طلا و جواهر

بستر عرضه مصنوعات هنرجویان فراهم نیست

یکی از دغدغه های ما مدیران آموزشگاه این است که هنرجویان بعد از ساخت طلای خود امکان عرضه آن را به بازار ندارند

در ادامه گزارش نشست تخصصی گلدنیوز در راستای نگاه آسیب شناسانه به جایگاه آموزش های کاربردی در توسعه صنعت طلا و جواهر ایران ، مهسا حمزه مدیر آموزشگاه طلاوجواهر نوآوران بیان کرد: یکی از دغدغه های ما مدیران آموزشگاه این است که هنرجویان بعد از ساخت طلای خود امکان عرضه آن را به بازار ندارند و این بستر برای آنها جهت ارائه هنر خود وجود ندارد.

او با اشاره به عرضه کارهای هنرجویان در نمایشگاه سلیمانیه توسط خود گفت: برای شرکت در نمایشگاه سلیمانیه عراق بنده باید کارهای هنرجویان را جمع آوری کنم و در آن نمایشگاه آنها را عرضه کنم.

امیر کاظم کفایتی مدرس مرکز علمی کابردی در ادامه اظهار داشت: وظیفه آموزش ایجاد اشتغال نیست ،بلکه ایجاد نیروی کار ماهر برای اشتغال است. اگر آموزش، به نحو درستی انجام شود؛ نیروی ماهر پرورش می دهد و نیروی ماهر نیز جذب صنعت می شود. پیش تر هم اعلام کردم ما در آموزش مشکلی نداریم، مسئله دقیقا اینجاست که صنعت مشکل دارد.

هدف تاسیس آموزشگاه های آزاد طلا و جواهر

محمد هادی حبیبی مدیر دفتر کل دفتر آموزشگاه های فنی و حرفه ای در ادامه با اشاره به هدف تاسیس آموزشگاه های آزاد گفت: در ماده 110 قانون کار ذکر شده است که تمامی واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی مکلف هستند در راستای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود و یا آموزش شاغلین خود با سازمان فنی و حرفه ای در راستای راه اندازی مراکز جواهر کارگاهی بین کارگاهی همکاری کنند.

همچنین در ماده 111 قانون کار که مربوط به شغل شما می شود، گفته شده است که سازمان فنی و حرفه ای می تواند علاوه بر مراکز کارآموزی به افراد حقیقی یا حقوقی اجازه تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای به منظور صنعت و یا در یک حرفه معین دهد.

بازار را در دست بگیریم

در واقع قانون گذار در این ماده مسیر را به شما مدیران آموزشگاه ها نشان داده است که شما باید در کنار صنعت قرار بگیرید و عملا بازار را داشته باشید به این شکل که نحوه آموزش شما سفارش محور باشد نه اینکه کار را تولید کنید و به دنبال بازار آن باشید.

او با اشاره به صدور مجوز آموزشگاه ها تصریح کرد: تا قبل از دهم دی ماه امسال میانگین زمان صدور مجوز 6 الی 8 ماه بوده است اما در حال حاضر به این صورت نیست و روند صدور مجوز به سرعت طی می شود.

وی در پایان با تاکید بر حمایت از چالش های به وجود آمده خاطر نشان کرد: این چالش ها وجود دارد و از شما می خواهم که ما را در جریان این چالش ها قرار دهید و ما نیز از شما حمایت خواهیم کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا