تحلیل بازار

آینده دلار از نگاه معامله‏ گران / تحلیل گلدنیوز

توجه فعالان بازار به حواشي مربوط به دور هشتم مذاکرات هسته اي دوخته شده است. تحليلگران بازار نيز در رابطه با احتمال حصول توافق هسته اي جديد موارد متفاوتي را مطرح می‏کردند. برخی بر این باورند که نرخ دلار در بازار داخلي تا آرام شدن اين تنش ‏های منطقه‎‏ اي ثبات قيمتي خود را داشته باشد.از سوی دیگر برخی دیگر بر این باورند که توجه به ابهامات برجامى، در صورتى که در هفته جارى خبر خاصى منتشر نشود، دلار در مسیر افزایشى حرکت خواهد کرد.

به گزارش گروه تحلیل بازار گلدنیوز ، دلار که در روز پایانی هفته گذشته به سطح 26 هزار و 300 تومان رسیده بود؛ پس از گذشت دو روز از هفته جاری تغییری در محدوده قیمتی خود نکرد و در همان سطح 26 هزار و 300 تومان مورد دادوستد قرار گرفت. بررسی رفتار دلار حاکی از این است که اسکناس آمریکایی در آخرين ماه سال نوسان بسيار کمي داشت به نحوی که بي توجه به اخبار گوناگون سياسي، در ثبات به کار خود ادامه داد.

در شرايطي که اخبار منتشر شده از فضاي دور هشتم مذاکرات حاکي برخي از اختلاف نظرها در آستانه حصول نتيجه است، بازار ارز هنوز واکنش مثبت يا منفي به اين اخبار نشان نداده و در سکوت به انتظار نتيجه سفر علی باقری به وين نشسته است. اين موضوع می‏تواند سبب به تاخير افتادن حصول نتيجه دور هشتم نشسته ای هسته‏اي ايران و گروه 1+ 4 شود.

از نگاه فعالان بازار، به نظر می‏رسد که با سفر مذاکره ‏کننده ارشد ايران به وين، اخبار جديدي نسبت به حصول توافق هسته‏ اي به گوش برسد. قرار است مذاکرات هسته‏ اي وين از روز دوشنبه از سرگرفته شود.

دو تحلیل متفاوت از آینده بازار

به عقيده فعالان بازار ارز تايم استراحت دلار در روزهاي آتي به پايان رسيده و با شروع نشست ‏ها و انتشار اخبار جديد، تحرکات اين اسکناس آمريکايي نيز مجددا شروع خواهد شد. بنابراين كارشناسان احتمال می‏دهند نرخ دلار در بازار داخلي تا آرام شدن اين تنش ‏های منطقه ‎‏اي ثبات قيمتي خود را داشته باشد.

از سوی دیگر برخی دیگر از تحلیلگران بر این باورندکه با توجه به ابهامات برجامى، در صورتى که در هفته جارى خبر خاصى منتشر نشود، دلار در مسیر افزایشى حرکت خواهد کرد. به نظر این افراد، به نظر می‏رسد مذاکرات هسته‏ اى به خط پایان نزدیک شده باشد؛ تعیین ضرب‏الاجل براى پایان یافتن مذاکرات از سوى ایران و آمریکا و همچنین صحبت‏های مقامات نشان می‏دهد که مذاکرات بیش از هر زمان دیگرى به پایان خود نزدیک است.

چرایی کمبود تقاضا در بازار سکه

سکه طلا نیز که در هفته گذشته به سطح 12 میلیون و 100 رسیده بود با شروع هفته مسیری نزولی را طی کرد به نحوی که در اولین روز هفته با کاهشی 90 هزار تومانی به سطح 12 میلیون و 10 هزار تومان رسید. این کاهش به همین جا ختم نشد و در دومین روز هفته سکه طلا حمایت کانال 12 میلیونی خود را از دست داد و در سطح 11 میلیون و 990 هزار تومان در بین معامله ‏گران مورد دادوستد قرار گرفت.

تحلیل‏گران بازار بر این باورند که رفتار سکه در نخستين روز هفته به دليل تحركات ناچيز نرخ دلار در بازار داخلي و به ويژه ضربه ناگهاني افت بهاي اونس طلا در بازار جهاني، با يك روند رفت و برگشتي در مرز حساس 12 ميليون تومان سپری شد. برخلاف تصور این افراد انس طلا با وجود تنش‏های بین روسیه و اوکراین بار ديگر به زير مرز ۱۹۰۰ دلار ريزش كند.

بنابراين بسياري از خريداران بازار سكه با يك شوك نزولي روبه رو شدند. علاوه بر اين لازم به ذكر است حباب اين فلز گرانبهاي داخلي مجددا رشد كرد و به بيش از 300 هزار تومان رسيد. همين امر باعث شد تا فاصله ارزش واقعي و بازاري اين فلز بار ديگر بيشتر شود.

برخی از تحلیلگران بازار سکه بر این باور هستند در صورتی که قیمت دلار در بازار داخلی بتواند به سمت 26 هزار و 500 تومان حرکت کند، همین امر می‏تواند عاملی برای بالا رفتن بهای سکه به حساب آید. علاوه بر این پایینتر بودن ارزش ذاتی این سکه از قیمت فعلی آن باعث می ‏شود معامله ‏گران تمایل بیشتری برای حضور در این بازار نداشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا