تحلیل بازار

تاثیر پوتین بر رفتار دلار؛تحلیل گلدنیوز

در شرايطي که تمامي بازارهاي بین‏ المللي و داخلي تحت تاثير مناقشات دو کشور روسيه و اوکراين تحرکات قابل توجهي از خود نشان دادند، دلار در بازار آزاد ارز تهران حرکت چشمگيري نداشت. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اين تنش ها مي تواند با افزايش دادن قيمت جهاني نفت و در نتيجه آن افزايش درآمدهای ارزي ايران از محل صادرات نفتي خود سبب تقويت ذخاير ارزي کشور شود. از سوی دیگر احتمال تاثيرپذيري مذاکرات هسته ‏ای وين از مناقشات مذکور در این شرایط می‏تواند مطرح شود.

به گزارش گلدنیوز :دلار که تا روز سه شنبه به سطح 26 هزار و 400 تومان رسیده بود؛ در دو روز پایانی هفته گذشته با افت قیمت مواجه شد و مسیر نزولی را پیمود. اما این افت قابل ملاحظه نبود به نحوی که در آخرین روز هفته گذشته اسکناس آمریکایی در سطح 26 هزار و 300 تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

تاثیر پوتین بر رفتار دلار

فاز انتظاری اسکناس آمریکایی

در شرايطي که تمامي بازارهاي بین ‏المللي و داخلي تحت تاثير مناقشات دو کشور روسيه و اوکراين تحرکات قابل توجهي از خود نشان دادند، دلار در بازار آزاد ارز تهران حرکت چشمگيري نداشت.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اين تنش ها مي تواند با افزايش دادن قيمت جهاني نفت و در نتيجه آن افزايش درآمدهای ارزي ايران از محل صادرات نفتي خود سبب تقويت ذخاير ارزي کشور شود. از سوی دیگر احتمال تاثيرپذيري مذاکرات هسته‏ ای وين از مناقشات مذکور در این شرایط می‏تواند مطرح شود.

به عبارت دیگر توجه جامعه جهاني به تنش هاي مذکور ممکن است سبب به تاخير افتادن اعلام نتيجه دور هشتم مذاکرات هسته اي ايران و گروه 1+ 4 شود.

بررسی رفتار بازار ارز تهران نيز که نشان داده در شرايط بي خبري و با تلاش هاي معامله گران افزايشي پتانسيل شروع روندهاي افزايشي جديد را دارد، ممکن است در صورت به وجود آمدن اين تاخير تحرکات افزايشي جديدي از خود نشان دهد. در نهایت اینکه درخصوص روند آتي دلار و خروج از اين کريدور، بازار ارز نياز به خبرهاي موثق جديدي دارد.

بنا بر اعلام منابع رسمی در روز هاي ابتدايي هفته جاری، شوراي عالي امنيت ملي جلساتي را حول محور مذاکرات ايران و قدرت هاي جهاني برگزار خواهد کرد که به عقيده برخي از تحليلگران، خروجي اين جلسات می تواند اخبار جريان سازي را براي خروج شاخص بازار ارز از اين کريدور انتظار داشته باشد.

بنابراين اگر دلار بخواهد به سطوح پايين تر از نرخ روزهاي اخير برسد، نياز به خبرهاي جديد دارد. به گفته فعالان، در حال حاضر دلار در يک فاز انتظاري قرار گرفته است.

تحلیل رفتار صعودی سکه

سکه که در روز سه شنبه به سطح 11 میلیون و 940 هزار تومان رسیده بود؛ در روز چهارشنبه با افت 10 هزار تومانی به سطح 11 میلیون و 930 رسید. اما این روند نزولی در آخرین روز هفته معکوس شد و رفتار سکه تحت تاثیر رفتار صعودی انس طلا قرار گرفت و وارد کانال 12 میلیونی شد. بنا بر آمارهای رسمی سکه در آخرین روز هفته در سطح 12 میلیون و 100 هزار تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

با توجه به افزایش بهای طلای جهانی در روزهای گذشته و روند نرخ دلار در بازار داخلی، یک پله دیگر به ارزش ذاتی سکه افزوده شد. همین عامل زمینه ساز افزایش اطمینان معامله گران برای ورود به بازار شد.

علاوه بر این لازم به ذکر است برای اینکه سکه از مرز یاد شده عبور کند، نیاز به حمایت معنادار قیمت دلار در بازار داخلی دارد.

در مقابل نیز برای کاهش هر چه بیشتر قیمت ها نرخ دلار باید به زیر سطح 26 هزار تومان بازگردد و توجه سرمایه گذاران سکه مجددا به روند مثبت مذاکرات جلب شود؛ امری که خواهد توانست زمینه ساز افت قیمت فلز گرانبهای داخلی شود.

تاثیر طلا از رفتار پوتین

بررسی آمارهای رسمی از معاملات انس طلا نشان می‏دهد که این فلز گرانبها در حالی که در روز چهارشنبه به سطح 1910 دلاری رسیده بود؛ در روز پنجشنبه با افزایشی 16 دلاری به سطح 1926 دلاری به ازای هر انس رسید.

در آخرین روز معاملاتی (جمعه) طلا با افت قابل توجه 38 دلاری به کانال 1800 دلاری رسید به صورتی که در سطح 1888 دلاری مورد دادوستد قرار گرفت.

پس از کش وقوس های فراوان، در نهايت روسيه به اوکراين حمله کرد. به موجب اين حمله، بازارهاي جهاني به شدت واکنش نشان دادند، به طوري که اونس طلاي جهاني طي 18ساعت حدود 100 دلار )تقريبا برابر با 5 درصد( در حالت رفت و برگشت، نوسان کرد.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دلیل عمده رشد قیمت طلا در تنش‏های اخیر این است که معامله گران فلز زرد را به عنوان حاشیه امن سرمایه گذاری خود انتخاب میکنند.

بنابراین با بالا رفتن تنش ها تقاضا برای این کالا نیز افزایش پیدا میکند. به رغم افزایش تورم در جهان و وضعیت های ژئوپلیتیکی، برخی تحلیلگران معتقدند که افزایش بهای اونس طلا میتواند به دلیل رشد نرخ بهره در آینده کوتاه‏مدت باشد.

از سوی دیگر نیز عده‏ای از کارشناسان این بازار بر این باور هستند که طلا می تواند در سال جاری میلادی به بالای 2000دلار جهش کند.

براین اساس معامله گران همچنان به ارزیابی مجدد وضعیت پیرامون تهاجم روسیه به اوکراین و همچنین تحریم های بیشتر غرب علیه روسیه برای سرمایه گذاری خود ادامه می‏دهند.

در نتيجه بايد نظاره گر اقدامات آينده ولاديمير پوتين بود. درصورتي که درگيري ها جدي تر شد يا روسيه قصد تغيير مرزهاي سياسي را داشت، در آن صورت با توجه به واکنش دولت هاي غربي ممکن است بازار انرژي و طلا با اقبال خريداران مواجه باشند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا