سود و زیان می باشد.

صاحبان مشاغل گروه دوم و سوم اشخاص حقیقی نیز باید اظهار نامه مالیاتی خود را طبق نمونه تهیه شده توسط سازمان تنظیم و تسلیم نمایند.
 

 

7-ارسال فهرست حقوق کارکنان

فهرست حقوق کارکنان خود را تا پایان ماه بعد از طریق لینک “فهرست مالیات حقوق الکترونیک” در درگاه عملیات الکترونیک به مودیان مالیاتی به اداره امور مالیاتی ذی ربط ارسال و مالیات متعلقه را حسب مورد پرداخت نمایند.

8- مدارک قابل ارائه به ممیزان مالیاتی

مودیان مالیاتی مکلفند، دفاتر و صورتحساب های درآمد، فروش، هزینه و سایر اسناد و مدارک حسب مورد نگه داری و حسب در خواست کتبی ماموران مالیاتی ذی ربط برای رسیدگی به آن ها ارائه نمایند.

9- مشمولیت ارزش افزوده

مودیانی که بر مبنای فرا خوان هفت گانه، مشمول مالیات بر ارزش افزوده محسوب می شوند، مکلفند :

  • در واحد مالیاتی مربوط تشکیل پرونده دهند.
  • براساس فراخوان مالی هفت گانه سامانه مالیات بر ارزش افزوده به نشانی www.evat.ir ثبت نام نمایند.
  • نسبت به صدور صورتحساب و وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده از کالا مشمول اقدام نمایند.
  • ظرف مدت 15 روز پس از پایان هر دوره مالیاتی اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده را تسلیم و مالیات و عوارض ارزش افزوده را پرداخت نمایند.
  • دفاتر و اسناد و مدارک خود را حداقل به مدت 10 سال نگهداری نمایند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا