آموزش و پژوهش

اختلاف ارزش بین رنگ الماس ها

رنگ الماس ها در ارزش گذاری آنها نیز تاثیر دارد بنابراین الماس های قرمز، سبز، صورتی و ارغوانی جزو الماس های کمیاب هستند که ارزش بالایی هم دارند.

فرشاد کیوانی گوهرشناس با گروه آموزش و پژوهش گلدنیوز؛ در مورد اختلاف ارزش بین رنگ الماس ها به گفتگو پرداخت.

به طور کلی عامل رنگ در الماس ها شامل عناصر رنگ سازها مثل نیتروژن و بٌر است و عوامل دیگری مانند نقص در سیستم کریستالی، تششعات رادیو اکتیو، دما و فشارهای متغیر در هنگام تشکیل الماس هستند.

عموما تصور می شود که الماس صرفا در رنگ های زرد، قهوه ای، سیاه و بی رنگ است اما بر خلاف این تصور در رنگ های فانتزی دیگر مانند قرمز، صورتی، آبی، بنفش، ارغوانی و سبز هم یافت می شود. 

به طور کلی عامل رنگ الماس زرد و قهوه ای به علت عنصر نیتروژن، رنگ آبی به علت عنصر بٌر، رنگ سبز به علت تششعات رادیواکتیو و رنگ های صورتی و ارغوانی به علت تشکیل در شرایط دمای بالا به وجود می آیند.

از نظر تجارت الماس های بی رنگ، زرد، قهوه ای و سیاه در پایین ترین قیمت ها در الماس موجود هستند زیرا 98 درصد الماس های کشف شده در دنیا در این چهار رنگ قرار می گیرند اما رنگ های قرمز، سبز، آبی، صورتی و ارغوانی به علت کمیابی همیشه با قیمت های بالا به فروش رفته اند بنابراین اختلاف ارزش بین رنگ الماس ها وجود دارد.

به طور مثال یک عدد نگین بی رنگ با سایز 1 قیراط در بالاترین پاکی و کیفیت رنگ نهایتا 20 هزار دلار ارزش دارد. اما در همین شرایط اگر آن الماس به رنگ صورتی باشد تا 400 هزار دلار ارزش گذاری می شود.

چارت رنگ الماس
چارت رنگ الماس

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا