تحلیل بازار

تحریم روسیه و عبور دوباره طلا از مرز 1900 دلار

قیمت پالادیم روز دوشنبه به دنبال تحریمهای جدید غربی علیه روسیه، حدود شش درصد افزایش پیدا کرد و همزمان قیمت طلا با تقویت تقاضا برای خرید دارایی امن، بیش از یک درصد صعود کرد.

به گزارش گلدنیوز بازارها به دور جدید تحریم روسیه در رابطه با سوئیفت، واکنش صعودی نشان دادند. با بازگشایی بازارهای جهانی، قیمت اونس طلا ، نفت و پالادیوم افزایش یافت. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری یک درصد صعود کرد و برای لحظاتی از مرز 1900 دلار عبور کرد و به ۱۹۰۶ دلار و ۱۱ سنت رسید.

به گزارش ایسنا بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۵.۱ درصد افزایش، به ۲۴۸۶ دلار و ۶۴ سنت رسید. این فلز هفته گذشته تا مرز ۲۷۱۱ دلار و ۱۸ سنت صعود کرده بود و در مسیر ثبت سومین رشد قیمت ماهانه متوالی است.

آمریکا و متحدانش روز شنبه برای قطع دسترسی بعضی از بانکهای روسیه به سیستم پرداخت بین المللی سوئیفت اقدام کردند. معامله گران و تحلیلگران اعلام کردند چنین اقدامی صادرات همه کالاهای روسیه از نفت و فلزات گرفته تا غلات را مختل خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز یکشنبه که چهارمین روز حمله به اوکراین بود، نیروهای بازدارنده هسته ای روسیه را در وضعیت آماده باش قرار داد.

روسیه سومین تولیدکننده بزرگ پالادیوم

به گفته استفن اینس، از شرکت مدیریت دارایی SPI، نگرانیهای واقعی وجود دارد که کانالهای کشتیرانی به دلیل وضعیت اوکراین مختل می شوند. این افزایش کوتاه مدت نیست که تاثیر منفی دارد بلکه این مسئله است که وضعیت مذکور تا چه مدت ادامه خواهد داشت.

شرکت نورنیکل روسیه سومین تولیدکننده بزرگ پالادیم در جهان است که از سوی خودروسازان در ساخت مبدلهای کاتالیتیک خودرو استفاده می شود.

تحریم روسیه و عبور دوباره طلا از مرز 1900 دلار

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری یک درصد صعود کرد و به ۱۹۰۶ دلار و ۱۱ سنت رسید. بهای معاملات این بازار از ابتدای فوریه تاکنون حدود شش درصد رشد کرده که بهترین رشد ماهانه از ماه مه سال ۲۰۲۱ است. در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا ۱.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۹۰۹ دلار رسید.

بر اساس گزارش رویترز، جفری هالی، تحلیلگر ارشد انرژی در شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: تحریمهای غربی علیه روسیه به میزان قابل توجهی در تعطیلات آخر هفته تشدید شدند و در نتیجه بازارها در زمان گشایش معاملات آسیایی، وضعیت ریسک گریزی پیدا کردند و به افزایش تقاضای دارایی امن برای طلا منجر شد.

طلا به عنوان پوشش ریسکی در برابر تورم و حفظ سرمایه در شرایط ابهامات مالی و سیاسی استفاده می شود.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۲۴ دلار و ۲۶ سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۰۵۵ دلار و ۸۵ سنت رسید.

انتهای پیام

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا