تحلیل بازار

عليرغم كاهشي بودن شاخص تورم باز قيمتها رو به افزايش است!

همانطور كه توسعه امري فرايندي است يعني نياز به رشد مداوم اقتصادي پايدار و با ثبات دارد ، بحران و بيماري هم به مرور وارد بدنه اقتصاد يك كشور و گاهي انقدر مزمن مي شود كه از آن به سرطان ياد مي شود يعني مسكّن ها فقط شدت آن را به تاخير مي اندازند.


از سال ٨٥ با كاهش آمار سرمايه گذاريها كه خود علامت شاخص تورم در سالهاي پيش رو بود و مشخصا از سال ٩٠ با تاثيرگذاري تحريمها ، اقتصاد واقعی و بازار به حکمرانان اقتصاد، پیام‌هاي متعددي داد كه به آن بي توجهي شده است.


به گزارش گلدنیوز ؛افزایش روزافزون نقدینگی (پايان دولت هشتم درسال ٨٤ معادل ٦٥ همت ، پايان دولت نهم و دهم در سال ٩٢ معادل ٤٦٠ همت و پايان دولت يازدهم و دوازدهم سال ١٤٠٠ معادل چهار هزار همت ) ، خالی شدن بانک‌ها از منابع و سپرده‌ها، هدایت منابع به سوی بازارهای سریع نقدشونده و دارای ارزش افزوده ذاتی چون طلا و خودرو و مسکن، تبدیل ریال به ارزهای خارجی، همه و همه پیام‌های اقتصاد و بازار به حاكميت بود. پيامهايي که نتيجه نادیده گرفتن آن، زوال سرمایه بود.

خيلي به عقب بر نميگرديم ، ميزان تشكيل سرمايه به قيمت ثابت كه تا سال ٨٤ چهارده درصد رشد داشت ، در سال ۹۰ به میزان ۱۷۱هزار میلیارد تومان بوده و در پایان سال۹۹ این رقم به كمتر از ۱۰۰هزار میلیارد تومان رسیده و در دو سال ۹۸ و ۹۹، میزان استهلاک از تشکیل سرمایه بیشتر بوده است .

سرمایه گذاری و نقدینگی در دو مسیر متفاوت


به زبان ساده سرمايه براي توليد محصول اعم از كالا يا خدمات هر روز كاهش يافته ، يعني توليد رشد نكرده حتي منفي شده اما نقدينگي به اوج رسيده ، طبيعي است كه قيمتها افزايش نمي يابد بلکه منفجر مي شود.


بحران اقتصادی فعلی گرچه حاصل نوعی رکود نهادی ناشي از غلبه امور سیاسی بر امور اقتصادی است ، يك پيام مهم ديگر هم دارد ؛ شكاف میان دولت و مردم كه ركود را عميق تر مي كند و در نتيجه انتخابات دولت سيزدهم هم خود را نشان داد.

تحریمها گذار از بحران‌ را دشوار كرد و شوک درمانی گسترده دولتها هم در حوزه ارز و انرژی بر چالش موجود دامن زد در نتيجه رقابت جاي خود را به سفته بازي داد و سرمايه گذاري را منفي كرد.

توافق وین و انتظارات مردم

حالا كه زمزمه هاي توافق وين بلند است آيا خبري از سرمايه گذاريهاي جديد در راه است ؟

سرمايه گذاري در شرايط اطمينان شكل مي گيرد و وقتي آمريكاييها در حاشيه مذاكرات وين ، مذاكره با حاصل جمع صفر را طراحي ميكنند، يعني با در باغ سبز نشان دادن مبني بر تعليق تحريمها ، انتظارات جامعه ايران را افزايش مي دهند و ايران نيز بر گرفتن تضمين ها اصرار مي ورزد و همين زمينه نوسان بازار را فراهم ميكند.

نميتوان به سرمايه گذار اطمينان داد كه سرمايه ات را وارد توليد كند ضمن اينكه شاخصهاي كلان اقتصادي از جمله شاخص تورم توليد بالاي نود درصد است. در نتیجه نه ريالهاي تبديل به ارز شده نه طلاها و سكه هاي سرمايه گذاري شده وارد توليد نمي شوند .

اينجا هر سرمايه گذاري احتياط يا بهتر بگوييم فرار ميكند . از سوي ديگر مردم انتظار كاهش قيمتها را در پي توافق وين دارند كه انتظار بجايي است.

تصور كنيد از فروردين تاكنون بدليل خشكسالي و افزايش قيمت جهاني و داخلي نهاده هاي دامي قيمت كالاهاي اساسي نظير گوشت بالا رفته زيرا دامهاي مولد بدليل كمبود خوراك ، فروخته ، ضبح يا قاچاق شده اند ، اجازه واردات هم داده نشده طبيعي است كه گران شود.

آنچه در اين شرايط مهم است اين است كه با تصميمات درست ميتوان در آستانه توافق به بازار اطمينان داد كمبودي نيست و نا اطميناني را به اطمينان تبديل كرد.

اساسی ترین راه حل کاهش تورم

هولناك تر عدد نجومي بالغ بر پنج همت كه در بازار رمز ارزها گردش ميكند و بازارهاي ديگر را فريز كرده است. اطمينان سياسي، اقتصادي و ذهني به سادگي و به حرف بوجود نمي آيد و كاهش سرمايه گذاري را كه نتيجه امروز آن ، تورم است ، افزايشي نمي كند.

اين تورم عليرغم اعلام مسولان و آمارهاي كاهشي دستكم تا دوسال آينده با ما و اقتصاد ماست و هر چه مراكز رسمي روند آن را كاهش اعلام كنند تا شاخص سرمايه گذاري افزايشي نشود ، همين آش و كاسه است .

اميدوارم درصورت توافق عنقريب بين المللي، مسوولان جز در موارد بسيار ضروري نظير بهداشت و سلامت و امنيت غذايي از رفتار عوام فريبانه بپرهيزند و به بيماري هلندی دامن نزنند. مسئولان باید در برداشتن سه گام: اصلاحات مالی با هدف تحقق ثبات پایدار اقتصاد کلان ، رفع موانع تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود محیط کسب‌وکار جدی باشند؛ به جز اين از هر راهي برويم هر روز نداي گراني از گوشه اي بلند مي شود.
راه علاج بحران کنونی اقتصاد ، بازگرداندن سرمایه در مسیر مولد است و لاغير و زخمهاي عميق اقتصاد به اين زودي التيام پيدا نمي كند.

انتهای پیام/

امیرحسین راسخ

کارشناس و تحلیلگر اقتصادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا