طلا و جواهر

ورود موقت ، راه میانبر برای واردات سنگ تراش نخورده

معاون دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت: در بخش گوهرسنگ اگر به کسی اجازه واردات داده نشود، این امکان وجود دارد که از روش ورود موقت استفاده شود.

در ادامه نشست تخصصی سیاست گذاری های قانونی برای تسهیل صادرات طلا در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه طلاوجواهر تهران، صادقی نایب رئیس انجمن صنفی گوهرسنگ ایران : یکی از مشکلات اصلی ما در بخش گوهرسنگ ها ممنوعیت واردات سنگ تراش نخورده (rough) است.

با توجه به اینکه واردات مواد اولیه برای تولید ممنوع نیست ، چرا این امکان وجود ندارد که سنگ تراش نخورده (rough) را به عنوان مواد اولیه برای تولید نگین به کشور وارد کنیم؟ چرا به سنگ راف به مثابه یک مواد اولیه نگاه نمی شود؟

 صادقی ادامه داد: در ایران یاقوت، زمرد و سافایر وجود ندارد و با وارد کردن سنگ تراش نخورده (rough)، این امکان به وجود می آید که کارآفرینی بسیاری در این جهت ایجاد شود و موجب ایجاد اشتغال گردد. از طرف دیگر دستگاه های تراش سنگ هم با دقت و کیفیت بالا در داخل کشور ساخته شده است.

 صادقی ادامه داد:  تمام شرایط برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در حوزه گوهرسنگ ها وجود دارد ولی متاسفانه به دلایل نا معلومی ورود سنگ تراش نخورده (rough) به داخل کشور ممنوع است.

ورود موقت سنگ های راف

نرگس باقری معاون دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در پاسخ به صادقی گفت: این سنگ ها به دلیل گرانبها بودن ، ارز بر هستند و با توجه به اینکه وضعیت ارزی کشور خوب نیست، لذا دولت قصد ندارد که ارز کشور صرف کالاهای گران قیمت و غیر ضرور شود.

البته ممکن است در سال آینده شرایط ارزی کشور بهتر شود و این ممنوعیت برطرف شود. اما تا رفع این ممنوعیت یک راه میانبر وجود دارد.

باقری در خصوص شیوه واردات سنگ تراش نخورده (rough) گفت: در بخش گوهرسنگ اگر به کسی اجازه واردات داده نشود، این امکان وجود دارد که از روش ورود موقت استفاده شود.

ورود موقت به این معنا است که واردات یک کالا به داخل ممنوع است اما به دلیل اینکه فردی یک بازار صادراتی پیدا کرده است، می تواند از این روش استفاده کند.

در این روش شخص کالا را بدون اینکه متعلق به ایران باشد وارد می کند و بر روی آن یک تعهدی دارد. سپس با آن کالای وارد شده ، محصولات دیگری تولید و مجددا آن را صادر می کند. در این روش هیچ تعهد ارزی برای دولت ایجاد نمی شود و تولید کننده نیز می تواند مواد اولیه خود برای صادرات را تامین کند.

باقری تاکید کرد با مراجعه به دفتر صادرات گمرک این امکان وجود دارد که از روش ورود موقت برای وارد کردن سنگ تراش نخورده (rough) استفاده کنید.

در پایان این نشست مقرر شد یک دوره آموزش مقررات صادرات برای صادرکنندگان در حوزه گوهرسنگ ها برگزار شود.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا