تحلیل بازار

ادامه جنگ اوکراین بازار طلا را به کدام سو خواهد برد؟

دکترمهرناز سلطانی: در صورت ادامه دار شدن جنگ قطعا طلا به حرکت صعودی خود ادامه خواهد داد و حتی سطوح بالای 2000 دلار نیز دور از ذهن نخواهد بود.

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارهای مالی به گلدنیوز گفت: انس جهانی طلا در هفته گذشته همان طور که انتظار میرفت شاهد رشد سنگین قیمتی بود و به سطوح بالای 1950 دلار هم رسید. آغاز حملات روسیه و جنگ رسمی در اوکراین و پناه بردن سرمایه گذاران به طلا به عنوان دارایی امن را باید علت اصلی این حرکت دانست.

البته با موضع گیری آمریکا و سایر کشورهای ناتو در مورد جنگ اوکراین و اعلام اینکه در این جنگ مشارکت نمیکنند و به آن دامن نمیزنند باعث شد ، طلا مقداری از مسیر رفته را بازگردد و به زیر 1900 دلار برسد. مجددا موضع گیری روز گذشته روسیه در مورد آماده باش به نیروهای هسته ای این کشور باعث التهاب در بازار طلا و حرکت صعودی آن شد.

مهم ترین عوامل موثر بر اونس طلا

  1. مشخص شدن تکلیف جنگ اوکراین ، در صورت ادامه دار شدن جنگ قطعا طلا به حرکت صعودی خود ادامه خواهد داد و حتی سطوح بالای 2000 دلار و اعداد بسیار بالاتر نیز دور از ذهن نخواهد بود.
  2. مشخص شدن وضعیت تیپیرینگ و داده های اقتصادی آمریکا ، اگر روند تورم همچنان به شکل صعودی باقی بماند و فدرال رزرو توان کنترل آن را نداشته باشد ، تغییرات نرخ بهره به قصد کنترل تورم ، باعث رشد قیمت طلا خواهد شد.

تحلیل تکنیاکال:

وی افزود: در دید تکنیکال هم اونس طلا طبق انتظار 5 هفته اخیر ما عمل کرد و با شروع یک حرکت صعودی به محدوده مقاومتی 1920 دلار رسید، که توان تثبیت بالای این عدد را نداشت و به زیر این قیمت رسید.اگر در حرکات بعدی خود بتواند از این عدد عبور کند ، اهداف 1966 و 2000 و 2060 دلار ، مقاومت های بعدی آن هستند.

تحلیل بازارهای داخلی

سلطانی در ادامه گفت: در بازار داخل هم رشد قیمتهای جهانی بی تاثیر نبود و شاهد افزایش قیمت طلا و انواع مسکوکات در هفته گذشته علی رغم سیر نزولی خفیف دلار بودیم. طلای 18 عیار مجددا به بالای 1.200.000 تومان رسید و سکه به مرز 12.000.000 تومانی خود نزدیک شد.

در روز جاری هم سیگنالهای مثبتی در مورد مذاکرات و نزدیک شدن به حصول توافق از جانب طرفین مذاکرات مخابره شد، این سیگنالها نیز میتواند موجب افت نرخ دلار و ریزش طلا شود. در مورد افت قیمت دلار ذکر یک مورد نیز اهمیت دارد و آن هم نرخ مصوب دلار در بودجه سال بعد است که 23000 تومان در نظر گرفته شده و بر این اساس طبق قاعده قیمت دلار نباید از اعداد فعلی افت چندانی را تجربه کند.

در نمودار تکنیکال طلای 18 عیار ، همچنان شاهد رشد آن در کانال صعودی کوچکتر هستیم ، که اکنون به مقاومت 1.200.000 تومانی رسیده است ، در صورت شکست این عدد توان رشد تا 1.230.000 تومان را نیز دارد.

تحلیل سکه

سلطانی در پایان گفت: سکه نیز از حمایت 11.600.000 تومانی خود بلند شد و به مقاومت 12.000.000 تومان رسید ، مقاومت های 12.300.000 و 12.600.000 تومان مقاومت های بعدی آن هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا